Atapark’taki o gazino!

  Mahmut Goloğlu, Atapark’ı anlatırken, ‘Gülbahar Sultan Türbesi’nin yanından Soğuksu Caddesine iniyorum. Bulvar şeklinde bu kısa cadde cidden güzel. Ne idi o eski dar manzara… İki tarafı kasvetengiz iki mezarlık, ruhun sıkılmadan, salavat getirmeden geçebilirsen geç… Şimdi, insanın içine bir ferahlık geliyor. Bir şartla ki, doğu tarafına bakmayacaksın. Çünkü evvelce o taraf da mezarlıktı, bilmem ne bahçesi yapılacak diye orayı yıktılar, tam orta yerine birkaç merdiven, havuz müsveddesi gibi bir şeyler ilave ettiler ve öylece bıraktılar. Madem ki, yerine bir şey yapmayacaktın, mezarlık neden kaldırıldı. Temiz muntazam bir halde durabilirdi. Harcanan paraları yazık değil mi?’
ataparak..jpgGoloğlu, mezarlığın taşınmasıyla park yapılan Atapark’a halkın Ahıret Parkı adını verdiğini belirterek, ‘Bu güzel parkla şehir hakikaten bir parça güzelleşmiş… Parkın içi de fena değil. Çiçek bahçeleri, havuzlar, ağaçlarıyla gönül hoşluğu yaratan bir park. Sade yapılı, göze çirkin gelmeyen bir gazinosu da var. Parkta oturanlardan canı çekenler bu gazinodan faydalanarak mesela, bir akşam kahvesi veya bir ikinci çayı içebilecekler. Kafa dinlemek için gelenlerden büyük kolaylık, iyi şey… Buraya kadar saydıklarımın hepsi iyi, hoş ama bu gazinonun veya bu gazinoyu kontrol edenlerin yahut park ve cami ile ilgili olanların bir kabahatleri var. O da gazinonun avaz avaz bağıran hoparlörü. Gazino binası caminin o kadar burnunun dibindeki bu hoparlörden gelen manalı manasız gürültülerin, inceli kalınlı şarkı ve saz seslerinin camiden geldiği sanılır. Cam4n şarkı sesi gelir mi diyeceksiniz. Evet, gelmez ama caminin burnunun dibinde de, ‘yandım alamadım’ şarkıları çalınıp mukaddesata hürmetsizlik edilmez. Bir caminin yanından gelecek en güzel, en dokunaklı, en manalı ses, güzel bir ezan sesidir… Acaba şimdi bizim Atapark’taki gazinoda çalgı çalınmamasını talep etsem nazar-ı itibara alan olur mu? Yoksa sağcılıkla- solculukla mücadele kanunu çıktığı bir sırada be hey muhalif sen nasıl kalktın da dinden imandan bahsettin, cami kelimesini ağzına aldın, dinle dünya işlerini birbirine karıştırdın diye yakamıza yapışırlar mı? Şimdi tekrar sadede gelelim, Atapark’ın güzelliğine diyecek yok’
İmaret mezarlığının yerine yapılan Atapark 1940’lı yıllarda gerçekten kent için önemli bir mekandı. Mahmut Goloğlu da, Yeniyol Gazetesinde yazdığı yazılarda parkın güzelliğini anlatmıştı.
Mahmut Goloğlu, o yıllarda Trabzon’da bir kütüphane bulunmadığını ve mutlaka kapsamlı bir kütüphane yapılmasını istemişti. 1950’lerin sonunda Atapark’taki işte o gazinonun yerinde ve batısında şehir kütüphanesi yapıldı. Atapark, yapıldığında gerçekten daha güzeldi. 
Mahmut Goloğlu, yazısında Devlet tiyatrosunun bulunduğu alanında mezarlık olduğunu ve park yapılacağı gerekçesiyle mezarlığın kaldırıldığını ancak pek bir şey yapılmadığını yazıyor.
Büyükşehir Belediyesi, 70 küsur yıl önce park yapılacağı gerekçesiyle kaldırılan o mezarlığın yerine herhalde bugün yeni park yapar ve Zağnos vadisi ile birleştirir. 

Kültür Sarayı ve Kütüphane!

  kultur.jpg KTÜ Öğretim üyelerinden Prof.Dr. Kemal Üçüncü, Ortahisar ilçesinin acilen bir kütüphaneye ihtiyacı olduğunu yazıyor, çiziyor, söylüyor.
Kemal Hoca’nın kütüphane ısrarına biz de katılıyoruz.  Trabzon’da eskiden birkaç kütüphane vardı. En büyüğü Atapark’taki kütüphane idi. Yine eskiden okullarda öğrencilerin ders çalışacağı kitap okuyacağı mekanlar da vardı. 
Avni Aker, Yavuz Selim Sahası ve 19 Mayıs Spor Salonunun yerine yapılmasına karar verilen ve ihale edilen Millet Bahçesinin, Orman Lojmanlarının da dahil edilmesini belirtmiştik. Tarım ve Orman Bakanlığı, lojmanların yerine lojman isteyince bu gerçekleşmedi.
Eğer o bölge projeye dahil edilseydi, orada içinde kütüphanesi, tiyatro, sinema salonu olan bir kültür sarayı yapılabilirdi.
Kemal Hoca, Tekke Mahallesinde bir ara Fatih Eğitim Enstitüsü olarak kullanılan Nemlioğlu Konağının, ardından Uzunsokak’taki eski Adliye ve Tabakhane bayırındaki eski Sağlık müdürlüğü binalarından birinin rahatlıkla kütüphane olabileceğini belirtti.
Kemal Hocanın önerilerine bizde ekleme yapalım ve Ortahisar’daki eski valilik binasını ekleyelim. 
Bu arada şunu da belirtelim, bir binayı kütüphane yapmakla o bina kütüphane olmuyor. 

Dolgu kesinlikle devam etmelidir!

deniz-dolgusu.jpeg  Beşirli Sahilinde devam etmekte olan deniz dolgusunun kesinlikle Faroz’a kadar devam etmesini savunanlardanız. Deniz dolgusu ile kazanılacak alanda, bir yan yol ve boydan boya otopark yapıldığında, bölgenin şehirlerarası yol ile irtibatı kesilir.  Yan yola giriş, Ayasofya kavşağının deniz tarafından olduğunda trafikte rahatlar. Dolgu alanında, Mersin’de, İzmir’de İstanbul’da olduğu gibi denizle iç içe park, bahçe, gezinti alanları yapılır. Ve o bölge ileride Trabzon’un en gözde mekanlarından biri haline gelir. İnsanlar, deniz kenarında rahatlıkla oturur, çocuklar oynar vs. Bu proje bize göre, Trabzon’un olmazsa olmazıdır. 

                                             ***************

   Şehitlik, şehadet gibi uhrevi kavramlar modern bir toplumdaki bütün siyasi dengeleri bozuyor. Her daim akli olmak zorunda olan politikacılara şehitlik üzerinden sorumsuz davranma fırsatı veriliyor. Şehitlik bir tür savaşın ve ölümün sigortası, eleştirilemez bir konu. En küçük bir eleştiri ise toplumsal linçe uğramak için yeterli. Bizdeki muhafazakâr İslamcı bukalemunlar ise bu türden eleştirilemez, dokunulamaz kutsallarla bütün sorumlulukları üzerinden atıyorlar. O kadar ki iktidara muhalif partiler bile bu kutsal kavramla peşlerinden sürüklenebiliyor. Oysa modern bir toplumda, üst formel yapıda politikacıların hukukî sorumluluğu ayrı bir şeydir, halkın, bir savaşta ölen askerin inancı ve onun neye tekabül ettiği ayrı bir şeydir. Benim gördüğüm kadarıyla Türkiye'de şehitlik kavramı politikacıların devleti yönetme sorumluluğunu üzerinden atmalarına yarayan en tehlikeli manivelaya dönüşmüş. İktidar için şehitlik siyaseti manipüle etmenin en değerli aracına dönüşmüş durumda. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar