Ayasofya’da cenaze namazı!

 

Ayasofya mahallesinden mektup gönderen bir okur, Camiye çevrilen müzenin tarihini anlattıktan sonra Ayasofya’daki üç caminin vakit namazlarında boş olduğunu, insanların eskisi gibi camilere gitmediklerini, camiye çevrilen eski Kiliseye de meraklılar dışında mahalleden ibadet etmek için giden insanların bulunmadığını belirterek, ‘Ayasofya’yı cami yapmak isteyenler, Ayasofya’yı camiye çevirenler, bir yakınlarının cenaze namazını Ayasofya’da kıldırırlar mı?’ diye sordu.

Soru gerçekten ilginç!

Bildiğim kadarıyla cenaze namazı her yerde kılınır. Cenaze namazı camide kılınır diye bir kural yok. Dolayısıyla cenaze namazı; Ayasofya Kilisesinde de, müzesinde de, camisinde de ve bahçesinde de kılınır!

Peki Ayasofya müze-camisinde yakınının cenaze namazını kıldıracak, cenazesini oradan kaldıracak olan Müslüman bulunur mu, bulunmaz mı?

Ayasofya’nın siyasi nedenlerden ötürü camiye çevrilmesine karar verenler dışında mesela Ayasofya Müzesinin yarısının camiye çevrilmesinin ardından oradaki rantı paylaşma iddiasıyla dernek kuranlar, bir yakınlarının cenazesini Ayasofya’nın bahçesinden kaldırırlar mı? Müzenin giriş kapısının altında yatan papaz efendinin üzerinde, Haç’ın gölgesinde cenaze namazı kılarlar mı?

Ayasofya Müzesini camiye çevirenler, cami olmasını savunanlar önce bu soruya cevap verecekler.

Anasının, babasının, bir yakınının cenazesini orada kaldırırlar mı, kaldırmazlar mı?
‘Kaldırırım. Kaldırırız’ deme ile de bu iş olmuyor.

O müzede, kilisede, camide namaz kılanlar, Allah gecinden versin bir yakınlarının cenazesini orada kaldırsınlar, ondan sonra o müzenin cami olmasını savunsunlar. Hodri meydan!

 

Değişim ve yapılanma!

 

TS Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, değişimle uğraştıklarını, henüz yapılanmaya geçmediklerini söylemiş.

Hacıosmanoğlu’nun değişimden kastı öyle sanıyorum ki, Özkan Sümer’i, Ahmet Suat’ı, kulüpte çalışan bazı isimleri göndermek. Başkanın ve yönetiminin hakkını yememek gerekir, Trabzonspor’da kadro olarak değişim oluyor!

Özkan Sümer’in, Altuğ Atalay’ın gönderilmesi, kulübü tek başına yönetmek değişimin en güzel örnekleri!

Sadi Tekelioğlu’nun, İstanbul’dan gazeteci getirilmesi ise, kulüpte bileti kesilenlerin yerine yenilerinin alınması yapılanma!.. Ki başkanın ifadesine göre daha gerçek anlamda yapılanmaya geçmemişler!

Allah nasip ederse, yapılanmaya da yakın bir zamanda geçecekmiş!

Başkan, ‘Allah nasip ederse’ dediğine göre herhalde Aralık ayını bekliyor! Aralık ayında kongre mongre olursa planlar altüst olur!

Kongre olmazsa, yapılanma tamamlanır.

Daha bir yığın iş bekleyen insan var! Taraftarından partilisine!

xxx

 

Başkan, UEFA’ya CAS’tan henüz gerekçeli kararın ulaşmadığını söylemiş ve ‘CAS’ın gerekçeli kararından sonra UEFA harekete geçip müdahale edeceğini söylemiş!

Başkan, bir yandan UEFA müdahale edecek diyor, diğer yandan TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile görüşeceğini ve bu görüşme sonrasında yol haritası çizeceklerini söylüyor, ardından da, kupa için TFF’ye henüz başvuruda bulunmadıklarını belirtiyor ve ‘Her şeyi hazırlayıp ondan sonra başvuracağız. Başvuru yaptığımızda kupayı alacağız’ diyor.

Başkan, kupa için bir yerlerden işaret bekliyor. İşaret gelir mi gelmez mi, bilemiyoruz.

Yerel seçim öncesi pek gelecek gibi değil!
Karabük karşısında alınan üç puan başkanı biraz rahatlattı! Karabük maçı kaybedilse idi, ne olacaktı?

Mustafa Hocanın bileti kesilecekti, yerine Hami veya Ünal gelecekti.. Aralık ayında da Başkan bohçasını toplayacaktı!

Gerçi Başkan, Aralık ayında yine gidebilir.

Kongre kararı alındığında başkan yolcudur!

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.