Ayasofya’nın camiye çevrilmesi dinen caiz mi?

Trabzon Belediye Meclisi geçenlerde, Ayasofya Müzesini dini alan olarak imar planına işlemişti. Meclisin, AKP’li üyelerinin oyları ile alınan bu karara CHP Meclis üyesi ve grup başkanı Turgay Şahin tepki göstermişti. Şahin, bu değişikliğe itiraz edeceklerini ve mahkemeye taşıyacaklarını söylemişti.

Ayasofya Müzesi ve çevresinin dini alan olması demek, bugün yarısı cami olarak kullanılan alanın, yarın diğer yarısının da Kilise olarak kullanılması demektir.

Peki dinimizce, camilerin yanlarına Kilise, havra vs. yapmak caiz midir?

Yenişafak Gazetesi yazarı, islam hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, dünkü yazısının bir bölümünde şöyle diyor;

‘……. İslâmî düzende cami, kilise, havra ve batıl din mabedini, eşitlemek amacıyla (veya böyle bir riske rağmen) camilerin yanlarına yapmak asla kabul edilemez, caiz görülemez, Kur'an ve Sünnet'in açık hükümlerine aykırıdır. Müslümanlar daima hakkı hak, batılı batıl olarak görmek ve değerlendirmek durumundadırlar. Hz. Ömer'in Kudüs'teki uygulaması tarihi kiliseyi koruma gerekçesine dayanır. Genel uygulama farklı dinlere ait mabedlerin farklı mekanlarda bulunmasıdır…’ diyor.

Xxx

Şimdi, ‘Ayasofya, Kilise değil Müze idi. Müze’nin bir bölümü camiye çevrildi. Diğer bölümü yine müze olarak faaliyette, Ayasofya’da bir eşitleme yapılmıyor’ denilebilir.

Evet, diğer bölümü müze olarak faaliyette ama belediye meclisinin Ayasofya için dini alan, dini tesis kararı alması, Ayasofya Müzesinin bir yerde kilise ve cami olarak kullanılabileceği anlamı taşır. Belediye Meclisi; Ayasofya Müzesi ve çevresi Cami, medrese, Kuran Kursu alanı diye bir karar almadı, zaten Avrupa Birliği normlarına göre alamaz da.. Ayrıca, müze olarak kullanılan eski Kilisenin çan kulesi hala ayakta. Ki bu çan kulesi faal olmasa bile Kilisenin ek binasıdır!

Hayrettin Karaman’ın görüşlerini ben bu şekilde yorumluyorum.. Ayasofya Müzesi’nde yapılan değişiklik dinen caiz değildir!

Bunları ben söylemiyorum. İşin uzmanı söylüyor!

Peki, dinen caiz olmayan işleri, uygulamaları birileri din adına nasıl yapıyor?

Türkiye’de siyaset din-iman dinlemiyor, her şeyi yaptırıyor!

Ayasofya Müzesinin, bir bölümünün camiye çevrilmesi de maalesef siyasi bir karar.

Toplumların sindiremediği, kabullenemediği siyasi kararlar hiçbir zaman uzun soluklu, uzun süreli olmaz. Olmuyor!

Ayasofya’nın bir bölümünün camiye çevrilmesi de uzun süreli olmayacaktır.

 

Gerekçesiz açıklama

ve tekzip kararları!

Trabzon Belediyesi ile ilgili yaptığımız haber ve yorumların birkaç istisna dışında hemen hepsine, belediye başkanı Orhan Gümrükçüoğlu tarafından noter kanalıyla açıklama gönderiliyor. Açıklamaları kullanmadığımız zaman da bu sefer mahkemeden tekzip kararı ile karşı karşıya kalıyoruz.

Noter; kısaca tasdik makamıdır.

Mahkeme; Haklıyı haksızı ayırt eden, Adalet dağıtan bir kurum.

Belediyenin; özellikle gazetemizi baskı altında tutmak için noterden gönderdiği ve yazılan haberi düzeltme vs. amacı taşımayan açıklamalarına çoğu zaman gazetede yer vermeyiz. Bazı açıklamaları ciddi bulur değerlendiririz.

Trabzon Belediyesinde kaç avukat var, bilmiyorum. Avukatların bazılarının işi; öyle sanıyorum ki Kuzey Ekspres’i ve bu satırların yazarı Hasan Kurt’u mahkemeye vermek, yazdığı yazılara tekzip kararı aldırmak.

Suç teşkil etmeyen, detaylandırılmış bir habere veya bir yoruma, eleştiriye nasıl tekzip kararı verilebilir? Ve bu iş üstelik nasıl sürekli olur! Açıklama yapılır, haber eksik ise düzeltme yapılır ama tekzip kararının verilmesi cezaların en ağırıdır!

Zaten; haber, yorum suç teşkil ediyorsa, karşı taraf veya kamu adına dava açılır. Mahkeme, haberde, yorumda vs. suç bulursa maddi ve manevi cezayı verir… Ki vermelidir de! İtiraz yok..

Ama, bir yayın kuruluşunu sindirme ve baskı altına almak için devamlı noterden düzeltme ve cevap ve mahkemeden tekzip kararı bize göre hiç doğru değil!..

Adaletin verdiği kararı beğenmesek de karar yanlış da olsa mecburen yayınlamak zorunda kalıyoruz. Çünkü yerel gazete olarak yapacak başka bir şeyimiz yok.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum