Avrupalıların uğrak yeri!

 avrupalilarin.jpg Geçenlerde bu köşede, Akçaabat merkezde derenin denizle buluştuğu yerdeki Marina Restoran hakkında iki satır yazmıştık. Marina Restoran’ın, Trabzon’a gelen özellikle Avrupalı turistler için uğrak mekanı olduğunu öğrendik. Trabzon’da eskiden çok sayıda müzikli restoran, çay bahçesi ve gazino vardı. Son yıllarda bu mekanların sayısı giderek azaldı.  Akçaabat’taki Marina Restoran’da hemen her akşam Türk sanat müziği, halk müziği ve popüler müzik var. Trabzon ve bölgeye gelen bir Yunan turist kafilesi, kentin doğusunda bir otelde konaklamalarına rağmen, akşam yemeği için Marina Restoranı tercih etmişler. Marina Restoranın sahibi Ali Lermioğlu, “Trabzon’da Osmanlı’dan bugüne gelen bir geleneği yaşatmak için mücadele ediyoruz” diyor.

Bir asgari ücret ile kaç şişe rakı alınır?
  Türkiye’de içki fiyatlarının artması, içki içenlerin içmemelerine değil daha fazla içmelerine neden oluyormuş. Bir büyük rakının 208 lira olduğunu söyleyen M. Ayyıldız, “Eskiden merdiven altlarında içki imalatı yoktu. İçen, Tekel bayisinden ya içkisini alır evinde damında içerdi ya da bir restorana giderdi. Şimdi restorana ancak hali vakti yerinde olanlar ve mahalle baskısına aldırış etmeyenler gidebiliyor. İçki içenler, son yıllarda balıkçı barınaklarında, yayla evlerinde, piknik alanlarında, merdiven altı imalat dediğimiz yapma rakı içiyorlar. Bunun nedeni de bayilerde satılan içkinin pahalı olması. Türkiye’de bir asgari ücretle ancak 10 büyük şişe rakı alınabiliyor. Aynı para ile ise 100 merdiven altı imalat dediğimiz yapma rakı alınabiliyor” dedi. 

Torun sevmeye gitti!
torun-sevmeye.jpg  İYİ Parti kurucularından Ali Sağır, partisinin Ankara’daki büyük kongresinden sonra İstanbul’a gitti. Ali Sağır’ın kongre sonrası Trabzon’a dönmemesi merak konusu oldu. Arkadaşları, telefonla kendisine ulaştılar ve “Ali abi özlettin kendini neredesin. Ankara’da mı kaldın?” diye sordular. Ali Sağır, “Benim oğlum İstanbul’da yaşıyor. Oğlumun oğlu oldu, torun sevmek için İstanbul’a gittim” dedi. 

Zorluoğlu’na kimler karşı?
zorluogluna.jpg  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’na en fazla eleştiri partisinin bir kanadından ve belediyedeki bir gruptan geliyormuş. Eski başkan Orhan Gümrükçüoğlu döneminde, belediyede istedikleri işleri yaptıran bu ekip Murat Zorluoğlu’na karşı imiş. Büyükşehir Belediyesi’nde olup bitenlerden haberdar olan bu ekip, Zorluoğlu’nu sıkıştırmaya başlamış.

Güzide Uzun aday olacak mı?
guzide-uzun-002.jpg  CHP Trabzon il Başkanı Güzide Uzun, il başkanlığına yeniden aday olup olmayacağı konusunda henüz karar vermemiş. CHP’de önümüzdeki aylarda, önce ilçe kongreleri başlayacak ve ardından il kongresi yapılacak. CHP eski yöneticilerinden bir isim, “Güzide hanım, yeniden seçilemeyeceğini gördüğü için bize göre aday olmayacak. Güzide hanımın hedefi parti meclisine girmek. Kızı da Ankara’da, Çankaya Belediyesinde çalışıyor. İl başkanlığı için Ali Türen Öztürk’ün adı geçiyor. Ali bey aday olur mu olmaz mı bilemiyoruz. Olursa seçimi tartışmasız kazanır. Ali beyin dışında Cahit Erdem, Ortahisar ilçe başkanı Ömer Hacısalihoğlu, Nuri Aydın’ın da il başkan adayı olabilecekleri konuşuluyor. CHP milletvekili Ahmet Kaya ise gelişmeleri takip ediyor. 

AK Parti’de sürpriz!
  ak-parti-008.jpgAK Parti Trabzon il başkanı Haydar Revi’nin kongrede aday olmayacağı söyleniyor. AK Parti’nin birleştirici ve uyumlu isimlerinden biri olan Haydar Revi’nin koltuğuna çok sayıda aday çıkabileceği belirtiliyor. AKP Trabzon teşkilatının önemli isimlerinden biri, “İl başkan yardımcısı Hasan Dilekoğlu kendisini il başkanlığına hazırlıyor. Dilekoğlu aday gösterilir mi belli değil. Ankara’dan gelen haberlere bakılırsa Trabzon il başkanlığına sürpriz bir isim gelecekmiş” dedi.  AK Parti’de sürpriz ismin kim olacağı merak ediliyor.

Ramis Başkan enkaz devraldı!
  ramis-baskan.jpgBeşikdüzü eşrafının önemli isimlerinden biri olan Naci Ateş, “Belediye Başkanı Ramis Sungur, kim ne derse desin tam bir enkaz devraldı. Başkanın işi gerçekten zor” dedi. Beşikdüzü Belediyesinin kasasının tam takır olduğunu söyleyen bir başka isim ise, “Orhan bey öyle harcamalar yaptı ki, geri dönüşü olmadığı gibi ödemesi de yıllarca bitmez. Düşünün 5 yıllık icraatı için eşinin imzası ile kitap hazırlatmış, bu kitaba dünyanın parasını vermiş” iddiasında bulundu.

Saf tereyağı festivalde!
saf-tereyagi.jpg  Trabzon’un Tonya ilçesinde 17-18 Ağustos’ta 18.’si düzenlenecek olan tereyağı festivali için Belediye Başkanı Osman Beşel ve Kaymakam Osman Sayılır, hazırlıklara erken başladılar. Tonya tereyağının, Tonya ve çevresindeki hayvanların sütünden üretildiğini belirten Osman Beşel, “Tereyağımız Osmanlı sofrasının da vazgeçilmezlerden biriydi” dedi.  Tonya tereyağının marka olmuş bir yağ olduğunu söyleyelim. 

Sinan Cirav’ın fındıklı dondurması!
  Cirav Fındık’ın patronu Sinan Cirav, fındıklı dondurma imal etmeye başladı. Fındıklı dondurmayı şimdilik Trabzon dışında ürettiğini söyleyen Sinan Cirav, “Yakında üretime Trabzon’da başlayacağız. Şu anda Ege ve Akdeniz’deki büyük otellere gönderiyoruz. Talep her geçen artıyor. Seri üretime başladıktan sonra ülke genelinde bayilikler vereceğiz” dedi. Fındıklı dondurmayı çok beğenen Trabzon Numune Hastanesi eski başhekimlerinden Dr. Osman Yıldızlar, “Gerçekten farklı bir tat. Sinan beyi kutluyorum” dedi.  

Fotoğraf sergisi açabilir!
   fotograf-sergisi-1.jpgTrabzon’un tanınan simalarından biri olan mali müşavir Hakkı Terzibaşı, hafta sonları dağlarda ve yaylalardadır. Aracı ile bölgedeki hemen hemen tüm yayla ve dağları gezen Hakkı Terzibaşı, her gittiği yerde fotoğraf çeker. Hakkı Terzibaşı’nın arşivinde yüzlerce doğa fotoğrafı yer alıyor. Terzibaşı, yakında fotoğraf sergisi açabilir. 

 

fotograf-sergisi-2.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar