AVARE KASNAK FUTBOL

Geçen yıl küme düşmüş bir takımın kadın başkanı sırf iktidara ısrar ettiği için Süper Lig’in ve Türk futbolunun bütün dengeleri bozuldu. 21 takımlı lig 40 hafta oynanmak zorunda kaldı. Hafta arası ve hafta sonu futbol müsabakalarını takip etmek bile başlı başına bir mesele.

 

TFF’nin bütün müsabakaları aynı anda oynatıyor olması ciddi bir güven meselesi. Dahası Konyaspor-Trabzonspor müsabakasının erkene alınması ise Türk futbolunda bir türlü olamaya ciddiyetle ilgili bir durum. Bu ciddiyetsizliğin hiç düzeleceği de yok. Trabzonspor yönetiminin UEFA ve FIFA üzerinden Türk futbolunu ısrarla kanunlara ve akla davet etme teşebbüsüne TFF sahada hakemlerin eyyam düdükleriyle karşılık verdi. Bunu futboldan az buçuk anlayan her insan evladı görüyor ve seziyor.

Konyaspor-Trabzonspor müsabakasına gelecek olursak. İki takım için de pek cazibesi olmayan bir mesai idi. Müsabakanın ilk yarısı her iki takım için de “Beni bu havalar mahvetti.” havasında oynandı.

 

Avare kasnak gibi çimlerde topu dolandırıp durdular. Nwakaeme’nin topu saklama yöntemi genç futbolculara örnek olacak bir husus. Ani gelişen bir Konyaspor atağında Serkan rakibine yaptığı müdahale sonrasında hakem tarafından oyundan ihraç edildi. Bunun anlamı Trabzonspor bu sıcak Konya havasında 70 dakika daha fazla koşacak. Onlar da habire pas yapıp durumu dengelemeye çalıştılar ilk yarıda. 300 değil 500 pas yapsalar ne olacak, kritik yerde, kritik zamanda kritik topçunla topu buluşturup gol yapamadıktan sonra!

 

İkinci yarıya Konyaspor baskılı ama her Türk takımı gibi futbolun köklü felsefesinden yoksun başladı. Baker frikikten harikulade bir gol attı. Öncesinde Vitor Hugo’nun iyi bir kafa vuruşu vardı. Sonrasında çoğu tehlikeli aksiyon Trabzonspor defansı içinde gelişti. Uğurcan bir çuval gol yedi ama Şansalan bu gollerden sadece bir tanesini geçerli saydı. Penaltı verdi, iptal etti. Ağlara giden birçok top futbol borsasında işlem görmedi. Bir ara müsabaka Konyaspor ile TFF arasında oynandı. Bakasetas’ın bir anlık gafleti Trabzonspor’un ağlarında bitince müsabakada skor 1-1’e geldi. Nwakaeme’nin bir kafa vuruşu direkten döndü falan. Konyaspor’un çabaları skoru değiştirmeye muvaffak olamadı.

Trabzonspor’dan Süper Lige yeni çıkan Giresunspor’a gidecek çok futbolcu var. Hemen birkaç tanesini sayayım. Serkan Asan, Abdülkadir Parmak, Kâmil Ahmet Çörekçi, Yusuf Sarı, Rizespor’da oynayan Doğan Erdoğan, Trabzonspor’un ikinci kalecisi Erce Kardeşler.

Bir de başkan verelim Giresunspor’a da tam olsun. Ahmet Ağaoğlu.

 

**

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar