Ayasofya tekrar müze olacak!

Ayasofya Müzesinin camiye çevrilmemesi konusunda görüş belirttik, epey yazı yazdık. Bizim gibi çok sayıda yazar- çizer, düşünür, siyasetçi de benzer görüşler ortaya koydu ve yapılan işin yanlış olduğunu söyledi. Hatta olay mahkemeye bile taşındı.  

Ayasofya’da yapılanların yeniden görmek ve çevrede olup bitenleri incelemek için dün sabah orada idim. Ayasofya’nın çevresindeki düzenleme çalışmaları tam gaz devam ediyor.  Mekanın güneyinde giriş kapısının önünde otopark ve iş merkezi yapılıyor.

Alan epey eşilmiş! Zemin katta onlarca beton direk! İnşaatın taşeron firmasının yetkilisi zemin katta otopark olacağını söyledi. Zemin katta herhalde bisiklet veya motosikletler için otopark yapılıyor. Otomobiller için yapıldığını sanmıyorum. Çünkü o kadar direğin olduğu alanda otopark olmaz.

Müzeye, doğu tarafından demir merdivenli bir giriş vermişler. Merdivenlerden çıktım ve bahçeye indim. Başbakan müze- camiyi ziyaret edecek diye, bahçeye onlarca çiçek dikilmiş.  Bahçede beş on metre ilerledim. Binaya yaklaştım. Bir de ne göreyim; ana binanın güneyinde duvar dibine iki klima motoru yerleştirilmiş. Makinalar bir boruyla iç kısma yönlendirilmiş. Makinalar ziyaretçiler tarafından görülmesin diye etrafına çiçek dikilmiş.

Birileri akılları sıra makinaların görünmesini engellemiş!

Eski kilisenin-müze caminin deniz tarafına geçtim. Çan kulesine bakarken batı tarafında yine çiçeklerin arasına boru döşenmiş. Kilise- Müze- Cami’ye abdestsiz gelenler, orada abdest alacaklar ve içeri girecekler.

Müze- camiye gelenlerin  o esnada tuvalet  ihtiyacı olursa ne olacak?  Bahçenin doğusundaki tuvalet kapalı, o muslukların sağına solunda tuvalet ihtiyacını giderecekler!

Kilise’nin geniş bölümünün tavanı sağı solu kapatılmış. Zemine halı döşenmiş, baş tarafa bir de mimber yerleştirilmiş. Kapının önüne de ayakkabılık konulmuş!

O manzarayı görünce gerçekten üzüldüm.

İslam dininin temelinde sevgi ve hoşgörü var. 

Orada yapılanlar sevgisizlik ve hoşgörüsüzlük!

Müze olarak kullanılan Kilisenin iç bölümündeki tarihi freskleri, resimleri örtüyle kapatacaksın ve o mekanda dinen değil şeklen namaz kılacaksın.

Yan tarafa geçtim. Müzenin bir bölümündeki odada freskler vs. kapatılmamış. Ziyarete gelenler tavana sağa sola bakıp bahçeye çıkıyor ve ardından o muhteşem eseri camiye benzetmeye çalışanlara beddua ediyorlar.

Müzenin ön tarafına geldim. Rahibin mezarı!. Kilisenin son rahibi sanki ziyaret edenlere ve camide gösteriş için namaz kılanlara bakıyor!

O esnada bir kez daha üzüldüm!

Bahçede sağa sola bakmadan, oradaki mezar taşlarını, tarihi eserleri görmeden kendimi dışarı attım.

Ayasofya Müzesinde yapılan düzenlemenin din ile diyanetle, Müslümanlıkla uzaktan yakından ilgisi yok. Ayasofya’da siyaseten bir düzenleme yapılmıştır. Siyaseten yapılan düzenleme yarın yine siyaseten eski haline getirilir. Ayasofya’da mutlaka ama mutlaka bir gün eski haline getirilecektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.