Ayasofya yağmalanacak!

 

Dün siyaseten bir bölümü camiye çevrilen Ayasofya’da gördüklerimi aktarmıştım. Ayasofya Müzesini, 800 yıllık tarihi mabedi perişan etmişler. O muhteşem yapının duvarlarındaki freskleri kapatmışlar. Binanın bir bölümü göstermelik cami yapılmış. Papazın mezarı üzerinde, yanında namaz kılınıyor. Olacak iş değil. Bahçeye borularla su getirilmiş. Akar yok. Su çimlerin üzerine akıyor. Duvarın dibinde klima motoru, içte duvarda klima!

Bahçenin güney bölümü açık hava müzesi gibi. Onlarca tarihi eser uluorta orada. Ayasofya Müze olarak kullanıldığı dönemde orada bekçiler vardı. Şimdi bekçi de yok. Elini kolunu sallayan bahçeye giriyor. Cami olarak kullanılan o muhteşem mabedin duvarının dibine bile ‘işeyen’ var! Ayasofya’nın bahçesindeki eserler ve mabedin içindeki freskler bugün yarın çalınabilir. Çünkü bekçisi yok! Camiye imam atamışlar herhalde iki vakit namazı kıldırıyor!

Ayasofya’nın korumasız hale getirilmesi, oranın yağma edilmesine izin verilmesi anlamı taşır. Buradan Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırım’a değil, Trabzon Valisine, Belediye başkanına açık çağrıda bulunuyorum.

Orada tedbir almazsanız, Ayasofya’da çalınacak bir eserin sorumlusu siz olacaksınız.

 

Trabzon medyasındaki hareketlilik!

 

Eskiden genel ve yerel seçimler yaklaştığında gazetelerde bir hareketlilik gözlenirdi. Zaten o dönemler gazetelerin rengi ve tavrı da belli idi. 1970’in ikinci yarısı! Bugün AKP’de politika yapan Faruk Kanca’nın Orman Mühendisi amcası Cemal Kanca, Adalet Partisi’nden milletvekili adayı! Faruk Kanca’nın babası rahmetli Necati Kanca ve kardeşleri Trabzon’da birkaç büyük inşaat yapmışlar. Beşirli sahilinde deniz tarafındaki binayı da Necati Kanca yapmıştı.

Necati Kanca, milletvekili adayı kardeşi Cemal Kanca’ya destek olmak amacıyla Hizmet Gazetesi’nin hisselerinin büyük bölümünü satın alır. Gazete, Beşirli’de sahildeki apartmanın bodrum katına taşınır. Gazetenin genel koordinatörlüğüne Suavi Kaptan getirilir. Cemal Kanca, önseçimde pek başarılı olamaz. Nasıl olsun ki…  Partide milletvekilliği sıralaması Of-Merkez- Akçaabat-Vakfıkebir’den geçiyor. Kanca, 4. veya 5. sıradadır. Genel seçimde Adalet Partisi 3 milletvekili çıkarır. Kemal Cevher, Vecdi Aksakal bir isim daha!

Sonra ne mi olur? Hizmet Gazetesi Necati Kanca’nın patronluğunda bir süre daha yayınını sürdürür. Ve gazete tekrar Ayhan Kıyak’ın olur!

xxx

 

Şimdi diyeceksiniz ki, Hasan Kurt, 35-40 yıl önce yaşanan olayları bugün neden gündeme getiriyorsun?

Trabzon medyası son günlerde oldukça hareketli…

Bir yandan yeni gazeteler kuruluyor, bir yandan gazeteler el değiştiriyor, diğer yandan sosyal medya denilen internet yayıncılığında her gün yeni bir site kuruluyor!

Kurum değiştiren gazetecilere, yeni çalışacakları yerlerde en az üç yıllık sözleşme yapmalarını tavsiye ediyorum. Hem de sağlam sözleşme!

Trabzon medyasındaki bu hareketliliğin nedeni, önümüzdeki iki yıl içerisinde yapılacak olan üç seçim!

Yerel, Cumhurbaşkanlığı ve Genel seçim!

Yerel seçim; iktidar ve muhalefet için çok önemli! İktidar yaygın ve yerel medyayı bir iki istisna dışında istediği gibi kullanıyor, yönlendiriyor.

Dünkü şartlar ve imkanlar bugünkünden çok ama çok farklı olmasına rağmen, siyasetçinin ve siyasetten nemalananların düşüncesi değişmedi!

Dün az para ile işe adam yerleştirme ile oy devşirilirdi, bugün ise önce para sonra din öne çıktı!

Bu satırları yazmamın nedeni, bugün seçim için hamle yapan gazeteler yarın seçimlerden sonra ya kapanır ya da el değiştirir!

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.