Atatürkler arıyoruz!

Türkiye, içte ve dışta tarihinin en sıkıntılı ve buhranlı dönemini yaşıyor.  Bütün bu olan bitenler karşısında toplumda ne bir reaksiyon, ne bir tepki hiçbir şey yok! 

Sendikalar, dernekler, gençlik örgütlerinin sadece adları var.  Gerçi, din eksenli örgütler hariç diğerleri sindirilmiş.

Muhalefet Partilerinin liderleri, haftada bir TBMM’de mesaj veriyor. Yani haftada bir gün iki saat konuşuyorlar 6 gün yatıyorlar… Ki, o konuşmaları da muhtemelen bir heyet hazırlıyor. Yani genel başkanlar, kağıda yazılanları okuyor. Sonra ne mi oluyor? 6 gün yan gelip yatıyorlar.

Şu Ankara dışına çıkalım. İlçelere, köylere gidelim. Vatandaşı aydınlatalım. Bu iktidar ülkeyi uçuruma sürüklüyor vs.. demiyorlar, diyemiyorlar ve Ankara’yı terk etmek istemiyorlar.

Yine de Ankara’da kalsınlar. Ama halka bir şey söylesinler.  Görsel ve yazılı medyada, olup bitenleri, görüşlerini açıklasınlar. Bunu da yapmıyorlar.

Muhalefetin böyle olduğu bir ülkede iktidar ne kadar yanlış ve hata yaparsa yapsın, kolay kolay sendelemez, yıkılmaz.  İktidarı zorlayan, sıkıştıran, dinamik ne bir lider ve birkaç istisna dışında ne bir parti sözcüsü var.

Muhalefet partilerinin teşkilatları da genel merkezleri gibi.  Ne yerelde ne genelde yapılan yanlışlara doğru dürüst bir eleştiri getirmiyorlar. Ara sıra iki kelam ediyorlar o kadar!

***

Suriye’deki iç savaş devam ediyor.  Halep ve çevresinden kaçanlar Türkiye’ye sığınıyor.  Irak, tekrar karıştı. Hem de öyle karıştı ki, IŞİD adlı Irak Şam İslam Devleti militanları Musul kentini ele geçirmiş. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kara parçası olan Musul Konsolosluk binasına girmiş, tüm görevlileri esir almış. IŞİD, selefi terör örgütüymüş, el kaideden ayrılanlarmış, emeviymeş, sünniymeş, o imiş, bu imiş..

Bu konularda uzman olmadığımız için, bu örgüt neyin nesidir, hangi ülkeler tarafından destekleniyor vs. gibi konularda net bilgi sahibi değilim. Ancak, benim gibi olayları takip edenler, bu örgüte çok da yabancı değil. Suriye’de Esad’a karşı mücadele eden gruplardan biri ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin de bir ara desteklediği bir dinci grup.

Musul’u işgal eden, Irak Ordu güçlerini dağıtan, halkı yollara döken bu silahlı grup. Selefi terör örgütü de olsa bir hedefi var.  Bu hedef, İrak’ın tamamında olmasa bile orta kısmında şeriata dayalı bir sünni islam devleti kurmak. Zaten, grubun liderleri, sözcüleri bunu söylüyor.

Peki, Musul’da, Suriye’nin bir bölümünde 8- 10 bin veya 15 bin kişilik bir silahlı güçle devlet kurulur mu?  Dış destek almadan, yerelde taban bulmadan mümkün değil.

Örgüt, Musul ve çevresine hakim. Kerkük’ü Kürtlere bırakmış. Örgütün silahlı gücü Musul’a girdiğinde Kerkük’teki Irak merkezi hükümetinin askerleri de kaçmış. Kerkük, Kürtlere kalmış. Kerkük, çevresi ve Irak’ta 2.5 milyon Türkmen yaşıyor.  Musul halkının büyük bölümü ve Kerkük’te yaşayan Türkmenler tedirgin. Kelle koltukta! 

***

Irak’ın güneyi, Basra bölgesine İngilizler hakim. Halk Şii ve İran yanlısı olmasına rağmen İngilizler orayı idare ediyor. Kuzey’de Kürt Bölgesinde de İngiliz ve Amerikanın etkisi hayli fazla. Kaldı orta bölge, ki bu bölgede petrol bölgesi. Arabistan destekli selefi grupların bu bölgeyi kontrol altına alması demek ABD’nin bu gruplara öyle veya böyle destek vermesi demek!

Bu yorumum düz mantık hesabı yapıyorum.

Peki Türkiye bu olayların neresinde?  Terörist diye adlandırılan IŞİD militanları, askerleri Musul’da konsolosluğu işgal ediyor ve 50 kişiyi esir alıyor. Bir yerde kafalarına çuval geçiriyor. Tıpkı üç- beş yıl önce ABD’li askerlerin yaptığı gibi.

Türk hükümeti, diplomatik yollardan çözüm arıyormuş. ABD’ye ricacı oluyormuş. NATO’ya müracaat etmiş.  Hani Türkiye, bölgede lider ülke idi! Selefi örgüte Suriye’de sırf sünni, Arabistan ve Katar eksenli olduğu için yardım edeceksin, örgüt senin toprağına saldıracak. Çaresiz kalacaksın.  Muhalefet milletvekili TBMM kürsüsünden bir gün önce olacakları söylüyor, Türk Dış İşleri kemane çalıyor!

Türkiye gibi bir ülkeyi yönetenlerin bu denli çaresiz ve bu denli basiretsiz olabileceklerini düşünemediğim için ara sıra kendi kendime bu olay danışıklı dövüş mü, diye soruyorum.

Türkiye gerçekten sıkıntılı bir süreçten geçiyor.  Ahhh Atatürk, kalk şu yattığın yerden de düzelt bu işleri. Size ve sizin gibi düşünenlere çok ama çok ihtiyacımız var.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.