ATATÜRK’ÜN YAVERİNDEN BİR ANI… KESİNLİKLE OKUYUN!..

   Gazi Mustafa Kemal, çiftliğinde dolaşıp hava alırken oldukça yaşlı bir kadına rastladı.
Atatürk attan inerek bu ihtiyar kadının yanına sokuldu.
- Merhaba nine.
Kadın Ata'nın yüzüne bakarak hafif bir sesle;
- Merhaba dedi.
- Nereden gelip nereye gidiyorsun?
Kadın şöyle bir duralayıp;
- Neden sordun ki, dedi. Buraların sahabisi misin? Yoksa bekçisi mi?
Paşa gülümsedi.
- Ne sahibiyim ne de bekçisiyim nine. Bu topraklar Türk milletinin malıdır. Buranın bekçisi de Türk milletinin kendisidir. Şimdi nereden gelip nereye gittiğini söyleyecek misin?
Kadın başını salladı.
- Tabii söyleyeceğim, ben Sincan'ın köylerindenim bey, otun güç bittiği, atın geç yetişdiği, kavruk köylerinden birindenim. Bizim muhtar bana bilet aldı trene bindirdi, kodum Angara'ya geldim.
- Muhtar niçin Ankara'ya gönderdi seni?
- Gazi Paşamızı görmem için. Başını pek ağrıttım da... Benim iki oğlum da gavur
harbinde şehit düştü. Memleketi gâvurdan gurtaran kişiyi bir kez görmeden ölmeyim diye hep dua ettim durdum. Rüyalarıma girdi Gazi Paşa. Bende gün demeyip muhtara anlatinca, o da bana bilet aliverip saldi Angara'ya, giceleyin geldimdi. Yolu neyi de bilemediğimden işte ağşamdan belli böyle kendimi ordan oraya vurup duruyom bey.
- Senin Gazi Paşa'dan başka bir isteğin var mı? 
ataturk.jpgKadının birden yüzü sertleşti.
- Tövbe de bey, tövbe de! Daha ne isteyebilirim ki.. O bizim vatanımızı gurtardı. Bizi düşmanın elinden gurtardı. Şehitlerimizin mezarlarını onlara çiğnetmedi daha ne isteyebilirim ondan? Onun sayesinde şimdi istediğimiz gibi yaşiyoz. Sunun bunun gâvurun köpeği olmaktan onun sayesinde kurtulmadık mı? Buralara bir defa yüzünü görmek, ona sağol paşam demek için düştüm. Onu görmeden ölürsem gözlerim açık gidecek. Sen efendi bir adama benziyon, bana bir yardım ediver de Gazi Paşa'yı bulacağım yeri deyiver.
Atatürk'ün gözleri dolu dolu olmuştu, çok duygulandığı her halinden belliydi. Bana dönerek;
- Görüyorsun ya Gökçen, işte bu bizim insanimizdir... Benim köylüm, benim vefalı Türk anamdır bu dedi.
Attan indim. Yaşlı kadının elini tuttum anacığım dedim, sen gökte aradığını yerde buldun, rüyalarını süsleyen, seni buralara kadar koşturan Gazi Paşa yani Atatürk işte karşında duruyor.
Köylü kadın bu sözleri duyunca şaşkına döndü. Elindeki değneği yere fırlatıp Atatürk'ün ellerine sarıldı. Görülecek bir manzaraydı bu. İkisi de ağlıyordu. İki Türk insanı biri kurtarıcı, biri kurtarılan, ana oğul gibi sarmaş dolaş ağlıyorlardı. Yaşlı kadın belki on defa öptü Ata'nın ellerini. Ata da onun ellerini öptü. Sonra heybesinden küçük bir paket çıkarttı. Daha doğrusu beze sarılmış bir köy peyniri. Bunu Atatürk'e uzattı;
- Tek ineğimin sütünden kendi ellerimle yaptım Gazi Paşa, bunu sana hediye getirdim. Seversen gene yapıp getiririm.
Paşa hemen orada bezi açıp peyniri yedi. Çok beğendiğini söyledi. Sonra birlikte köşke kadar gittik. Oradakilere şu emri verdi;
-'Bu anamızı alın burada iki gün konuk edin.
Sonra köyüne götürün. Giderken de kendisine üç inek verin benim armağanım olsun.'
Bu yazıyı okurken duygulanan veya ağlayanlar varsa, hala umut var demektir...
***
Ortada dolaşan saçma sapan elektronik postaları 10 kişiye yollamak yerine, bu tür yazıları herkese yollarsak belki Ata'mızın değeri daha çok anlaşılır...

Gereği yapılır  herhalde!

isgal.pngİşgal altındaki İstanbul'da, İngilizler tarafından İstanbul dışına çıkacaklar için hazırlanmış bu belge  olmadan hiçbir yere hareket edemiyordun.
Devlet memuru da olsan kararnamenin altında padişahın imzası da olsa İngiliz işgal yönetiminin izni olmadan görevlendirildiğin yere gidemiyordun. Yani özgür ve bağımsız değildin. Atatürk ve beraberindeki heyet padişah tarafından görevlendirilmiş, ama çıkış izni de işgal kuvvetleri tarafından verilmiş. Mustafa Kemal, İstiklal Harbi hazırlıklarına milleti ve Anadolu’daki komutanlarla başladığında da  işgal altında bulunan İstanbul’daki mevcut yönetim tarafından önce geri çağrılmış sonra da idam fermanı hazırlanmıştır.
Şimdi kalkmış bir Dr.ünvanlı hem de sivil toplum kuruluşunun başkanı sıfatlı "cahil" kurtuluşun ilk adımının atıldığı günü bayram diye kutlayanlara hakaret ediyor. Bu nasıl cüret?
Bu nasıl kıymet kadir bilmezlik.?
İngiliz işgali devam etseydi bırak Dr olmayı köyünden bile dışarı çıkman için iç elin gavurundan izin kağıdı almak zorunda kalacaktın. 
Millet hem mübarek kadir gecemizi hem de bayramımızı çifter çifter mesajlarla kutlayıp milli ve manevi değerlerimize karşı saygısını gösterirken sen bu mesajınla ne yapmak istedin? 
Yazık... Okumuşsun ama...
Bu anlayış kabul edilemez...
Gereği yapılır herhalde...
(İsmail KANSIZ)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar