23.09.2021, 08:03

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ

1993’te kurulan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) kamu yararına çalışan dernekler arasına alınmış ve bir amacını şöyle açıklamıştır: Atatürk’ü, yapıtlarını ve Atatürkçü düşünceyi yıpratmak ve kötüye kullanmak amacıyla yapılan her türlü kalkışmaya, söz ve eyleme gereken yanıtı vermek, olumsuzluk ve aykırılıkları gidermek, Atatürk’ün anlayışının, düşüncesinin, ilke ve atılımlarının özünü tüm anlamıyla açıklayıp değerlendirerek savunmaktır.

Üyelik durumuyla Atatürkçülüğü değerlendirmek aslında doğru bir yaklaşım tarzı değildir. Bazıları ‘’Biz üye değiliz, Atatürkçü olmuyor muyuz?’’ diye sorgulama yapabilir. Bu alanda ve zikredilen amaca uygun çalışma yapmak isteyenler üye olarak katılabilir katılmayanlarla ilgili menfi yorum yapılması doğru değildir. Ayrıca sivil toplum örgütlerine katılım kişisel bir tercihtir ancak siyasi bir yapılanma da değildir. Her dernekte, hemşeri derneklerinde de olduğu gibi her siyasi görüşe sahip bireyler olabilir ki doğrusu da budur.

Mevcudiyetinden ziyade oluşturduğu etki alanı açısından bakmak gerekir. Kurucu Genel Başkan Muammer Aksoy’un toplum tarafından tanınırlığı ve kabul görüşü gibi başka genel başkan olmadığını düşünüyorum. Türkiye Emekli Subaylar Derneği ile müşterek düzenledikleri panelde tanıştığım Yekta Güngör Özden’in de kabul görülürlüğü açısından sorunla karşılaşmadığını değerlendiriyorum. O dönem dağıttığı küçük oyulmuş alçıdan Atatürk masklarının altında yazan ‘’ Nereden baksan güzel, nereden baksa güzel’’ sözü hep hatırlanmıştır.

Bu hafta sonu yapılacak olağan genel kurulda 4 adayın yarışacağı ancak iki adayın öne çıktığı söyleniyor. 340 Şubesi bulunan ADD ülkemizde en büyük kitle örgütü konumundadır, yapılacak genel kurulda bin iki yüz delegenin oy kullanması beklenmektedir. Keşke tüm üyelerin seçimiyle başkan olunabileceği günleri görebilsek. Daha demokratik seçim usulleri uygulanmalı.

Görevlere talip olan herkes değerlidir. Dolayısıyla bu görevi layıkıyla yapabileceğini iddia ederek sahaya çıkmak cesarettir ve önemlidir. Adaylara bakmak gerekirse;

CHP eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Ayhan Yalçınkaya ziyaretlerini sürdürüp çalışmasına devam ediyor. 2008’de Sivas’ta 32’nci CHP kurultayında genel başkan adayı olduğunu açıklayan Yalçınkaya 1974 Ankara doğumlu ve Hacettepe Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi üzerine yüksek lisans yapmıştır.

ADD Manisa Gençlik Kolları’ndan gelerek uzun yıllar aktif olarak örgütte çalışan Tolga Kale de çalışmalarını sürdürüyor. Halen ADD Genel Başkan Yardımcılığı görevi devam ediyor.

CHP 25. Dönem Milletvekili Hüsnü Bozkurt da alanda ve yurt çapında ziyaretlerine devam ediyor. Emekli Tabip Subay olan Bozkurt davudi sesiyle katıldığı televizyon programlarında da dikkat çekmişti.1950 Çanakkale doğumlu Bozkurt KBB Uzmanlığına Konya’da devam etmektedir.

Emekli Tuğamiral Türker Ertürk adaylığını açıkladığı Kasım 2020’den itibaren neredeyse tüm şubeleri ziyaret etti. Birkaç kere dinleme şansım oldu. İddialı olduğu kadar, bilgili, ikna kabiliyeti yüksek ve hevesli görünüyor. Bu iradeyi ve enerjiyi izleyenlere de aktarıyor. 104 Amiralin bildirisine imza verdiği için haksız ve hukuksuz uygulamaya tabi tutulmuştu. Neyse ki uzun sürmedi. 1957 Trabzon doğumlu Ertürk köşe yazarlığı da yapmaktadır.

İlk iki adayı bizzat tanımıyorum, diğer iki adayı tanıyorum. Hepsine başarılar dilemekle beraber gönlümün Türker Ertürk’ten yana olduğunu ifade etmek istiyorum.

Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

Yorumlar (1)
Şeref Akbal 12 ay önce
Türker paşama başarılar diliyorum