Avrasya ve Ömer Yıldız!

Avrasya ve Ömer Yıldız!

Maçka eski Belediye Başkanı Ömer Yıldız’ın patronu olduğu Avrasya Üniversitesini, Trabzon’da Yıldız’dan sonra en fazla koruyan ve kollayan isim gazeteci Ali Öztürk’tür…

Öztürk, Üniversitenin kuruluş aşamasından 15-20 gün öncesine kadar Üniversite ve patronu Ömer Yıldız’ı yere göğe sığdırmadı ve her türlü desteği verdi.
Avrasya’yı; KTÜ ile falan değil neredeyse dünyanın en ünlü üniversitelerinden biri olan Harvard’la eşdeğer gibi gösteren Ali Öztürk, tam yüzseksen derece dönerek bu sefer Üniversiteyi yerden yere vurmaya başladı. Öztürk, Üniversitenin bu gidişle tabela üniversitesi olacağını, kadrosunun yetersiz olduğunu, üniversitede eğitime değil paraya önem verildiğini vs. vs. yazdı. Hem de birkaç kez…
Ali Öztürk’ün, Avrasya Üniversitesi ilgili bu denli eleştirel yazılar yazması, üniversiteyi karalaması çoklarının kafasını karıştırdı! Avrasya düne kadar iyi idi de şimdi mi içi boşaldı? Avrasya Üniversitesi patronu Ömer Yıldız, Ali Öztürk’ün ağır eleştirilerine henüz cevap vermedi. Üniversite mütevelli heyeti üyelerinden Ahmet Sarı ise Öztürk’ün üniversiteye yönelik yazılarını normal karşıladığını, kendisi için sürpriz olmadığını söyledi.
Ali Öztürk’ün Avrasya Üniversitesi ve patronu Ömer Yıldız’a yönelik yazıları devam eder mi etmez mi, bilemiyoruz. Kimileri araya aracıların gireceğini ve Öztürk’ün yazılarına nokta koyacağını söylüyor. Olabilir de olmayabilir de! Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.
***

Avrasya Üniversitesini değil de Ömer Yıldız’ı ilk eleştiren isimlerden biriyim. Hatta bir yazımdan ötürü beni mahkemeye bile vermişti. Aslında Ömer’i eleştirmem de yanlıştı. Çünkü Ömer oyunu kurallarına göre oynuyordu. Kuralın, kuralların yanlış olması Ömer’in suçu değil ki. Türkiye’de bugün 100’ün üzerinde vakıf ve özel üniversite var. Hepsi de YÖK’ün ve siyasi iradenin talimatları, yasaları vs. ile kurulmuş. Avrasya da YÖK ve siyasi iradenin kontrolündeki bir üniversite! Rektörü bile eski vekil ve bakan yardımcısı!
Avrasya Üniversitesi; öğretim üye ve görevlisi bakımından yetersiz olabilir... Ki yetersizdir. Bunu denetleyecek olan YÖK’tür, siyasettir. Trabzon’daki devlet üniversitesi KTÜ, öğretim üye ve görevlisi açısından yeterli mi? Orada da lisede öğretmenlik yapamayacak hocalar var! İstanbul’daki veya yurt dışında mesela İngiltere’deki bazı özel enstitü ve üniversitelerde de durum aynıdır. Özel veya vakıf üniversitelerinin büyük çoğunluğu dünyanın her yerinde ticari üniversitelerdir. Hatta birçok ülkede devlet üniversiteleri de öyledir. Ancak, o ülkelerde üniversiteler ticari de olsa kaliteye az da olsa önem verirler. Hayatında bir kitap okumayana ders verdirmezler.
Avrasya’nın eğitim ve öğretim kadrosuna yönelik eleştirilere biz de katılıyoruz. Üniversite yönetimi daha az kazanacak, kadrosunu takviye edecek. Kadroyu emekli ve deneyimsiz isimlerle kurmak da doğru değil.
***

Kuzey Ekspres Gazetesi veya bu gazetenin patronu olarak Hasan Kurt’un, ne Avrasya Üniversitesi ne de patronu Ömer Yıldız ile dünden bugüne bir sorunu olmadı, olmazda.
Ömer Yıldız’ı dün olduğu gibi bugün de, yarın da yeri geldiğinde eleştireceğiz yeri geldiğinde öveceğiz. Bizim işimiz bu. Ömer Yıldız; kim ne derse desin, Trabzon’a Cumhuriyet tarihinde özel sektör olarak en büyük hizmeti ve katkıyı veren birkaç isimden biridir. Bu bir gerçek!
Avrasya Üniversitesi eğitim ve öğretim yuvası olduğu kadar bir de bacasız fabrikadır. Avrasya; Trabzon’a sosyal ve ekonomik olarak önemli katkı sağlayan bir kurumdur.
Bu tür kurum ve kuruluşların sayılarının arttırılması ve daha da işlevsel hale gelmeleri için her yönüyle desteklenmesi gerekir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum