Atina ile ne konuşuldu?

Atina ile ne konuşuldu?

4 buçuk yıl sonra Türk ve Yunan heyetleri sorunları ele almak üzere istikşafi görüşmeler için masaya oturdu. Görüşmede kritik başlıklar kadar konuşulan bir konu daha vardı. İki ülkenin 'kime ait' tartışması yaşadığı mezeler de masadaydı.

Türkiye ve Yunanistan 61'inci tur istikşafi görüşmeler için İstanbul'da bir araya geldi. Görüşmeler yaklaşık 3 buçuk saat sürdü. Edinilen bilgilere göre, Türk tarafı görüşmeler için "gayet iyi bir başlangıç oldu" değerlendirmesini yaptı. Tüm konulara kalındığı yerden devam edilecek izlenimi veren Türk tarafı, yakında siyasi istişarelere ve güven artırıcı önlem toplantılarının da başlaması konusunda mutabık kalındığı sinyalini verdi. İki ülke arasında tartışmalı konuların istişareler ve güven artırıcı önlem toplantılarıyla başlıklarına göre ayrıştırılıp masaya getirileceği ifade edildi.

Yunan tarafı görüşmelerin planlanandan kısa sürdüğünü belirtti. Somut sonuçların hızla alınabileceğini dair beklentiler çok yüksek olmamalı mesajı verildi. "62'nci tur için üzerinde mutabık kalınan net bir tarih de yok" diyen Yunan tarafı, "Türk tarafı diğer konuları gündeme getirse de Yunan tarafı tek gündemi olan deniz yetki alanlarını konuştu" notunu düştü. Yunan tarafı görüşmeler esnasında servis edilen yemeği de çok beğendiklerini ifade etti. Menünün balık ve mezelerden oluştuğu öğrenildi. "Yemek menüsü için iki ülke arasındaki 'kime ait' tartışmasına neden olan mezeler de görüşmelerde masadaydı" yorumu yapıldı.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.