Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

ATATÜRK'ÜN BENZER LİDER VE KOMUTANLARDAN FARKI NE

İNSANLIK TARİHİNDE BİRÇOK ÜNLÜ KİŞİ VAR

İnsan ölümlü bir canlı. Çok kısa denecek bir yaşamın sonunda ölüm. Ancak insan ardında olumlu olumsuz iz bırakan bir canlı. İnsanlık tarihine bakınca gelip geçen milyarlarca insandan birkaçının adı sanı kalmış, unutulmuyor. Kimi ünlü bir komutan, kimi ünlü bir devlet adamı, kimi bilim adamı kimi sanatçı... Değişik özellikleri ile insanlığın belleğinde yer etmiş. Kimi nefretle anılır, kimi saygı ile hayranlıkla. Ancak hepsinin de ayrı ayrı özellikleri var. Eşit özellikte olanlar sıradan insan sayılır. Sıradan olmayan insanlar insanlığa olumlu ya da olumsuz örnek olmuş ve yetişen kuşaklara örnek olmuştur

Tarihin süzgeci çok doğru süzmeyebilir, çok objektif değerlendirmeyebilir. Gerçek insan, insanlık onurunun bilincinde olan insan bu değerlendirmeyi doğru yapar. Ancak bu da çok kolay değil. Her göz aynı şeyleri görmez, her kulak doğruları duymaz ve hepsinden önemlisi her beyin iyiyi doğruyu tam olarak algılayamaz. İşte bu özellik çok önemli. Elden geldiğince yansız, çıkarsız bilimsel verilere dayalı değerlendirme.

ATATÜRK İNSANLIK TARİHİNDE ENDER RASTLANAN BİR İNSAN

Dedik ya kimi komutan kimi devlet adamı. Mustafa Kemal ATATÜRK bunlardan biri. Peki, onun diğerlerinden farkı ne? Ya da farklı özellikleri neler? Yo öyle çocukken karga bekçiliği ya da boyunun postunun çok güzel olması ya da çok başarılı bir komutan olması değil onu farklı kılan. Onun farklı özellikleri emsallerinde hemen hemen hiç yok. Ancak onları görebilmek kolay değil. Onu tanıtan yazılar çok okuduk, çok konuşmalar dinledik tanıyabildik mi?  Hayır öyle anasının babasının adını öğrenmek ya da sıradan bir tarih bilgisi ile Çanakkale’deki başarısını, Sakarya’daki başarısını öğrenmekle Onu tanıyamayız. O çok farklı bir insan... Yanlış anlatmayalım, insanüstü bir insan değil… Mucizeler yaratan bir insan değil. O gerçek bir insan. Yaratanın verdiği aklı zamanında ve yerinde kullanan bir insan.

İnsanları tam olarak tanımak çok kolay değil. Çünkü bir madde değil, bir makine değil, bir eşya değil… Görülen bir yüzü var görülmeyen bir yüzü. O görülmeyeni görebilmek bakanın üstün özelliğine bağlı. Ölçüler, ölçütler ne? Neden başarılı, neden başarısız? Bakmak ayrı görmek ayrı. Her bakan görmez. İşitmek ve duymak... Çalarsınız birçok kişiye Mozart'ı herkes aynı şeyleri mi anlar. Kimi bir gürültü olarak algılar kimi büyük bir haz duyar. İşte böyle objektif ölçütlerle anlamaya çalışmalı.

Düşünebilen,  öğrenebilen her insan hangi ırk ve milletten olursa olsun ona hayran. Büyüklüğünü ve emsalsizliğini kabul ediyor.

ATATÜRK'ÜN FARKLI ÖZELLİKLERİ NE

Eşsiz bir komutan… Peki, Napolyon da eşsiz bir komutan. Aralarındaki fark ne? Napolyon dünyanın en güçlü devletlerinden birinin başkanı ve komutanı. Ordusu büyük ve güçlü, ülkesi zengin. Mustafa Kemal Paşanın durumu nasıl. Çökmüş, bir devletin paşası, görevden bile alınmış. Dağınık bir orduyu toplayan, halkın yardımları ile ordusunu bakabilen bir komutan. Bu iki komutan karşılaştırılır mı?.. Çanakkale’de büyük bir zafer kazandı. Neyle, nasıl? Ordunun tamamı emrinde değil. Devletin gücü bitmiş... Genç bir subay, daha general bile değil. İnsanlık tarihine geçmiş bir büyük başarı.

Fatih büyük bir hükümdar, bir çağ kapayıp açan. Nedir en büyük başarısı İstanbul’un fethi. İstanbul'u fetheden komutan dünyanın en güçlü ordusunun komutanı, en büyük devletinin hükümdarıdır. O büyük hükümdara göre İstanbul’un fethi büyük bir olay değildir. Ancak insanlık tarihine geçen büyük bir olaydır. Anadolu’da 1920’lerde gerçekleştirilen olay çok farklıdır.

Birçok komutanla karşılaştırıldığında durum buna benzer. Mustafa Kemal Atatürk’ün komutanlığı çok farklıdır. Çok gençtir. Elinde çok sınırlı olanaklar vardır. Ancak o eşsiz bir komutandır. Arkadaşlarının rütbesi ona yakındır, aynıdır, ancak onun komutasında olmayı onur sayarlar. Fevzi Paşa da, Kazım Karabekir Paşa da, İsmet Paşa da, onun emrinde komutanlardır. Ona inanan ona güvenen komutanlar. Dünya savaş tarihinde o olanaklarla o ölçüde büyük bir zafer kazanılmamıştır.

 O salt bir komutan değil. O yeni bir devlet kuran eşsiz bir lider. Yoksul harap bir ülkeyi on on beş yıl içinde önemli bir devlet durumuna getirdi. Hızlı bir sanayileşme, planlı bir tarım ve hayvancılık. Dünyaya örnek oldu.

O büyük bir öğretmen. Sıfır noktasında alınan bir eğitim... Çok kısa bir zamanda olağanüstü bir başarı. Dünyada büyük eğitimciler gelmiş geçmiş ancak onun benzeri çok az var. Okul yok, öğretmen yok, ekonomi güçsüz. Dünyaya örnek bir sonuç.

O çok yönlü bir insan. Gerçek bir insan. Seven, sevilen,  üzülen, ağlayan acıyan, kızan gerektiğinde uygun biçimde azarlamak da azarlayan. Halkının türkülerini zevkle dinleyen, en büyük sanat eserlerini de anlayan dinleyen. Resimden anlar, tiyatrodan anlar, müzikten edebiyattan anlar. Aşık da olur… Gerekirse sokaktaki halkı ile oturur çay içer sohbet eder. Nöbetçi Mehmetçikle iner çay içer, sohbet eder. Bu özellikler insanı insan eder. Onun için o insandı, gerçek insan.

TARİHTE VE GÜNÜMÜZDE BAŞKA LİDERLER

Diktatörler de büyük liderdir. Çok büyük başarıları vardır. Hitler Almanya’yı kısa bir sürede dünyanın en güçlü ülkesi yaptı. Sevmeyen, korku salan ve kurduğu korkunç düşlerin gerçekleşmesi için ülkesini de insanlığı da felakete sürükleyen. Birden milyonlar gitti, ülke yitti.

Ünlü olunabilir, iz bırakılabilir de onun izi çok farklı. Yaşamı savaş alanlarında geçti ancak O “Savaş bir ulusun geleceği tehlikeye düşmedikçe cinayettir” diyebilen muzaffer bir komutandır. O yüce komutan “Yurtta barış dünyada barış” özdeyişi ile barış güvercinleri uçurmuştur dünyaya.

Onun farkını anlatmak çok zor. Çok uzun oluyor. Ne olur bilerek yorum yapılsın. Kulaktan dolma bilgilerle değerlendirme yapılmasın. Salt resimlerle, heykellerle yetinmeyelim. Onu daha yakından tanıyalım. Tanıtalım  ki bu  yüce maya kurumasın.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum