Avrupa'ya ilk gaz ihracımız

Avrupa'ya ilk gaz ihracımız

Türkiye-Yunanistan gaz hattının resmi açılışı yapıldı. Tarihi buluşma gerçekleşti.

Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı’nın resmi açılışı, Azeri, Türk ve Yunanlı liderlerin katıldığı törenle yapıldı. Tören öncesi Meriç üzerinde tarihi bir buluşma yaşandı. Türkiye bölümü yaklaşık 144 milyon dolara mal olan proje, Türkiye üzerinden Avrupa’ya ihraç edilecek ilk gaz olması açısından ayrı bir önem taşıyor.

TARİHİ BULUŞMA GERÇEKLEŞTİBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis Meriç Nehri üzerindeki sınır çizgisinde buluşarak tokalaştı. İki lider daha sonra Erdoğan'ın makam aracına binerek törenin yapılacağı Türk tarafına geçti.

Türkiye ve Yunanistan doğalgaz şebekelerinin enterkonneksiyonu ve Güney Avrupa Gaz Ringi’nin gerçekleştirilmesi kapsamında başlatılan Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı projesinin fizibilite çalışmaları 25 Mart 2002 tarihinde tamamlandı. 28 Mart 2002 tarihinde ise Ankara’da, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Yunanistan Kalkınma Bakanının huzurunda BOTAŞ ve DEPA Genel Müdürleri tarafından Mutabakat Zaptı imzalandı. Projeyle ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile Yunanistan Kalkınma Bakanı tarafından 23 Şubat 2003 tarihinde bir hükümetlerarası anlaşma da imzalandı. Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı’nın temeli de 3 Temmuz 2005 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis tarafından atılmıştı. Proje ile Yunanistan’a ilk yıl 250 milyon metreküp Şahdeniz gazı, ikinci yıl 500 milyon metreküp ve sonraki yıllarda yıllık 750 milyon metreküp olmak üzere toplam 15 yıl süre ile gaz ihracatı yapılacak. HAT İTALYA’YA KADAR UZATILACAK Güney Avrupa Gaz Ringi Projesi’nin bir sonraki aşaması olan ve Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı’nın Adriyatik deniz geçişi ile İtalya’ya uzatılmasını kapsayan projeyle ilgili olarak BOTAŞ, DEPA ve İtalya’dan EDISON şirketleri arasında 4 Ekim 2002 tarihinde bir mutabakat zaptı imzalandı. 31 Ocak 2007 tarihinde de İtalyan ve Yunan hükümet temsilcileri Atina’da Yunanistan-İtalya bağlantı hattının inşasına ilişkin resmi anlaşmayı imzaladılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.