Atatürk Köşkü içten çökebilir!

1900’lü yılların başında Trabzon ekonomisi, ağırlıklı olarak gayrimüslimlerin kontrolünde idi. O yıllarda Trabzon’un en ünlü tüccar ve bankerleri gayrimüslimlerdi. Kostaki ve Gabayani gibi… Gabayani’nin kent merkezinde merkezi Maraş caddesinde postanenin arkasındaki eski postane binası idi… Gabayani, 1890’lı yıllarda Polita’nın zirvesine yakın yerde Karadeniz’i kuş bakışı gören bir alanda bugün müze olarak kullanılan Atatürk Köşkü’nü yaptırdı. Bir diğer banker Kostaki ise önce Uzunsokak’taki konağı 1910’larda da Polita’nın bir başka güzel mekanındaki yazlık evini yaptırmıştı. Kostaki, Polita’daki yazlık evinin yakınlarında bir de damadına küçük çaplı bir konak yaptırmıştı. Türk tacirlerden Nemlioğlu ise Tekke mahallesindeki büyük binayı, diğer Müslüman tüccarlar da kentin bazı mahallelerinde ve Ortahisar’daki taş binaları yaptırmışlardı.

atatürk-köşkü-(1).jpg
Önceki gün akşam saatlerinde Trabzon eski Belediye Başkanlarından Orhan Karakullukçu aradı. Karakullukçu, birkaç gün önce İstanbul’dan ve yurt dışından gelen misafirleriyle Atatürk Köşküne gitmiş…
Karakullukçu, Atatürk’ün Türk milletine vasiyetini yazdırdığı koltuğu yerinde görmediğini söyledi. Ardından, ‘Dikkat etmemiş olabilirim. Belki orada bir yerde idi’ demeyi de ihmal etmedi.
Karakullukçu’nun asıl üzerinde durduğu konu, köşkün cevizden yapılmış merdivenlerinin beyaz yağlıboya ile boyanması…

atatürk-köşkü.jpg
Karakullukçu, belediye başkanlığı döneminde Sivas valisine rica ederek Sivas cezaevinde dokuttuğu 3 hereke halıyı görmediğini söyledi. Bir de Atatürk köşkünde rehberlik yapan kız çocuklarının, tarihten, Atatürk Köşkünden haberdar olmadıklarını belirtti
Dün, Atatürk Köşkü’nün karşısında gayrimüslimler tarafından yaptırılan ve daha sonra eski başbakanlardan Hasan Saka’nın yazlık olarak kullandığı evin yarım asırlık maliki Hasan Kandaz’ı aradık. Kandaz’dan Köşk’e gitmesini ve koltuğu, merdivenlerin durumunu vs. incelemesini istedik.
Kandaz, bir süre sonra aradı ve, ‘Benim adımı sakın yazmayın’ diyerek, ‘Merdivenler sallanıyor. Köşkteki merdivenlerin aynısı eski postanede var. O bina da Gabayanis’in idi... Merdivenlerin tahtası kalın ama eskidi. Maalesef merdivenler boyanmış. Koltuk ve üzerindeki yazı duruyor. Ben de halı göremedim. Bir de büyük avize sanki alttan çatlamış gibi’ dedi.
Son dönemlerde, siyasetçisinden tüccarına, esnafına, memuruna kadar hemen herkes, ‘Sakın benim adamı yazmayın’ diyor.
Önceki gün, gazetemiz muhabirlerinden Bahar Kurbay, ilçe milli eğitim müdürünü aramış ve Yenimahalle’de çökme tehlikesi iddiası ile kapatılan 100. Yıl ilköğretim kulunun durumunu sormuştu. İlçe Milli Eğitim Müdürü, okulun neden kapatıldığını söyledikten sonra, ‘Sakın benim adımı yazmayın’ diye tembihlemişti.
Bilgi vermede, eleştiri yapmada insanlar neden korkar, anlamış değiliz!
Evet, bazı bilgiler ve duyumların kaynağı bilinir ama yazılmaz, söylenmez… Ki, bu tür bilgiler ayrıca farklı kanallarda teyit edilir veya edilmeye çalışılır. Ve yine yazılmaz. Bazı bilgiler, kurum amirinden vs. alınır.
Sıradan olaylarda insanın gördüğünü, yaşadığını ve görüşlerini söylemesinden doğal ne olabilir ki?
***

Atatürk Köşkünde, yanılmıyorsak geçen yıl tadilat, onarım vs. yapıldı.
Demek ki, onarım iyi ve aslına uygun olarak yapılmamış.
Merdivenin basamaklarının tahtalarının kalınlığı, eni- boyu, kerestenin cinsi vs. bellidir. Atatürk Köşkünün merdivenleri, cevizden yapılmış. Tavanı falan ağaçtan, çerçeveleri filan ağaçtan yapılmış.
İşin uzmanı, iki mobilya ustasından teklif alır. Aynı evsafta ceviz merdiven, pencere vs. yapılacak, der ve yaptırılır. Veya bakımsızlıktan çürümeye yüz tutan veya yerinde esneyen, oynayan ceviz merdivenler sökülür temizlenir, yeniden monte edilir. Tarihi binanın merdivenleri yağlı boya ile boyanmaz.
Bir de Karakullukçu’nun söylediği üç hereke halı işi var. O halılar nerede? Depoda mı yoksa başka yerde mi?
Orada rehberlik yapanlar, her şeyden önce Trabzon ve o binanın tarihini bilmelidirler. Tarihten bihaber 3 öğrenciyi veya mezunu orada görevlendirmenin doğru olmadığını söyleyelim.  

Hangi takımda oynadı kaç takım çalıştırdı?

Trabzonspor teknik direktörü Kazım Ersun Yanal, Türkiye’de Spor Akademisini bitirip aktif teknik direktörlük yapan isimlerden biridir. Amatör ve alt liglerde (Sarayköy, Nazilli, Aydın) futbol oynayan Kazım Ersun Yanal, Sarayköy amatör takımında, Denizli U21, Denizlispor, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Manisa, Trabzon, Eskişehir, FB, Trabzon’da teknik direktörlük yaptı.

hangi-takimda.jpg
Manisa Spor Akademisi mezunu olan Kazım Ersun, üst düzey profesyonel futbolcu olmamasına rağmen, FB ve Trabzon gibi zirvedeki takımlarda teknik direktörlük yaptı. FB’nin şampiyon olduğu sezon teknik direktör olan Kazım Ersun Yanal için, kulüp başkanı Aziz Yıldırım, ‘Takımı ben şampiyon yaptım’ demişti.
Trabzonspor’a geldiği günden buyana tartışılan ve bordo-mavili camianın büyük bir ekseriyetinin hocalığına inanmadığı Kazım Ersun Yanal’ı, Başkan Muharrem Usta’nın ısrarla takımın başında tutması Başkana yönelik eleştirileri de beraberinde getiriyor.
Trabzon’da futbolu Kazım Ersun Yanal’dan daha iyi bilen ve okuyan onlarca teknik adam olmasına rağmen Başkan Usta’nın, Kazım Ersun’da ısrar etmesi camia da farklı yorumlara neden oluyor.

Altı otopark üstü park!

Tabakhane vadisi dönüşüm projesi çerçevesinde istimlak edilen ve yıkılan bölgelerin bir bölümünü Büyükşehir Belediyesi ücretli otopark olarak kullanıyor. Tabakhane köprüsünün güneyinde kalan bölge ise savaşta yerle bir edilen alanlar gibi taş yığını…
Büyükşehir Belediyesinin otopark olarak kullandığı alanın temizlenmesini isteyen vatandaşlar, ‘Tabakhane deresinin batı bölgesi rahatlıkla otopark ve park olarak kullanılabilir. Büyükşehir, Maraş caddesi ile köprü arasındaki hafriyatı kaldırıp, burada alt katı otopark bugünkü alanı da park olarak değerlendirebilir ve o yöreye güzellik gelir’ dediler.

alti-otopark-üstü.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar