Avni Aker ve Moloz Projesi!

Akyazı dolgusunu ve o bölgede spor kompleksi yapılmasını olumlu, Akyazı’nın ikinci bölümünde şehir hastanesi yapılmasına karşı çıkanlardanım.  Akyazı’nın ikinci bölümü de, Trabzonspor’a tahsis edilmeli ve Trabzonspor’un da o bölgeyi sosyal donatı alanlarıyla birlikte ticari bir merkez haline getirmesini istemekteyim.

Avni Aker ve çevresinin yeniden planlanmasından yanayım. Avni Aker’den vilayete, İnönü Caddesinden Numune Hastanesi’nin kuzeyinden geçen yola kadar o alanın bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Avni Aker, Yavuz Selim Sahası, 19 Mayıs Spor Salonunun bulunduğu 58 dönümlük arazi TOKİ’nin malı. TOKİ, Akyazı dolgusu ve spor kompleksi karşılığı bu alanı aldı. Bu alanda nelerin yapılması yönünde, Trabzon kamuoyunda farklı görüşler var. Spor camiası bu alanın hiç değilse bir tarafında saha yapılmasını istiyor. Ki, haklılar… TOKİ ise, Akyazı dolgusu ve spor kompleksine harcadığı parayı geri almanın peşinde.

Bölge için birkaç taslak proje hazırlandı. Bugün, kimin tarafından dizayn edildiğini bilmediğimiz projeyi 1. sayfada yayımladık. Bu proje, yaklaşık 150 dönümlük alan için hazırlanmış bir proje. Avni Aker’in bulunduğu yerde iki çok katlı yapı var. Geri kalan alan, meydan olarak düzenlenmiş. Numune Hastanesi ile bütünleşmiş. Alanın bir kenarına bir saha ve bir de kültür merkezi yerleştirilirse, dört dörtlük bir proje olur!

***

Moloz’daki 7 bin 500 kişilik caminin yapılmasının doğru olmadığını savunanlardanız. Bölgede camiye ihtiyaç yok. Çevre, camilerle donatılmış vaziyette. Dolgu alanında, iki yol arasında ve insan sirkülasyonu olmayan bir yere cami yapılana kadar, çevresi TOKİ tarafından istimlak edilen Pazarkapı camisi aynı işlevi rahatlıkla görebilir. Bu görüşlerimizi defalarca yazdık. Ama camiyi siyasi simge olarak nitelendiren ‘cami severlere’ anlatamadık.

Sahil dolgu alanındaki taslak proje, camiye endekslenmiş hayali bir projedir. O bölgeden, Trabzon’un 17 ilçesine ve Ortahisar’ın 38 köyüne ulaşım sağlanmaktadır. Büyükşehir Belediyesinin araçlarının park ettiği mekan ve açık otoparklar. Hazırlanan projede, bu mekanlar yok. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, dünkü basın toplantısında Ortahisar’dan ilçe ve köylere giden araçların Akyazı ve Değirmendere tarafına nakledebileceklerini söylemiş. Bu konuda çalışma yapıldığını vs. belirtmiş. Başkan bize öyle geliyor ki giderayak Trabzon’u iyice kaosa sürükleyecek.

Ortahisar’ın batı ve doğusunda bu kadar aracın kalkış yapabileceği, depolanacağı, yolcu indirip bindireceği alan var mı? Şu anda yok. Yarın olabilir mi? Ayasofya- Beşirli arasındaki ağaçlandırılan alan dışında yok! O bölgede böyle bir mekan yapılamayacağına göre, başkanın bu konudaki söylemi havada kalıyor.

Moloz’daki dolgu alanında,  birilerine gelişigüzel yaptırılan bu proje kesinlikle yanlıştır. Başkan Gümrükçüoğlu, yaşadığı değil doğup büyüdüğü kentin geleceğini düşünüyorsa, bu projeyi iptal etmelidir.  (Hasan Kurt)

****

KAHRAMAN MEHMETÇİĞİMİZİN "ZEYTİN DALI HAREKATI"NIN ZAFERLE SONUÇLANMASI İÇİN 22.01.2018 PAZARTESİ GÜNÜ (BUGÜN) İSKENDERPAŞA CAMİİ'NDE AKŞAM NAMAZINI MÜTEAKİP KUR'AN-I KERİM VE MEVLİD-İ ŞERİF TİLAVETİNİN ARDINDAN DUA EDİLECEKTİR. TÜM HEMŞERİLERİMİZİ SAYGIYLA DAVET EDİYORUM. 

haydar-001.jpg

AV. AHMET METİN GENÇ ORTAHİSAR BELEDİYE BAŞKANI 

Bu nedir? ABD dua ile mi dünyaya hakim? Çin dua ile mi ABD'ye kafa tutacak seviyeye geldi? Vietnam dua ile mi ABD'yi ülkesine sokmadı? 

Beyler, size birisi hatırlatmalı; Allah taraf tutmaz. Öbür taraf da dua etse kimi destekleyecek? (M. Haydar Ustaoğlu)

 

*******

Saçma sapan konuşmayın, Yemen'e bomba yağdırarak Müslüman katleden Suudi Ordusunu "İslam Ordusu" diye destekleyenler ve Yemen'deki katliamlara kulak üstü yatan İslam ve Türkçülük taciri arkadaşlarıma söylüyorum; Lütfen Türk Ordusu, İslam Ordusu diye kendinizi avutmayın. Türk Ordusu Türk’ün Ordusudur ve lütfen dini inancınızı Ordumuza kimlik olarak giydirmeyin. Metehan'ın Kurucu Başkomutan, Atatürk'ün Ebedi Başkomutan olduğu orduya Türk Ordusu denir.

Belki de sizden daha çok bu orduya destek çıkan gayri Müslim Türk var bu ülkede. Gururla yazıyorum; Kamhi Ailesi gibi, Sevgi Erenerol gibi, Fedon gibi, Garo Mafyan gibi, Bedri Ayseli gibi .

metin-yilmaz-003.jpg

Kendinize gelin, TC ayrıca laiktir ve laik devletin ordusuna dini kimlik giydirerek, Türk Ordusunu İsrail'le 23 savaşta 23 yenilgi alan, kendilerini İslam Ordusu diye tanımlamış Arap orduları konumuna getiremezsiniz. (Metin Yılmaz)

**

Dünyanın yüzde 1'i, küresel servetin yüzde 82'sine sahip…

İngiliz yardım kuruluşu Oxfam'ın Davos Zirvesi öncesinde açıkladığı rapora göre, dünyanın en varlıklı yüzde 1'lik kesimi geçen yıl yaratılan küresel servetin yüzde 82'sine sahip oldu. Nüfusun en yoksul yüzde 50'sini oluşturan 3,7 milyar kişi ise bu pastadan hiçbir pay alamadı.

 "Milyarder patlaması, başarısız ekonomik sistemin belirtisidir"

 Davos'taki zirveye katılacak olan Oxfam Direktörü Winnie Byanyima, "Milyarder patlaması gelişen bir ekonominin işareti değil, başarısız olan ekonomik sistemin belirtisidir".

 Raporda kadınların erkeklerden daha az para kazandığı ve en düşük ücretli işlerde çalıştığı belirtilirken, 10 milyarderden 9'unun erkek.

 Raporda, dünyanın en büyük beş moda markasının genel müdürlerinin maaşlarının sadece dört günlük toplamının Bangladeş'teki tekstil işçilerinin bir hayat boyu kazandığından daha fazla. (İntizam Seyda Durgun)

Önceki ve Sonraki Yazılar