Avcı da Yanal’ın bir versiyonu!

avci-da.jpgTrabzonspor’da takım iki üç beklenmedik sonuç alınca hedefteki ilk isim teknik direktör olur.  Takım galip gelince de teknik direktör yere göğe sığdırılamaz. Bir takımın teknik direktörünün başarısı, o takımın kadrosu ile ilişkilidir.

Ligler başlayalı 5 hafta oldu. Bu 5 haftanın en başarılı takımı tartışmasız Alanyaspor… Alanyaspor’un başarısını teknik direktörü Çağdaş Atan’a bağlayabilir miyiz? Elbette Atan’ın katkısı vardır. Ama burada gerçek olan Alanyaspor’un kadrosudur. İlk beş haftada görünen Alanyaspor’un daha oturaklı, koşan, mücadele eden, diri bir kadroya sahip olduğudur. 

Demek ki kadro iyi olursa, hoca kim olursa olsun çok fazla bir şey değişmez.

Trabzonspor’un ilk beş haftasını değerlendirdiğimizde, sahaya sürülen tüm oyuncuları mercek altına aldığımızda kadrosunun zayıflığı net bir şekilde ortaya çıkıyor. Bazı oyuncuların iyi görünmesi takıma da pek yansımıyor. Çünkü tel tel dökülenlerle, yürüyenlerle uyum sağlayamıyorlar. Trabzonspor’da ilk beş haftada oynatılmayan oyuncu sayısı üçü geçmez. Bu oyuncular oynatılırsa takım düzelir mi? Düzelir diye düşünüyoruz.

Trabzonspor’da bu tablo içinde, teknik direktörü değiştirmek takıma ne kazandırır? Bize göre ekonomik külfet getirir başka da bir şey getirmez. Çünkü teknik ekibi gönderirsen yıl sonuna kadar alacakları parayı ödeyeceksin. Yenisini getirirsen verdiğinin en az iki katını vereceksin. Ve ayrıca yeni gelen devre arası senden transfer isteyecek.

Son günlerde, teknik direktörün yerine BJK’den kovulan ve birkaç milyon dolar alacağı olan Abdullah Avcı’nın adı pompalanmaya başlandı. Abdullah Avcı’nın ismi sezon başında da gündemde idi. Abdullah Avcı, Galatasaraylı. Milli Takım, Başakşehir ve BJK’deki performansı ortada. Trabzonspor ile özdeşleşen teknik adamlar dururken birileri temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp Avcı’nın ismini gündeme getiriyorlar.

Abdullah Avcı, bize göre Kazım Ersun Yanal’ın bir farklı versiyonudur. Yanal gibi Avcı’nın da Trabzonspor gibi bir dertleri yoktur.

Trabzonspor yönetiminin, bu aşamada teknik direktör değiştirme lüksü olmadığına inananlardanız. Çünkü Trabzonspor’un sorunu teknik direktör değildir.

Yönetim, spor kamuoyundan gelen baskılara boyun eğip teknik adamı değiştirecekse bu isimler Şota, Fatih Tekke veya Osman Özköylü’den biri olmalıdır. Şota’nın teknik direktörlükteki başarısı ortada... Ki o Şota ki, Trabzonspor’dan ayrılırken yerlilerin bile yapamadıklarını yaptı ve Trabzonspor’dan beş kuruş almadan ayrıldı.  Osman Özköylü ise çalıştırdığı takımların biri iki istisna dışında hepsinde başarılı olmuştur. Bu üç isim de Trabzonsporludur. Bugün nasıl Galatasaray’ı, Beşiktaş’ı, Fenerbahçe’yi bu kulüplerin formasını giyenler çalıştırıyorsa, Trabzonspor’u da Trabzonspor formasını giyenler çalıştırmalıdır.

Son söz olarak; Trabzonspor’un bu aşamada teknik direktör sorunu yoktur. Mevcut hoca ile devam edilmelidir. İlla hoca değiştirilecekse bu isim bu aşamada önce Şota sonra Osman Özköylü olmalıdır!

 

Sera’da halka açık tesis!

sera.jpg

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Sera gölünün batı tarafında göl kenarındaki parkta halka açık modern bir tesis yapıyor. TRABİTAŞ’ın düzenleyeceği piknik alanında sabit mangallar, kamelyalar, et-kıyma ve yöresel ürünlerin satış reyonlarının da bulunacağı öğrenildi. Sera gölüne pikniğe gidin aileler, etini de köftesini de oradan alıp kendileri pişirip kendileri yiyebilecek. Bölgede ayrıca bir de kapalı alan yapılacak.

 

Çakırgöl’den KTÜ’ye

Geçenlerde yerel ve ulusal internet sitelerinde, gazetelerde, Trabzon’da son aylarda yaşanan kuraklık nedeniyle su kesintilerinin önüne geçmek için Çakırgöl’den Trabzon’a gelen içme su şebekesinin yenileneceği ve kente içme suyu pompalanacağı haberleri yer aldı.

KTÜ, kampüsteki su ihtiyacını beş on yıl öncesine kadar Değirmendere’deki fason kuyulardan temin ediyordu. Bir de Çakırgöl’den getirdiği sudan alıyordu. Sonraları, şehir şebekesinden KTÜ’ye su verilmeye başlandı.

cakirgol.jpgCamiboğazı Yaylasının en yüksek yerinde bulunan Çakırgöl’de 8 su kaynağı ve bir de göl bulunuyor. İşte KTÜ bu gölden su alıyordu. Sonraları, Çakırgöl’den KTÜ ye döşenen borular yer yer kırıldı. Bu işten vazgeçildi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, tahrip edilen ve KTÜ’ye ulaşmayan Çakırgöl suyunu tahminimiz o ki, güzergahta su ihtiyacı olan köylere(mahallelere) verecek. Başkan Zorluoğlu’nun, Çakırgöl’den KTÜ’ye kadar ulaşan şebekede tadilat yapması doğru bir hamledir.


İş hanındaki parti tabelası!ishanindaki.png

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Atatürk Alanı çevresindeki binaların cepheleştirmesindeki iyileştirme kamuoyunda olumlu karşılandı. Bölgede yapılan iyileştirmede binaların dış cephelerindeki tabelalar da söküldü. Cepheler Avrupa ülkelerinde olduğu gibi tertemiz oldu. Ancak, bu temizliğe iş hanında ofisi olanlar, ‘Tabelalarımızı asamıyoruz’ diye tepki vermeye başladı. Tepki verenlerden biri de CHP Ortahisar ilçe örgütü. Suluhan’ın Atatürk Alanına bakan tarafa tabela asan CHP’nin de tabelası indirildi. Atatürk Alanı çevresindeki binaların dış cephelerinin yapılan bu temizlik, kentin her bölgesinde yapılmalı!

 

Kendi benliğini aşabilmek mümkün mü?

Özünün, benliğinin çıkarlarını toplum için feda edebiliyor musun?

Aynada kendini beğenmek dışında, hayata ne katabildin?

Kendi düşüncelerini unutup karşındaki ne düşünüyor, ne demek istiyor diyebildin mi?

Başkalarını hoş görmek değil de kendini başkalarının yerine koyup onların gözünden kenkendi.jpgdine bakabildin mi?

Bu sorular uzatılabilir, ama gerek yok. Bu suallere cevap daima ve herkes tarafından "evet" olur! Ben bile evet derim, çünkü benden özverili insan yoktur!!!!

Peki, o halde bu kadar nobran, bencil, saygısız, düşüncesiz bir toplum nasıl oluşuyor. Tek tek her ferdinin mükemmel olduğu Türkiye Toplumu toplamda niçin bencil, şiddet dolu, ötekileştiren, bölünen bir toplum haline gelebiliyor? Bu soruya cevapları duyabiliyorum; "Doğru söylüyor, niçin biz bu haldeyiz ama ben hariç". Bu düşünce doğru, çünkü bu soruya ben de aynı şekilde cevap veriyorum!!!!!

Din bir tren yolculuğudur; "Benden Biz'e yolculuk". Trene binmeyenler boşuna trenin peşinden koşmasın, ben dahil trene bin-miş gibi yapanların yolu cehennemde biter.

Bunun için cehennemdeyiz.

(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar