AV SEZONU!

Trabzonspor’un geçen sezon kadrosunda bulunan ve şampiyonluğu kovaladığı yetenekleri satınca ve de Eddie Newton ile lige başlamayı tercih edince bu yıl ligde sıradan bir takım hüviyetine büründü. Bunun bir gerçek olduğunu da ilk 10 haftada herkes gördü.

Trabzonspor’da artık yeni hedef Abdullah Avcı ile ligin alt sıralarından bir an önce kurtulmakve  takımın ilk haftalarda kaybettiği özgüveni yeniden geri almak. Ve bunu yaparken de başkan Ahmet Ağaoğlu’nun tartışmaya açık yönetimini taraftara unutturmak.

Herhalde Abdullah Avcı’ya bu şartlarda ligde hangi takımla karşılaşmak istersiniz, diye bir sual sorulsaydı hiç kuşkusuz galibiyeti bulunmayan ligin sonuncusu ‘’Ankaragücü!’’ derdi. İşte bu hafta Trabzonspor yönetiminin ve Abdullah Avcı’nın imdadına fikstür yetişti.

Aslında Trabzonspor mağlup olduğu, berabere kalıp puan kaybettiği önceki haftalarda Abofe, Djaniny, Ekuban ve Nwakaeme ile net gol pozisyonları da buluyordu. Ama hiçbirisi geçen yıl ligi domine eden AleksandrSörloth’la mukayese edilecek futbolcular değillerdi.

Ne büyük talihsizlik! İlk geldiğin yıl Türkiye’de gol kralı ol, ama transfer olduğun takımda daha siftahın bile olmasın!

Gelelim Ankaragücü müsabakasına. Edgar’ın sağdan, Marlon’un sol kanattan hücuma çıkıp alternatif sunacak gibi olması ilk göze batan değişiklikti. Ama bu türden cesur denemelerin arkası gelmedi nedense. Modern futbolda ‘‘serbest oynamak!’’ diye bir tabir yoktur. Her oyuncunun görev tanımı, görev alanı belli olmak zorundadır. Abdulkadir Ömür futbola Ersun Yanal’ın futbol anlayışı içinde görevi ve sorumluluğu tanımlı olarak başladı. Hüseyin Çimşir, Eddie Newton’un zamanında ise giderek topçulaştı.

Trabzonspor Ankaragücü karşısında ilk yarıda rakibine göre daha etkili bir görüntü verdi. Ama ligin başında kaybettiği oyun özgüveni rakibinden daha fazla topa sahip olmasına rağmen sırıttı.

Süperlig hakemleri futbolcuların faul rollerin % 75’ine hemen faul çalıyor. Ekuban Pinto’ya sürttü faul. Pinto Abdülkadir Ömür’ü havada dağıtıyor, devam. Türk hakemleri Abdülkadir Ömür’ü adamdan saymıyorlar. Her müsabakada en az üç kere dayak yiyor, ama düdük çalan yok!

Diego Armando Maradona’yı izlemiş bir nesil olarak küme düşmeme mücadelesi veren Ankaragücü ile transfer defosu yüzünden küme hattından kurtulmaya çalışan Trabzonspor’un arasındaki müsabakayı izlemek çok keyifli değildi doğrusu.

Soru şudur. Baker madem bu türden bir frikik kullanma ustalığına sahipti, neden bu güne kadar bu potansiyeli bir sır olarak kaldı. Demek ki, Trabzonspor elindeki futbolcuların sınırlarını da bilmiyor.

Trabzonspor ikinci yarıda Ankaragücü’nü defansta ve orta sahada iyi bloke etti ve enerjisini eritip puan umudunu kırmayı başardı. Djaniny topu perdeliyor, hakem faul veriyor. Anlamak mümkün değil. Nwakaeme geçen haftaki Erzurumspor müsabakasında da bu hafta Ankara deplasmanında da ceza sahası içinde paldır küldür işlere dalıyor. Hele son saniyelerde rakip kaleye gidip ikinci golü yapacak yerde Gölbaşı’na pikniğe gitmeyi tercih etti.

Sonuçta Trabzonspor Abdullah Avcı ile çıktığı iki müsabakadan gol yemeden galibiyetle ayrılmayı başardı. Ama ortada âmâ’sı olan bir kadronun olduğu çok açık.

Önceki ve Sonraki Yazılar