Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

ATATÜRK TÜM PUTLARI DEVİRMİŞTİ

 

“PUT “ nedir? Put ilkel cahil insanların olağanüstü gücü somutlaştırarak değişik varlıklara tapınmalarıdır. İslam dininden önce Arabistan’da Mekke'de halkın tapındıkları heykellerdi. Yüce Peygamberimiz yüce Tanrının emri ile önce bu varlıkları kırdı yok etti .Çünkü o Tek Tanrı’ya inanıyor, Allaha inanıyordu. Tek Tanrı’ya inanmaya insanları çağırıyordu. İslam dini tek Tanrılı dinlerin sonuncusu, son dindir. Yaratan tektir. En büyük en yüce güç odur. Allah’ın indirdiği İhlas süresi ile Allah tanıtılıyor. Allah’tan başka yaratıcı yok aracı yok. O taşlara, heykelciklere tapan insanlar artık bunları kırdı attı tek Tanrıya ,Allaha bağlandı . İnsanlar yemek için hazırladıkları helvadan yaptıkları heykelciklere tapıyordu. Bu komik durumdan kurtardılar tüm varlıları yaratan ve tüm evreni yaratan Allah bağlandılar .

İnsan tüm varlıklardan üstün yaratılmış, en onurlu varlık. Bu onuru nasıl taşıyacak . Allah’tan başka hiçbir varlığa inanmayan tapmayan kula kul olmayan ağaçlara taşlara tapmayan varlık. İşte o zaman en onurlu varlık olur. İlk insan Adem den buyana bu süreç sürdü. Zaman zaman bilgisiz cahil insan başka yaratıcılar aramış ,korktuğu, gücüne baş eğdiği insanlara bile tapmış. Egemen olmak isteyen kimi krallar,yöneticiler kendilerini yaratan olarak göstermek istemişler. Ancak akıllı gerçek insan bunları reddetti, tek Tanrı’ya inandı.

Günümüz dünyası elbette çok değişmiş gelişmiş. Günümüzde taşlara, ağaçlara, heykellere tapanlar elbette yok. Ancak yine bilgisiz cahil insanlar var. Allah’ı anlayamayan. Algılayamayanlar başka yaratan aramıştır. Kimi kez kendisi gibi insan olan kimi insanları yaratıcı, koruyucu gibi görmüş. İşte onlar da PUT’tur. Yıllar yılı buna benzer olaylar olmuştur. Heykel sanatı Roma’da Yunanlılar’da çok gelişmişti. Onlar Tanrı heykelleri yapmıştı bugün müzelerde sergileniyorlar. Bu heykeller aslında yanlış algılanıyor. Yunanlılar ,Romalılar bu heykellere tapmazdı . Onlar yaratıcının sıfatlarını bu heykellerde somutlaştırıyorlardı, yoksa o heykellerin bu güce sahip olduğuna inanmazdı . Çünkü onlar düşünebilen insanlardı. Güzelliği yaratan, gücü yaratan. diye heykelleştiriyordu. Yoksa o taşlara mermerlere tapamazlardı.

PUTLAŞAN İNSANLAR

İnsan güçlenince başka insanları egemenliklerine alınca bu insanlar da onlarda sanki manevi büyük bir güç olduğuna inandılar. Mısırda piramitleri inşa eden Firavunlar kendilerini Tanrı olarak göstermek istediler. Tanrı çürümez yok olmaz gibi saçmalıklarla mumyalandılar o olağanüstü piramitler inşa ettirdiler. Ancak onlar da çürüyünce bozulunca bu inanç yok oldu. İşte bu inançları yok etmek için tek Tanrılı dinler nazil oldu. Kutsal kitapları ile peygamberleri ile bu dinler inerken, insan yine Tanrı’yı somut varlıklarda aramıştır. Hz. İsa’yı Allah’ın oğlu olarak görmek istemiş ,öyle inananlar olmuştur,hala buna inananlar var. Oysa Allah doğmamış doğurmamış. İnsan aklının algılayamayacağı bir büyüklüktedir. Ancak kimi insanlar Hz. İsa’nın gerildiği çarmıhı put gibi kabul etmiştir.

İslam dini son din tüm putları ortadan kaldırmış salt tek Tanrı’ya inanca bağlamış. Ancak kimi çıkarcılar algılama gücü zayıf,bilgisiz insanlara kendilerini olağanüstü bir güç olarak göstermeye çalışmıştır. İnandığı liderde yöneticide olağanüstü güçler göstermeye çalışmıştır. İslam dini Allah’ın sıfatlarını belirtmiştir. Kimi insanlar bu sıfatları bağlı bulundukları şeyhlerinde, liderlerinde aramışlardır. İşte bu büyük bir şirktir, ortak koşmaktır. Bu da bir insan putudur. Ki taş, mermer heykel putlardan da daha kötü ve tehlikelidir.

ATATÜRK NE YAPMIŞTIR?

Atatürk büyük bir kültür devlerimi yapmış Allaha koşulan ortakları yıkmış atmış. Kula kulluğu reddetmiştir. Kuran’ın gerçekten anlaşılmasını ve tek Tanrı’ya, Allah’a inanmaya bağlamıştır. Atatürk büyük bir liderdi, güçlü bir liderdi. Ancak ilahi bir güç değil yaratanın yarattığı onurlu yetenekli bir gerçek insandı. O vücudunun nihayet fani bir varlık olduğunu her fırsatta belirtmiştir. Onun resimlerine bakın, çok resimleri var. Halkan saygın bir kişi. Elini bile kimseye öptürmeyen önünde kimsenin eğilmediği bir insan. O egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu belirtmiştir. Oysa Osmanlı’da padişaha manevi bir paye verilmiştir. Halkı bir tebaa hatta kul olarak göstermiştir. Mülk padişahındır, halk onun kullarıdır. Hani halife deniyor ya, halife peygamberin vekilidir, oysa peygamberin vekili olmaz.

Atatürk padişahlığı ortadan kaldırdı, halifeliği de kaldırdı. Allah’a ulaşmak için artık aracı yok. Her inanan yaratanın buyruklarına göre iman eder Allah’a bağlanır . Aracıya ihtiyaç duymaz. Şeyhler, müritler evliyalarla yaratana ulaşılmaz. Kutsal kitapla, gönderilen rehberin çizdiği yolda ona ulaşılır. Atatürk böylece tüm putları, tapınakları yok etti, açtı Allah’a giden yolu.

GÜNÜMÜZDE HEYKELLERİN, ANITLARIN ANLAMI NE

Atatürk'ü, Atatürkçü düşünceyi kavramış olan insanlar asla Allah’tan başka bir varlığa inanmaz. Onlar aydınlığa ulaşmıştır. Heykellerinden anıtlardan himmet ummaz. Onları insanlar yapmıştır. O anıtlar bir yararlı kişiyi anmak amacı ile yapılır. Kimse heykellerden yandım ummaz. Hiç gördünüz mü Atatürk’ü seven bir insan heykele karşı namaz kılar, o anıta giysilerinden iplikler bağlar. Hasta olan evi olmayan, çocuğu olmayan bir kişi heykellerden yardım ummaz .

Kimi cahiller, kimi art niyetliler kendi şeyhlerine taparken Atatürk heykellerini tapınak olarak göstermek isterler. Atatürk canlı bir insan iken de gerçek bir insan olarak sevildi sayıldı. Öldükten sonra da düşünceleri ile yaşıyor. Anıtları ile heykelleri ile anıları yaşıyor, yaşatılıyor. Hiçbir heykel, hiçbir anıt asla tapınak olmaz. Türbelere, kayalara şeyhlere liderlere tapanlar kimseyi böyle suçlayamaz. Atatürk de tüm putları, tapınçları kırdı attı, ona inananlar da hiçbir puta, tapınca tapmaz. İnanan salt Allah’a inanır, ondan himmet diler.

Anıtlar, heykeller anıları yaşatır. Onlar basit bir yaratıktık. İnsan aklı ve zekası onları yapmıştır. Mevlana’nın da Yunus’un da anıtları vardır, haşa putları değil .

Bu kutsal günlerde şirkin ne olduğunu anlayalım. Tek yaratana inanalım bağlanalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.