Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

ATATÜRK'Ü ÇOK SEVERİM; NİÇİN SEVERİM, NASIL SEVERİM

81. YIL; NASIL ANIYORUZ

Kendilerinin çok özlü biçimde belirttikleri gibi maddi varlıkları artık toprak. Manevi varlıkları capcanlı yaşıyor, yaşayacak. 1957’de daha çocuktum, ilkokul öğrencisi. 10 Kasım, öğretmenimizle birlikte saat dokuzu beş geçe sınıfta ayağa kalkar tahtanın üstündeki resmine bakar saygı duruşunda bulunur, dua eder, bir hayalle onu canlandırırdık. Öğretmenimiz anlattıkça onun resmine bakar, onu canlı gibi hissederdik. Yurdumuzu kurtaran, devletimizi kuran. Canlı bir öyküde anlatırdı. Öğretmenimiz de artık o manevi alemde, dilerim onunla olsun ikisini de rahmetle ve saygı ile anıyorum. O gün bugün onu tanımaya çalıştım ve gün geçtikçe daha çok sevdim ve seviyorum. Bizim kuşak maddi varlığını görmedi. Babalarımız da o yıllarda çocuktu. Ancak onu tanır gibi severler ve bize öyle anlatırlardı.

Bu gün 10 Kasım. Bu gün başka bir konuda yazılmaz. Onu anlamak ve anlatmak gerekir. Evet, yine 9.05’de sirenler çalınacak, anıtlara çiçeksiz çelenkler sunulacak. Onu yürekten seven ve sayanlar da anıtlara koşacak, gözyaşları akacak ve manevi varlığına dua edecek. Ankara’da Anıtkabir dolup taşacak. Yüzde sekseni sevgi ile saygı ile önünden geçecek, dualar edecek. Cumhuriyet Bayramında ziyaretçi rekoru kırıldı. Bu 10 Kasımda da rekor kırılır. Onu unutturmaya, unutmaya çalışanlara inat yüreklere daha da kazılıyor ve yerleşiyor.

Resmi törenler içten değil. Yasak savar biçimde. Kimi, sıfat bulamadıklarım da çok alçakça saldırıyor. Görmüyorlar mı onlar saldırdıkça o yükseliyor, onlar aşağılara düşüyor. Çünkü eleştirileri karalamaları hiç bir kanıta dayanmayan  aşağılık sözler. Kendilerini kirleten sözler.

81 yıl önce tarih sahnesinde olup heykellerle anıtlarla yaşatılmaya çalışılanlar artık unutulmuş. Onun çağdaşlarından bugün manevi anlamda yaşayan var mı? Oysa o yaşıyor ve yaşayacak.

 

ATATÜRK'Ü NEDEN ÇOK SEVİYORUZ

Onu görmedik, onun elinden somut bir şey almadık. O bize iş vermedi, somut olarak aş vermedi. Ancak biz onu çok seviyoruz. Niçin...? Nasıl bir sevgi bu. Ülkeleri işkal edilmiş milletlere, tutsak edilmiş halklara, uluslara bakıyoruz ve  dönüp ona bakıyor onu biraz daha tanıyıp daha yürekten seviyoruz. Çok eski bir tarih değil o günleri yaşayan dedelerimizi dinledik, yazdıklarını okuduk ve onun  bu sahnedeki görüntüsünü anladık. Bir fetih değildi, bir akın değildi. Tutsaklığa karşı özgürlük savaşıydı bu. O günleri anlatan bilgileri öğrendikçe ne büyük bir iş başarıldığını anladık. Bu satırları okurken  kimileri mırıldanacak, “Mustafa Kemal yalnız mıydı,t ek başına mı başardı” diye. Elbette yalnız değildi. O doğa üstü bir güç değildi. O olağanüstü bir güç değildi. İnsandı, benim, senin gibi. O gerçek insandı. İnsanları tanıyan, güçlerini algılayan ve birleştirebilen bir insan. Çok değerli arkadaşları vardı, çok yetenekli insanlardı. Onlar bu ateşi bir bir tutuşturanlardı. Ünlü bir politikacının dediğince onlarla, büyük başarı elde etti. Ancak o olmasa onların başarıları bir işe yaşaramayacaktı. Tek tek yanan ateşleri birleştirdi, güçlü kolları kavuşturdu ve gerçekten insanların başarabileceği çok büyük bir başarı elde etti.

Bu gerçeği görebilen, algılayabilen insanlar elbette onu çok sever ve sevmelidir. Daha yeni doğan ve düşünmeye başlayan çocuklar yurdun ne olduğunu, yurt sevgisinin anlamını ve özgürlüğü kavrayınca o büyük insanı tanıyacak ve daha çocukluktan başlayarak sevecektir.

Özgür olmadıkça yurdun anlamı yok, yurt olmadıkça da özgür olunmaz. O ulusuna özgürlüğü ve yurduna bağımsızlığı bağışladı. Özgürlüğü ve bağımsızlığı sevenler ve ondan vazgeçemeyenler onu sever ve sevmelidir. İşte onlardan biri olarak bu nedenle onu çok sevdim v e yaşadığım sürece seveceğim. Çocuklarıma ve çok sevdiğim öğrencilerime ve dostlarıma da bu sevgiyi aşılayacağım . Bu bir insanlık görevidir, çıkar için değil.

 

ATATÜRK'Ü NASIL SEVERİZ

Sevgi, insana en yakışan duygudur. Sevgi insanı yüceltir. Elbette sevgi türleri vardır. Annenizi, babanızı, çocuklarınızı yakınlarınızı seversiniz. Aşkınız olur sevgilinizi seversiniz. Doğayı seversiniz, yurdunuzu seversiniz, ulusunuzu ulusal değerlerinizi seversiniz, bayrağınız, İstiklal Marşınız... Ve elbette manevi değerlerimiz, onların sevgisi ayrı... Sevgi saymakla bitmez bir duygu. Seven gönüller mutlu olur, mutluluğu paylaşır. Bunu böyle bilelim. Sevelim sevilelim, dünya kimseye kaymaz diyor Büyük Yunus...Ancak her sevginin bir ölçüsü ve özelliği var bunu bilelim.

ATATÜRK SEVGİSİ nedir, nasıldır. Kimileri bunun manevi değerlere duyulan sevgi gibi olduğunu sanıyor. Ona karşı duyulan sevgi kutsal değerlere duyulan sevgiye asla benzemez. Belki bilgisizliğinden bu sevgiyi ona karıştıranlar olur onların cahilliğindendir. Hayır O  maddi varlığı toprak olmuş bir fanidir. Yaptıkları ,düşünceleri ,çizdiği yol yaşıyor ,biz onu seviyoruz . Ondan manevi bir himmet beklemiyoruz. Manevi alemde  O da bizim gibi bizden dua bekler . Biz  Onu yaptıkları büyük fedakarlıklar ve çizdikleri aydınlık yok nedeni ile sevgi ve saygı ile anıyor, seviyoruz .

ATATÜRK ANITLARI birer tapınak değil. Hiçbir Atatürk  anıtına dilek için  ÇAPUT, Giysi parçası bağlanmaz. Kimse anıtlardan YARDIM DİLEMEZ. ANITKABRİ  ziyaret edenlere bakın, kimse evi olmadığı için, çocuğu olmadığı için  dilekte bulunmaz .Hiç bir anıt dilek ağacı değildir. Anıtı ziyaret eden kendi inancına göre onun manevi varlığına  dua eder. Teşekkür eder manevi varlığına .

Atatürk sağ iken ,onu sağ görenler onu çok sevenler ,onun elini eteğini hiç  bir zaman öpmedi. Hiçbir resminde  O elini öptürürken görülmez . Onu sevenler ondan manevi bir yardım beklemezdi . O bu nedenle  şeyhlerin, dervişlerin elleri etekleri öpülmesin diye önlemler aldı . Bakın  bugün durum nasıl .

 

BUGÜNKÜ DURUM

Bugün siyasi liderlerini sevenler onlara hangi sıfatları yakıştırıyor. Oysa bizim dinimizde bu açıkça şirktir ve dinden çıkaran bir günahtır. Sevdiği liderine en mahremini bile verebilecek kişinin Müslüman olması ,tek Tanrılı bir dine inanması  mümkün mü?

O ellerini, eteklerini, sakallarını öptükleri liderlerine nasıl bir sıfat bağışlıyorlar . İslam Dinini gerçekten anlayan   bilenler  lütfen bu duruma sessiz kalmasın  yoksa en büyük zararı dine veriyorlar.

15 Temmuz daha yakında oldu. Nedeni neydi . Din  perdesi altında  bir oyun değil miydi. Bu oyun yüzyıllarca oynandı bundan sonra da, Atatürk  iyi anlaşılmazsa ve gerekli önlemler alınmazsa  çok   çok temmuzlar ,ağustoslar ,eylüller yaşarız . Yüzlerce binlerce insanımız bu yolda  gider.

Biz ATATÜRK'Ü  büyük bir insan olarak, erdemli ,kültürlü ,yurtsever özgürlükçü bir lider olarak severiz asla manevi bir lider olarak  değil. Bu 10 Kasımda 81 .yılda onu minnetle ,saygı ile ve rahmetle anıyoruz ...Evet onu çok sevdik ve çok seveceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.