Avni Aker ve Yavuz Selim’in yerine iki proje!

Avni Aker, Yavuz Selim Sahası, 19 Mayıs Spor Salonu ve Orman lojmanlarının bulunduğu alanda, ‘ne yapılması’ konusunda hemen her kesimden farklı görüşler geliyor.
Kimileri Avni Aker’in nostaljik olarak eski tribünüyle korunmasını, kimileri alanın tamamının spor ve sosyal donatı alanı olmasını istiyor, kimileri de bölgenin tamamı için proje bile hazırladı.
Avni Aker ve çevresi için MÜSİAD da bir proje hazırladı. Projede; iki bin kişilik spor salonu, iki basketbol ve bir de tenis kortu, spor müzesi, sanat merkezi, kütüphane, bin araçlık otopark, beş kişilik stat var.
MÜSİAD yöneticileri, ‘Proje Trabzon’da hazırlandı. Bizim projemiz kabul edilsin, demiyoruz. Görüş sunuyoruz. Hazırladığımız projeyi ilgili yerlere ulaştıracağız’ dediler.
MÜSİAD’ın hazırlattığı projenin eksiği veya fazlası olabilir. Sonuçta, güzel bir proje ortaya koydular. MÜSİAD’ı kutluyoruz.
***

Avni Aker ve çevresinde ‘ne yapılması’ gerektiği konusunda biz de görüşümüzü açıklamış ve ilgili yerlere de söylemiştik. Görüşlerimiz özetle şöyle idi;
‘Bölge geniş kapsamlı planlanmalı. Numune Hastanesi de plana dahil edilmeli. İncirlik kavşağından Valiliğe kadar uzatılmalı. Takriben 150 dönümlük hatta Trabzon Lisesi ve Cumhuriyet Ortaokulu da plana dahil edilmeli.  İncirlik camisinin önünden hastanenin güneyinden geçen yol, tünele alınmalı ve türbenin orada diğer yolla birleştirilmeli. Tünel yolun çevresine bin araçlık otopark yapılmalı. Hastane ile Yavuz Selim arası birleştirilmeli. Numune Hastanesi ileride 5 yıldızlı bir otele dönüştürülebilir. Hastane bahçesinde sonradan yapılan binalar yıkılmalı ve bahçe için yeni peyzaj yapılmalı. Avni Aker’in bulunduğu alana çok katlı iki rezidans, iş merkezi olabilir. Yavuz Selim sahası kale direkleri doğu- batı istikametinde yerleştirilebilir, bir kenarında iki bin kişilik portatif tribünlü futbol sahası, Biri portatif tribünlü iki basketbol ve voleybol sahası, açık yüzme havuzu (Hastane bahçesine olabilir), çocuk parkı, orman lojmanlarının yerine Atatürk Alanında yıllar önce yıkılan opera- tiyatro- sinema binasının aynısı yapılmalı. Bölge ağaçlandırılarak, yürüyüş ve gezinti yolları ile nakış gibi işlenebilir. Alanda tek katlı mağazalar, çay bahçeleri olabilir. Cumhuriyet ilkokulu ile hastane arasındaki yol da, diğer yol gibi tünel ile İnönü caddesine bağlanabilir…’
***

MÜSİAD veya bizim taslak olarak belirttiğimiz projelerin hayata geçirilmesi için para gerekir. Ben, Hasan Kurt olarak, yetkili olsam; Avni Aker’in yerine yapılmasını planladığım iki çok katlı bina karşılığı ve hatta üste bir miktarda para vererek, taslak olarak sunduğum projeyi hayata geçiririm. Bölge Ortahisar’ın ikinci bir meydanı yapılmak isteniyorsa, iddia ediyorum, üzerinde bazı değişiklikler ve unuttuğumuz bazı birimler eklenmek suretiyle bizim projemiz ideal bir projedir.

Hasan KURT

**************

Usta’yı İHO’ya şikayet etmiş!

ustayi-ihoya.jpg

Trabzonspor kaynaklı dedikoduların ardı arkası kesilmiyor. Trabzonspor’un çok önemli bir ismi, birkaç ay önce Başkan Muharrem Usta’yı, eski başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’na şikayet etmiş. Trabzonspor’da başkanı, eski başkana şikayet eden kişinin kim olduğunu öğrenemedik.

Davut İlik, parasını son anda kurtarmış!

davut-ilik.jpg

Fırıncılar Odası Başkanı ve TESOB Başkan adayı Davut İlik, az kalsın dolandırıcıların hışmına uğrayacaktı. Olayı Hakkı Emiroğlu anlattı. Emiroğlu, ‘Davut Başkanı, Maraş caddesinde gördüm. ‘Valilikten beni aradılar. Sakatlar için araba alınacakmış. Valilik özel kalemden aradılar, vali bey görüşecek, dediler. Bağladılar. ‘Davut bey, Ticaret Odası Başkanı Suat bey ve Esnaf Odası başkanı Metin Kara beyler de kampanyamıza katıldı. Sizden sakatlar için alacağımız araba için şu bankadaki şu hesaba 6 bin 500 TL yatırmanızı istiyorum. Parayı yatırmaya gidiyorum, dedi. Şüphelendim. Davut’a dur yatırma, dedim ve vali beyi aradım. Vali bey, yok öyle bir şey. Bunlar dolandırıcı’ dedi. Davut’a sakın para yatırma dedim, O da yatırmadı. 6 bin 500 lirasını kurtardım. Ödül olarak da kıymalı ısmarladı’ dedi.
Olay Hakkı’nın anlattığı şekilde mi oldu. Net bilmiyoruz. Hakkı, yemin billah ederek, Dolandırıcıların, az kalsın Davut’un 6 bin 500 lirasını çarpacaklarını söyledi.
Davut İlik, öyle kolay kolay faka basacak biri değil. Ve ayrıca, dürüst ve eli açık bir delikanlıdır. Dostlarına her zaman ziyafet çeker. Hakkı Emiroğlu’na da bu olay için kıymalı falan ısmarlamamıştır!
Hakkı’nın anlattıklarını doğru kabul ediyor, Davut kardeşimize geçmiş olsun, diyoruz.
Bu arada, dolandırıcılar geçenlerde Cephanelik patronu Ahmet Sarı’yı da yoklamışlar. Ahmet, olayı fark etmiş ve emniyete bildirmiş.

***********
---Televizyon kanallarındaki Türk dizileri de AKP iktidarı gibi; bir türlü sonu gelmeyen bir gerilimden besleniyorlar. Arada bir gözüm takıldığında kendimi yüksek gerilim hattına tırmanmış Van kedisi gibi hissediyorum. Yanlış bir hareket ölüm demek!
(Metin Kondel)

***

RİCAMDIR

 Bana kral demeyin; kralların soytarıları, bizim dostlarımız olur. Başkan da demeyin; hâli hazırda hiçbir yerin başkanı değilim. Reis de demeyin; hiçbir topluluğun başında değilim. Hacı demeyin; hacı değilim. Hafız demeyin; hafızam var ama hafız değilim. Lütfen kanka da demeyin. Hiç sevmem; gırtlakta tüneyen kor gibi bir kelime.
 En azından, yeni doğan bir çocuğu adsız bırakmama adına çaba göstermiş insanların anısına saygıyla, bana Sertaç diyebilirsiniz.  Teşekkür ederim.
(Sertaç Hellaç)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar