Ayasofya, Süryani Kilisesi, Denizci ve Taç’ın paylaşımları!

  Ayasofya Müzesinin yarısının camiye dönüştürülmesini eleştirdiğimiz için en ağır faturayı bu gazete ve dolayısıyla biz ödemiştik. Denetleme sonucunda resmi ilanımız kesilmişti. İşi toparlayana kadar akla karayı zor seçtik ve binlerce liralık zarara uğradık. Bugün uçurumun eşiğine gelmemize de o olay neden olmuştu. 
Sosyal medyada yazdığı yazılarla büyük beğeni toplayan Haydar Denizci,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kilise temeli atmasını eleştirdiği paylaşımından sonra farklı kesimlerden tepki aldığını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın törenle kilise açması, dinler arası diyaloğa hizmet edermiş de vs. vs. Peki o zaman, ‘Ayasofya’yı cami yapacağız’ demek, hangi diyaloğa hizmet ediyor? Ki; belki de birçoğunuzun haberi yoktur, duymamıştır. ayasofya-006.jpgEvet, Ayasofya cami oldu! Bu Ayasofya İstanbul’daki değil. Trabzon’daki kilise. 1260 yılında kilise olarak inşa edilen Ayasofya, bundan 5-6 yıl önce Fatih’in Vakfiyesi diye yarısı cami şekline dönüştürülerek, ucube bir ibadethane haline geldi. Gelen turistlerin şaşkınlıktan ağzı açık kalıyor! Siz hiç bir Hıristiyan, Yahudi devlet adamının, cami açılışı için temel atma töreni yaptığını gördünüz mü? Dinler arası diyalogmuş! Kimi kandırıyorsunuz?” şeklinde bir paylaşımda bulundu. 
Trabzon Ayasofya Müzesi, bize göre ya müze olarak kalmalı ya da tamamı cami olmalı. Ayasofya’nın tamamını cami yapamıyorsan, o zaman tamamını müze yapacaksın. Zaten Hristiyan alemi ve Trabzonluların da yüzde 90’ı mekanın müze olarak kalmasından yana.
***
  Ayasofya Müzesinde hatırladığımız kadarıyla ilk etkinlik KTÜ’nün eski rektörü, YÖK eski başkanı Kemal Gürüz döneminde yapılmıştı. Bahçede küçük bir konser verilmişti. 
  Karikatürist, yazar Adnan Taç, Ayasofya’da 2011 yılında EYOF oyunları kapsamında düzenlenen bir etkinliği o günlerde sosyal medyada paylaşmıştı.  
Adnan Taç, dün ‘Bir Facebook hatırlatması’ başlığı ile şunları yazdı:
“Sekiz yıl önceydi. Yıl 2011. Trabzon'da EYOF olimpiyatları kapsamında yapılan kültürel ve sanatsal etkinliklerden bir tanesiydi. Gerçekten de düşünülüşü, hazırlanışı, icrası ve mekanıyla bir taneydi.
Antalya Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının tarihi Ayasofya Kilisesi içerisinde verdikleri nefis konseri hatırladım. Bu bir ilkti ve sonuncusu da oldu. Trabzon Belediye Başkanı Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun sanatı sevdiğini söylediği ilk yılları. Trabzon'a kültürel ve sanatsal alanda çok emek veren dönemin bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak'ın destekleriyle Ankara Trabzon Vakfı başkanı Sayın Bilgin Aygül'ün emekleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Suat Hacısalihoğlu'nun katkılarıyla düzenlenmesi ve sunumuyla sanatseverler nefis bir konser dinledi. Müfit Semih Baylan'ın emekleriyle yaşatmaya çalıştığı Mavi Nota Müzik Gazetesi ve ödülleri klasiğinde ödül alarak Trabzon'da konuk ettiğimiz Sayın Ebru Kaptan hanımefendiye ve değerli opera ve bale sanatçılarımıza buradan selam olsun. Emeği geçenlere yeniden saygıyla”

  Türkiye gerçekten farklı bir ülke… Bir yandan kilise temeli atılırken diğer yandan müze olarak hizmet veren eski kilisenin yarısını müze yarısını da Fatih Sultan Mehmet’in Vakfiyesi diye cami yapıyoruz.  Ayasofya diyelim ki Fatih Sultan Mehmet Han’ın Vakfiyesi… Fatih, bu vakfiyeyi neden cami yapmadı ve kilise olarak kalmasını istedi. Ayasofya,  Fatih’in Trabzon’u fethinden iki yüzyıl sonra camiye çevrildi, ancak cemaati olmadı. Mabet, Rus işgalinden sonra kaderine terk edildi. 1960-61’de müze haline getirildi. 5-6 yıl önce de müzenin yarısı camiye dönüştürüldü. Ayasofya’da şu anda onarım ve tadilat var. 
  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da kilise temeli atmasını eleştirmiyoruz ve siyaseten doğru bir iş yaptığını düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımızdan aynı hassasiyeti Trabzon’daki Ayasofya için de göstermesini bekliyor ve Ayasofya’yı tekrar müze olarak hizmete açtırmasını talep ediyoruz. 

****

   Harun Çelik: Hiç ama hiç bir değer yargısına sahip olmayan bir gençlik, dağdan kopan bir sel gibi geliyor ve önüne gelen her şeyi yıkıp geçecek. Bu gerçeği göremeyenler sel üzerlerinden gelip geçtiğinde, arkada bıraktığı yıkımı görünce, durumun vahametini anlayacaklar! Ama o zaman da çok geç olacak! 
Sinan Özdemir: Hocam bunu kendi çocuklarımda gözlemliyorum. Din, vatan, bayrak, gibi söylemler ile kandırılamayacak bir gençlik geliyor. Olayların farkındalar ama ilgisiz kalıyorlar, çünkü şu ülkede yaşananlar onlara saçma geliyor. Dünyayı tanıyorlar İnternet sayesinde. Sahip çıkarsak kurtuluşumuz olacak bu gençlik. Benim umudum var hocam.

***********

  Doğrular ve yanlışlar, tuttuğunuz partiye göre belirlenmez; sizin partiniz, doğru da yapabilir, yanlış da. Sizin doğrular ve yanlışlar üzerine bir kriteriniz yoksa sadece bir tarikatın müridi gibi bir partinin sadık kölesi olursunuz.
  Herkesin bir şeyi sevmesi veya sevmemesi için binlerce nedeni olabilir ama değerler ve doğrular için sadece akılla ve bilimle düşünmeye mecburuz. Erdemli olmak budur. (Temel Kahveci)

*********
  Şu pisuvar işine kafayı taktım. Pisuvar yani ayakta bevl etme aygıtı. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde pisuvar, gittiklerimde yok! Genel bir uygulama mı bilmiyorum. Ama Edirne’de, Trabzon’da, İstanbul’da gittiğim devlet hastanelerinde de yoktu.
  Derler ki; Sağlık Bakanlığını arka plandan yöneten tarikatın lideri “Müslümanlar ayakta bevletmezler” demiş, prostat kanseri yaparmış, namaza mani olurmuş. Basit bir olay gibi gelebilir size ama beni dehşete düşürüyor. Birincisi bilim insanlarının ayakta işemek bedene zarar verir tezini ispatladığı bir çalışma yok; ikincisi Din vaaz eden ALLAH’tır ve KUR’AN-I KERİM’DE ayakta işemenin haram olduğunu, yasaklandığını belirten bir hüküm yok.
  Birincisi hadi neyse bilim insanlarını hocaefendilerin ayağına paspas yapıyor. İkincisi samimi Müslümanlar için çok kötü. Hocaefendileri hüküm koyucu olarak KUR’AN-I KERİM’in üstüne çıkarıyor.
Benim derdim değil inananlar sorgulasın. Ben pisuvarlarımı geri istiyorum. Dinleştirilen hayat cehenneme çağrıdır. (Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)

Önceki ve Sonraki Yazılar