Astarı yüzünü geçmesin

Trabzon, görüntüsü büyük gürültüsü büyük şehir...

Gerçekte kimsesiz, sahipsiz, tabiri caiz ise içeride  “kedi, köpek dalaşının” bol olduğu, yalanın palavranın kol gezdiği zavallı şehir.

Uzun yıllar birçok hizmeti ertelenmiş, hayati meseleleri sadece seçim zamanları hatırlanmış kadim şehir.

İpek Yolu durağı, imparatorluklara ev sahipliği yapmış bir coğrafya, Osmanlı’dan bu yana da hep kıymetli olmuş ama hak ettiği kıymeti görmemiş bir şehir.

Cumhuriyet döneminde cumhurbaşkanı, başbakan çıkarmış, kudretli bakanlar yetiştirmiş ama meyvesini hiç alamamış bir hilkat garibesi.

Sonuncusu dahil çok imar, çevre, şehircilik işlerine bakan bakanı olmuş ama sadece bakmışlar. Geçenlerde TV’de bilmem hangi ile kaç kilometre hızlı tren projesini anlatan Trabzonlu bakanımızı dinlerken, “Acaba Trabzon’a da öyle sağdan soldan gelgeç projelerde değil de direk öznesinin Trabzon olduğu, bizi Asya’ya, Avrupa’ya, Ortadoğu’ya bağlayacak bir proje yapılır mı?

Şehir su şebekesi ne zaman bitecek” diye düşünürken, ikinci “kazma ve eşeleme” olimpiyatlarının başladığını görünce inanın içim burkuldu.

Kimse kusura bakmasın hepimiz Trabzonluyuz ve bu vatanın evladıyız ancak seçilenler mal sahibi seçenler maraba havasında oldukça bu işlerin düzelmesini beklemek hayalcilik olur.

Kış geçti, korona geçmek üzere bir haziran itibarıyla tüm ülke normalleşmeye dönerken biz maalesef hendek atlama, çamura bulaşmama oyunlarına devam edeceğiz.

Eyvallah önemli bir soruna el atıldı ama ya sonrası?

Sonrasını da planlayın ne olur.

Bizde diyelim ki; helal olsun arkadaş ne güzel bir iş yaptılar. Evet ufak tefek sorunlar yaşadık ama olmaması imkânsızdı. Aylardır İskenderpaşa garajının yeri açılıyor, kırıcıların tak tak tak seslerini işyerimden her gün duyarım bu sabah merak edip bakayım dedim 3 tane kırıcı iş makinesi nefes almadan “kırmaya” devam ediyor.

Yorulduk, kafamız şişti. Vatandaşa ait bir inşaatta bu kadar kırılmaya müsaade edilir miydi?

Sonuç olarak, öyle ya da böyle bir şeyler yapılıyor. Azdır, çoktur tartışılır ama ne olur “astarın maliyeti yüzünün maliyetini geçmesin.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.