AVANTAJIN KÖTÜSÜ OLMAZ

   Trabzonspor Süperligte şampiyonluk yarışı içinde. Fenerbahçe ise rakiplerine göre gerilerde kalmış durumda. Ersun Yanal'la yollarını ayırmış olmasına rağmen bütün dikkatini Türkiye Ziraat kupası yarı finalinin ilk ayağındaki müsabakaya yoğunlaştırdı. 
  Müsabakanın başında Trabzonspor oyununu sarı lacivertli rakibine kabul ettirdi. Tempoyu yükseltip Fenerbahçe kalesinde gol pozisyonları bulacak gibi olduğu zaman diliminde araya sakatlık duraksamaları girdi ve bordo mavili ekibin hızını kesti. İki ayaklı müsabakalarda Süperligdeki gibi çok fazla koparıcı aksiyonlar olmuyor. Taktik ve fiziksel güç sarfiyatı genellikle 180 dakika planlayarak oynanıyor.  
İlk 20 dakikadan sonra Trabzonspor topla oynamayı rakibi Fenerbahçe'ye bıraktı. Fenerbahçe'nin topla daha fazla oynadığı bölümler Trabzonspor'un sezon başından beri muvaffak olduğu oyun anlayışıyla örtüşüyordu. Trabzonspor pasif oynuyor gibi göründüğü çoğu müsabakada on beş dakikalık bir aksiyon kombinasyonuyla skor üretebiliyordu. Yalnız Ersun Yanal'ın taktik anlayışından bağımsız bir oyun görüntüsü veren Fenerbahçe ilk yarıda Trabzonspor'un orta sahasındaki Sosa ile forvet arasındaki pas trafiğini kesmeyi başardı. Orta sahada kaptığı toplarla soldan Mark Kruse ile hızlı hücumlar geliştirdi. Mehmet Ekici ile uzaktan şutlarla gol aradı. 
  İlk yarıda sol hücum kulvarındanNwakaeme'nin taşıdığı iyi bir top vardı. Fenerbahçe defansı topu elle kesip pozisyonu mundar etti. Ama Yaşar Kemal Uğursuz pozisyona tenezzül etmedi. 
Müsabakanın ikinci yarısı bir Aleksandr Sörloth klasiği ile başladı. Fenerbahçe'nin topla bocaladığı bir anda Sörloth mekanik bir teşebbüsle Trabzonspor'u rakibi karşısında 1-0 öne geçirdi. Görünürde Aleksandr Sörloth Gordion'un düğümünü çözmüştü. Ama daha sonra sahada gelişen aksiyonlar bu golü haklı çıkartacak bir hikâye olarak gelişmedi.  
  Trabzonspor'un oyun aksındaki kırılma Ndiaye'nin ilk yarıdaki sakatlığı yerine oyuna giren Guilherme'nin orta alandaki teknik becerisi ile Trabzonspor hücumunu tahkim etmesiydi. Bu hareketlilik başta Gustavo olmak üzere Fenerbahçe defansındaki teyakkuzu artırdı. 
Daniel Sturridge'nin futboldaki ''nazlı gelin'' hali ile Da Costa'nın futbola her daim hazır hali profesyonel futbolun iki farklı yüzü. 
Trabzonspor'un Ekuban'ın sağdan taşıyıp ortaya çıkardığı topa gizli forvet Novak'ın dokunuşu taktiksel bir beceriden çok Fenerbahçe defansının bireysel ve yerleşim hatasıydı. Türk futbolunda Fenerbahçe'nin hakemleri azarlayan psikopat topçu kadrosu hiç eksik olmamıştır. Trabzonspor'un oyun anlayışındaki yapısal sorunlar müsabakanın ilerleyen dakikalarında nüksetti. Ve Fenerbahçe Vedat Muriç'in kafa vuruşuyla deplasmandaki tek sayısını elde etti. 
Sonuçta Trabzonspor Türkiye kupasının yarı finalinin ilk müsabakasında rakibi Fenerbahçe'yi 2-1 gibi kritik bir skorla mağlup etti. Futbolda avantaj avantajdır, avantajın iyisi kötüsü olmaz. Trabzonspor ikinci müsabakada bu avantajı değerlendirecek ve finale çıkacak güce sahiptir. 
Müsabakanın hakemi Yaşar Kemal Uğurlu ortadaki pozisyonlarda bütün taktir haklarını Fenerbahçe lehine kullandı. Nwakaeme'nin ve Sosa'nın ona yaptığı haklı itirazları ise sineye çekmekle yetindi.

Önceki ve Sonraki Yazılar