Avusturya dağlarında ulaşım teleferikle!

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile Meclis Başkanı Şadan Eren geçenlerde Avusturya’da idiler. Hacısalihoğlu ve Eren, Avusturya dağlarını ve yaylalarını gezdiler, geceleri de yayla evlerinde kaldılar. 
Avusturya’nın yaylalarının hemen hepsinde teleferik sistemi kurulduğunu belirten Suat Hacısalihoğlu, ‘Teleferik ile dağa çıkarken yemek bile yiyebiliyorsun. Zaten oralarda dağlara ve yaylalara araçları ile çıkan da yok gibi. Yaylalar arasında bile teleferik sistemi kurulmuş’ dedi. 
Hacısalihoğlu, Avusturya da dünyaca ünlü bir teleferik firması ile görüştüklerini ve teleferik sistemleri hakkında bilgi edindiklerini söyledi.  

Uzungöl ve teleferik!
Suat Hacısalihoğlu, Uzungöl ile Şekersu yaylası veya bir başka yayla arasında kurmayı planladıkları teleferik için bir şirket kuracaklarını, bu şirketten Uzungöl’deki işletmelerin yanısıra vatandaşların da hisse alacaklarını belirterek, ‘Halka açık bir şirket kuracağız. Teleferik hattının yapım bedelinin yarısını bu şirket karşılayacak yarısını da teşvik veya kredi ile karşılayacağız. Uzungöl’ü en kısa süre içerisinde mutlaka bir teleferik kuracağız’ dedi.

2.5 Euro yatak vergisi!
Avusturya’daki otel ve motellere ödenen yatak ücretinin belirli bir miktarı vergi olarak direk devlete gidiyor. Suat Hacısalihoğlu, ‘Yaylada kalacağınız evin anahtarını, ya teleferik istasyonunda ya da şehirde alıyorsunuz. Yaylaya çıktığınızda 10-15 odalı veya yataklı yayla evinin kapısına kartınızı sokuyorsunuz ve içeri giriyorsunuz. Ne bekçi ne görevli var. Yayla evlerinin temizliğini de, temizlik şirketi yapıyor. Belirli saatte geliyor, çarşafları vs. değiştiriyor, siliyor süpürüyor gidiyor’ dedi. 
Hacısalihoğlu, yatak ücreti olarak 60 Euro ödediklerini kaydederek, ‘Bize verilen makbuzda ödediğimiz 60 Euro’nun 2.5 Euro’su, parayı verdiğimizde veya kredi kartımızla ödeme yaptığımızda direk devlete gidiyor. Devlet vergiyi o zaman alıyor’ dedi.

avusturya-(1).jpgavusturya-(2).jpg

Kültür Köyü ve Akçaabat!

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nın bir kültür köyü projesi var. TTSO Başkanı Suat Hacisalihoğlu Akçaabat ilçesinin Trabzon tarafındaki 110 dönümlük dolgu alanına kültür köyü kurulmasını önerdi. Dünya’daki en ünlü kültür köyünü Japonlar kurdu. Binlerce dönümlük araziye kurulan O köyde Türkiye de yer aldı. Türkiye’nin tarihi ve turistik mekanlarının maketleri var orada. Körfez ülkelerinin birinde Katar veya Dubai’de de benzer bir kültür köyü olduğunu duyduk. Kültür köyü, 100-110 dönümlük alana kurulmaz. Alan yeterli olmaz. Ve ayrıca, bu köyde alan talep etmek isteyen ülkede pek olmaz. Kültür köyünde, 5’er 10’ar dönümlük arsa alan ülke burada kendi kültürünü tanıtacak, hatta bazı ürünleri de satacak. Akçaabat’taki dolgu alanı bu iş için yetersiz. TTSO yönetim kurulu başkanının düşündüğü ve bizim de desteklediğimiz Kültür köyü, Trabzon’da kurulsa kurulsa Akyazı dolgu alanının Akçaabat tarafındaki 400 küsur dönümlük arazide kurulur. Akyazı’da kurulacak Kültür köyü ve eğlence mekanlarıyla Trabzon daha farklı bir turistik kent olabilir.

Fikret Yavuz kayıp!

Trabzonspor eski yöneticilerinden, Fikret Yavuz’un neredeyse bir yıldır sesi soluğu çıkmaz oldu. Fikret Yavuz gibi Trabzon’un bir başka renkli ismi Yusuf Hayırlıoğlu da, sosyal yaşamdan elini ayağını çekti. Hayırlıoğlu, haftada iki akşam Kisarna köyü muhtarı Cemal Eyüboğlu’nun sofrasını neşelendiriyor. Fikret Yavuz ise akşamları Atatürk köşkündeki evinden çıkmıyor.
 
Şefik Türkmen’in rakibi!

sefik-turkmen.jpg

Trabzon’un Akçaabat ilçesinin 5 dönemdir belediye başkanlığını yapan Şefik Türkmen’e 6. dönemde parti içerisinden güçlü bir isim rakip geliyor. Yakın arkadaşlarına partisinin aday göstermesi halinde bir dönem daha başkanlık yapmak istediğini söyleyen Şefik Türkmen’in, rakibinin eski bir belde başkanı olduğu söyleniyor. 

Cephaneliğe övgü!

cephanelik-001.jpg

Trabzon’da halk arasında Cephanelik olarak bilinen tarihi yapının bitişiğine, işletmeci Ahmet Sarı’nın yaptırdığı mekan başlangıçta büyük tepki çekmişti. Sarı’nın yaptırdığı mekan ortaya çıktıktan sonra eleştiriler yerini övgü almaya başladı.
İstanbul merkezli bir turizm firması yetkili geçenlerde, Ahmet Sarı’nın yaptırdığı ve işlettiği mekanda idi. Mekanı çok beğenen turizmci, ‘Böyle bir mekan İstanbul’da olsa bir masası hatta sandalyesi, boş kalmaz. Trabzon’da bu kadar büyük bir yatırım yapan arkadaşı kutluyorum. Ancak, bu mekan köfte, ekmek, çay satmakla ayakta kalmaz. Bu mekanda hiç değilse yabancılara içki servisi yapılmalı. İsteyen içer isteyen içmez. Hatta mekanın bir bölümünde müzik de olmalı’ dedi. 
Ünlü turizmci, cephanelik binasındaki otelin de çok görkemli olduğunu belirtti. 

***************
İktidar destekli televizyonlardaki tartışma ikide bir dillendirilen; “Türk siyasetinde ciddi bir muhalefet sorunu var!’’ sözü… Bu, iktidarın uydurduğu ve Saraylı gazetecilerin dillerine doladığı siyasi motivasyonlu bir çiklettir. Çünkü modern bir toplumda gelişen her siyasi akıl karşısında paralel bir siyasi aklı oluşturur. Bu açıdan Türkiye’de bir muhalefet sorunu yoktur. Türkiye’de muhalefeti adamdan saymayan ‘kibirli’ bir iktidar sorunu vardır. Bu iktidar Türkiye’deki siyasal varlığını sağlama alabilmek için devletin bütün imkânlarıyla muhalefeti de dizayn etme çabasındadır. Bunun en aktüel örneği de Meral Akşener’in İyi Partisidir. Melekler gibi kanat takmış ve pek yakında göğe yükselecek. 
(Metin Kondel)

***

Türk Milliyetçiliğinin getirildiği nokta, orman yangınlarında yanarak ölen Yunanlılara sevinmek olmuştur. Bu bir soysuzlaşmadır. Türk Milliyetçiliği insan merkezlidir ve nefrete değil sevgiye endekslidir. 
(Temel Kahveci)

Önceki ve Sonraki Yazılar