Avrasya’ya gözdağı!

Avrasya’ya gözdağı!

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Sancak Mahallesi dolgu alanında Avrasya Üniversitesi’nin işgalci durumunda bulunduğunu belirterek, yıkım seçeneğinin her zaman önlerinde olduğunu söyledi.

Avrasya Üniversitesi’nin işgal ettiği 40 dönüm araziyle ilgili Yomra Kaymakamlığı’na bu alanın alınıp belediyeye iade edilmesi konusunda 3 ay önce resmi yazı yazdıklarını hatırlatan Başkan Bıyık, “Ancak pandemi süreci araya girdi. Konu biraz yavaşladı. Oradaki takibimiz devam ediyor. Eğer kaymakam bey arazinin alınıp bize teslimi konusunda bir çalışma yapmazsa başka girişimler yapacağız. O zaman gecekondu kanununun verdiği yetkiyi kullanıp işgali sonlandırma, yıkma cihetine gidebiliriz” dedi.

YASAL SÜREÇ DOLDU

Konunun takibini yaptıklarını ve yasal sürecin dolduğunu kaydeden Başkan Bıyık, “Pandemi nedeniyle Avrasya Üniversitesi de faaliyette değildi. Kaymakamlığı da bizim de farklı yoğunlaştığımız noktalar vardı. Bizim bu süreçte bir girişim yapmamız yanlış anlaşılabilirdi. Ama şimdi Kaymakam Beyle görüşüp sürecin hızlandırılması konusunda talepte bulunacağız. Yılın sonuna kadar öğrencinin olmadığı dönemde sorunu bir sonuca bağlamaya çalışacağız. Yıkım seçeneği her zaman önümüzdedir. Bunu açık ve net olarak söylüyorum. Belediyenin zaten kendi arazisinde yapılmış olan bir duvar için ya da herhangi bir işgal için bir yerden izin almasına gerek yoktur, kendisi yıkabilir. Bu bizim her zaman önümüzde duran seçeneğimiz. Ama biz son noktaya kadar müzakeremizi hukuki yöntemlerimizi denemek istiyoruz. Sonradan keşke şunu da yapsaydık bu noktaya gelmeseydik gibi bir anlayış içindeyiz. Bütün süreç biter ve biz hiçbir sonuca varamazsak o zaman yıkım her zaman için birinci derecede yetkimiz alanındadır” şeklinde konuştu.

DİĞER İŞGALCİLER

Bunun dışında Yomra’daki kamu arazilerinin işgali noktasında diğer yerler için de hassasiyet gösterdiklerini ifade eden Bıyık, “Sandal Otel diye bilinen orada 10 dönüm arazimiz var. O arazinin kiralaması konusunda mülk sahiplerine gerekli yazılı tebligatı yaptık. İşgaliye parası keseceğiz ve düzenli bir biçimde belediyenin kiracısı oldukları anlaşılacak. Ayrıca Kaşüstü’ndeki villaların bahçelerinde işgal edilen yerler vardı. Orayla ilgili villalarda oturan vatandaşlara yazılı tebligatta bulunduk. Onların orayı terk edişi veya ortak kullanımı halka açılması konusunda müzakere süreci devam ediyor. Bu konuyu da çözeceğiz. Öte yandan bir diğer işgal olan nokta da Kaşüstü Plajı. Burada da kiralama söz konusu. Ancak kiralamadan halk yararlanamıyor. 15 dönümlük arazimiz var. Orası da Kaymakamlık ve Milli Emlak’ın belediyeye tahsisli yeriydi. Kaymakamlığa yazı yazdık. Tahsis konumumuzu iptal ettik. Artık bundan sonrasını kaymakamlık, büyükşehir belediyesi ortak organize ederek çözsün anlayışındayız. Yani özetle Yomra’daki kamu arazilerinin işgalini önleme noktasında 5-6 noktada çabalarımız sürüyor. Bazılarında müzakere bazılarında hukuki süreç devam ediyor. Yıl sonuna kadar önemli bölümünde sonuca varacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum