Ayasofya Neden Işıklandırılmaz?

 ayasofya-(8).jpg Önceki gün Zeytinlik caddesinde bir Arap turist, elindeki haritayı gösterdi ve ‘Müze müze Trabzon’ dedi. Eşiyle beraber gezen Arap turiste, onarım nedeniyle kapalı olan ve etrafı sarılı Trabzon Müzesini gösterdik. Arap turist, bir binaya baktı bir de bize… Dilimiz döndüğünce onarımda olduğunu belirttik. Arap turist ve eşi binaya dıştan bir süre baktı.
Bir kaç akşam önce idi. Ayasofya kavşağında deniz tarafında yürürken yerli bir turist kafilesi ile sohbetimiz oldu. Orta yaşlı kadının ilk sorusu Ayasofya Müzesinin geceleri neden aydınlatılmadığı idi. Müzenin bahçesindeki restoran ve kafenin ışıl ışıl parladığını belirten kadın, ‘Ayasofya’da asıl aydınlatılması gereken mekan bu tarihi yapı. Yapı neden aydınlatılmıyor. Az önce bahçede idik. Bahçede sağda solda karanlıkta el ele kol kola dolaşanları, oturanları gördük. Yapı aydınlatılsa orada kaçak göçek iş olmaz’ dedi.
Ayasofya Müzesi onarımda da olsa kesinlikle aydınlatılmalı. Bu işi Vakıflar Bölge Müdürlüğü yapmıyorsa da Büyükşehir Belediyesi veya Turizm Müdürlüğü yapmalıdır.

Hocayı kene ısırmış!

hocayi-(1).jpgKTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nin sevilen hocalarından biri olan Prof. Dr. Fazıl Aydın aradı. Gülerek, ‘Özkan Hocamızı kene ısırmış. Haberiniz var mı?’diye sordu. Aydın’a, nerede nasıl oldu, Özkan Hoca hastanede mi diye sormaya fırsat kalmadan, ‘Hocaya ilk müdahaleyi bizim Yavuz Tekelioğlu yapmış. Yavuz hoca, Özkan hocanın bacağını ısıran keneyi, dişleriyle oradan söke söke almış’ dedi. 
Fazıl Aydın, telefonu kapattı. Bir iki dakika sonra Prof.Dr. Yavuz Tekelioğlu aradı… ‘Abi, gözünü seveyim. Yok böyle bir şey. Fazıl Hocanın uydurması. Sakın sakın beni hocayi-(2).jpgÖzkan hocamla karşı karşıya getirme’ dedi.  
Fazıl Aydın, KTÜ Tıp Fakültesi’nin en şakacı ve esprili hocalarından biridir. Bir gün birine takılır, bir başka gün bir başkasına. Ve takıldığı isimlerde en sevdiği kişilerdir.
Fazıl Hocanın bir başka özelliği de, verdiği sözü bir yılda yerine getirmesidir. Zorlu Grand Otel İşletme Müdürü Ali Şahin, ‘Hocaya verdiği sözü hatırlatırsanız ve de ısrarcı olursanız ancak bir yıl sonra yerine getirir. Yoksa, hocamızın verdiği söz onunla birlikte öbür dünyaya gider’ demişti. 
Fazıl Hocanın, durduk yerde Özkan Sümer’e esprili de olsa laf atması ilginç. Fazıl Hocaya spor basınında en yakın isim, TRT muhabiri Barış Yurduseven. Barış da Fazıl Hoca da,  Özkan Sümer’i sever. Barış, Fazıl Hocaya Sümer ile ilgili bir şey anlatmış olabilir. Hoca da Barış’ın söylemlerinden esinlenerek espriyi patlatmıştır, diye düşünüyoruz.  

Sultan Göktaş’ın telefonu ve merakı!

sultan-goktas-005.jpeg  Refah, Saadet ve devamında AKP’nin birkaç yıl öncesine kadar Trabzon’da önemli isimlerinden biri olan eski milletvekili Kemalettin Göktaş’ın kardeşi Sultan Göktaş, her ne kadar siyasetten elini ayağını çekse de yine Trabzon’da ve ülke genelindeki gelişmeleri yakından takip eder.
Of’ta köyünde muhtar seçilen ve ardından muhtar çayı piyasaya süren Sultan Göktaş, İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı ve başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nu da yakından takip ediyor.
Göktaş, hal hatırdan sonra sözü Ekrem İmamoğlu’na getirdi ve ‘Ekrem İmamoğlu’nun Trabzon’daki mitingi gerçekten görkemli miydi? İstanbul’da seçimi kazanır mı?’ diye sordu.
-‘Sultan sana rapor gelmiştir. Bize neden soruyorsun’
Sizin değerlendirmeniz bizim için çok önemli. 
-Sultan, Sözcü Gazetesi’nin başyazarı Rahmi Turan, bizim değerlendirmemizi köşesine taşıdı. Yazıyı benden önce sen okudun. Bana da sen haber verdin. Miting gerçekten olağanüstü idi.’
Ben gitmedim ama giden arkadaşlar da öyle söyledi. Bizim 2001’deki mitinge benzettiler. Mitinge katılanların istisnasız hepsinin elleri havada imiş. Heyecanlı bir kalabalık varmış.
-‘Mitingin nasıl geçtiği sana çok yönlü rapor edilmiştir. Ekrem İmamoğlu İstanbul’da ne yapar, diye sorarsan; bu bir seçimdir. Ekrem bey, 3-5 puan önde görünmesine rağmen, her şey olabilir. Ekrem bey, bir sonraki seçimde Recep Tayip Erdoğan’ın rakibidir.’
İstanbul kim kazanır bilemiyorum. Her şey olabilir.
-Sen her seçimde sahaya inerdin. İstanbul seçimlerini uzaktan takip ediyorsun?’
‘Ayşe Sula Köseoğlu, İstanbul’da çalışıyor. Binali beyin yanında fotoğraflarını görüyorum’
-Sanki biraz imalı söyledin!
Trabzon’a geldiğimde uğrayacağım…
Sultan Göktaş, her ne kadar emekli oldum köşeme çekildim dese de yine heyecanlı. 

******************

Anadolu

  Adamın biri bildik teraneleri yazmış. "Anadolu Türkler gelmeden Ermeni yurduydu" demiş. Bu tarih bilimi yoksunu güruh biliyorum ki Emperyalizmin bu ülkede taşeronu Taner Akçam taifesinden. O da sadece Türklerden 36 etnik grup tasnifi yapıp "Türkiye'de Türk yok" diyen ahmaklarındır. 
Bu ahmak önce Ermeni nedir bunu araştıracak. Sonra Asya'dan Avrupa'nın Pasifik sınırlarına kadar uzanan göçleri araştıracak. Bu topraklarda Türkün varlığını 1071 ya da 1920'den başlatan ahmaklığın sonucudur bu sözler. 
Türk bu topraklardan onbinlerce yık evvel defalarca geçmiştir. İskit nedir, Saka nedir? Avrupa'nın göbeğinde yok edilen Keltler kimdir Be Ahmak! 
Bu topraklarda tarihin herhangi bir döneminde Ermeni Devleti kurulmuş mu? 
Türkü her medeniyeti yok eden barbarlar sürüsü olarak tarif eden bu ahmaklar biraz tarih okusalar bu gün topraklarımızda sadece harabeleri kalan yüzlerce site şehri ve medeniyeti kimlerin yok edip, yağmaladığını bilmezler mi? 1071'de bu topraklara bilmem kaçıncı defa geldiğimizde o site şehirlerinden 1 tane sağlam kalan var mıydı? 
Anadolu Ermeni yurdu filan değil en az 7000 senelik Türk yurdudur. Bu gün isimleri farklı olsa da Türk halkı bu toprakların kadim halkıdır. Bu halkın adı da Türk'tür. Bu halka farklı etnik kimlik yamamak çabasında olanlar kendi soylarını inkar eden, emperyalizmin, CIA'nın 5. Kol faaliyetleri misyonu yüklenmiş işbirlikçileridir. 
(Şakir Aksu)

Önceki ve Sonraki Yazılar