Atom Karınca sabah başka akşam başka!

Üste çıkardığım başlığın üslubu bana ait değil… Bu tür söylemler kelime hazinemize meydanlarda ve televizyon ekranlarında dinlediğimiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından girdi… 

Hatırlayın 17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet olayının patlak verdiği günleri… Bir zamanlar el üstünde tutulan, bu gün firarda olan savcılar için Cumhurbaşkanı Erdoğan tepkilerini  “Eyy siz kimin savcılarısınız…” diyerek dile getirmişti...

Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefet partileri için “Bunlar sabah başka akşam başka konuşurlar” diye eleştirilerine de şahit olduk.

***

Amacım kazı çalışması yapıp eski defterleri yeniden açmak değil. Bugünkü konumuz parti liderlerinin geçmişte söyledikleri ile ilgili hiç değil.

Anlatmak istediğimiz Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun yaptığı ile alakalı.

Geçen hafta 22.2.2017 tarihli gazeteniz Kuzey Ekspres’te manşetten verilen ‘Erdoğan ne derse o’ başlıklı haber dikkatimi çekti… Derç edilenleri okuyunca az kalsın küçük dilimi yutacaktım.

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun olur verip imza attığı icraatı “Bu ne perhiz ne lahana turşusu” dedirtecek türden.

Doğruyu söylemek gerekirse kendimi kandırılmış hissettim.

Bundan birkaç ay önce Başkan Gümrükçüoğlu Zorlu Otel’de kahvaltılı basın toplantısı yaptı. Bendeniz de iştirak ettim. O gün başkan ilçe belediyelerinden yaka silkti.

Gümrükçüoğlu, Büyükşehir yasası çıkmadan önce ilçe belediyelerinin önüne gelene inşaat ruhsatı verdiğini ifade ederek, “Belediyeler yangından mal kaçırır gibi imar işlerini delik deşik etmişler… Trabzon’a kötülük yaptılar… 20 kata kadar izin vermişler” diye dert yanmıştı.

Bizde nam-ı değer “Atom Karıncaya” bu mücadelesinde yalnız olmadığını belirtip ilçe belediyelerine “yanlış yapıyorsunuz” demiştik. Bu köşenden Trabzon’a yazık etmeyin deyip “Biraz büyük sözü dinleyin” diye yazı kaleme aldık.

***

Şimdi okuyoruz ki, dün şehrin doğu yakasında yapılan yüksek katlara ihtiraz eden, İlçe belediyelerini yerden yere vuran Gümrükçüoğlu da siyasiler gibi, U dönüşü yapmış… Beşikdüzü’nde Arapların denize sıfır yapacağı 25 katlı betona “Dur” deme cesaretini gösterememiş.

Sizi bilemem ama bunun adına çifte standart denir…

Şimdi soruyorum, “Eyyy Gümrükçüoğlu sen hangi Büyükşehrin Başkanısın?”…  Hangi güç buna izin vermeni sağladı?

Dünden bugüne ne değişti…Basın toplantısı yap da öğrenelim.

Teşekkürler  İlham Aliyev

Şayet son anda aksi bir kararname çıkmazsa 16 Nisan’da referandumu oylayacağız… Sandıklar açıldığında şimdiki sistemde mi? Yoksa Başkanlıkla mı yönetileceğiz 48 gün sonra  öğreneceğiz.

Bu günlerde Evetçiler  bir yanda, Hayırcılar bir yanda her akşam ayrı ayrı televizyon kanlarında boy gösteriyorlar. Oy kullanacak olan milyonlarca vatandaş da Anayasada yapılan 18 maddelik değişikliği anlamak için büyük gayret sarf ediyor.

Ama sonunda vatandaşın imdadına Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yetişti. Yarı başkanlık sistemi ile yönettiği ülkesinde, Milli kurul toplantısında devlet işlerinde birinci yardımcısı olarak eşi Mihriban Aliyeva’yı atadı

Onca siyasetçinin, profesörün ve akademisyenlerin anlatamadığını İlham Aliyev çok sade bir şekilde gözler önüne serdi. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Hakkını ödeyemeyiz. Böyle hayırlı bir örnek varken, başkalarını dinlemeye gerek var mı? Herkese Hayırlı günler!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.