ATMACAYI VURDULAR; ÜÇ ALTIN PUAN İÇİN

   Bu yıl Trabzonspor'un deplasman karnesi pek iyi değildi. Gerçi Rizespor Trabzonspor için ne kadar deplasman sayılır ki? Karadeniz derbisinde Rizespor'un sahaya dizilişi 4-3-3 Ünal Karaman'ın sahaya diziliş tercihi ise 4-1-4-1 şeklindeydi. Dizilişe bakılırsa tokuşturulan yumurtalardan birisi kesin olarak kırılacaktı. 
Türkiye'de eğitim sistemine bağlı olarak Türk futbolcusu fizik ve matematik derslerinden kalmış liseli bir ergen olunca her takım yabancılaşmış. Buna Rizespor da dâhil! Önceki yıllarda takip ettiğim kadarıyla Rizespor panik bir top oynuyordu. Oysa futbol için Barselona örneğinde olduğu gibi fazla acele etmemek lazım.
Bu arada futbolun marka değeri ile Rize'deki Didi Stadyumunun kötü ışıklandırma sistemi arasında bir tezat gözlemledim. Işık yetersiz o stadyumda. Neyse geçelim.
Rizespor defansta çok fazla karambol veren takım. Trabzonspor hemen müsabakanın başında Nwakaeme ile iyi bir pozisyon buldu. Çerçeveye de attı ama golü yapamadı. Gol tek vuruştur, gol tek vuruştur, Ünal hocam!
   Rizespor ilk yarının ortalarında cepheden Meinjak ile enfes bir gol buldu. Yağmurun şiddetlendiği ilk yarıda oyuna da hükmetti yeşil beyazlılar. Sağanak yağmurla ağırlaşan zemin Trabzonspor'un o konforlu oyununu rakipten daha fazla bozdu. Trabzonspor'da sakatlar kervanına Novak da eklenince ister istemez Doğan Erdoğan ile orta saha sertleşti. Rizespor ilk yarıda sahanın her yerinde daha aksiyonel bir görüntü verdi. Nwakaeme timsah gibi suda saklanıyor. İlk yarının sonunda da ağzını açtı ama... Gol tek vuruştur! Sorloth denedi ama belli ki kendisi de inanmadı. Kabul etmek gerekir; Rizespor ilk yarıda iyi ''top'' oynadı, Trabzonspor ise ''kötü'' futbol.
  İkinci yarıya Trabzonspor daha derli toplu başladı. Tam tempo yapıp Rizespor'u zorlayacakken maçın hakemi Hüseyin Gökçek'in elektronik sistemi yağmur nedeniyle bozuldu. Trabzonspor tekrar ritim bulmak için rakipten çok sahaya biriken suyla mücadele ederken Sörloth'un kafa vuruşuyla beraberlik golünü buldu. Kuşkusuz bunda oyuna ikinci yarıda giren Daniel Sturidge'nin oyuna koyduğu karakter önemliydi. Buna karşılık Rizespor Oğulcan ve Samudio ile hücumda etkili olamaya çalıştı ama her maçta rakibe şeref sayısı bağışlayan Uğurcan bu maçta iyiydi. 
  Hakem Hüseyin Gökçek Boldvin'e ikinci sarı kartı çıkartmadı. Sosa'nın yediği tabanlara Türk futbolunda kart yaptırımı yok. Nihayet Nwakaeme Sörloth'un kafayla indirdiği topu kontrol edip iyi bir vuruşla Trabzonspor'a galibiyeti getiren golü attı. 
Atmacanın bir avuç kanı için vurulduğu efsanesi doğru değildir.
Atmaca içi samanla doldurulup sergilenmek için vurulur.
Trabzonspor Rize deplasmanından üç kritik puan alıp milli maç arasına kayıpsız girmeyi ve puan cetvelinde üst sıralara çıkmayı başardı. Tebrik etmek lazım.

Önceki ve Sonraki Yazılar