Ayasofya’ya bir de türbe yapsınlar!

Dün sabah Adliye’de idim. Son aylarda Trabzon Adliyesinin müdavimlerinden olduk. Ceza ve hukuk davaları ile ilgili yorum yapmayacağım. Beni en fazla üzen ve isyan ettiren dava, cevap ve düzeltme isteklerine karşı yaptığımız itirazların ret edilmesi. Bu konuda önümüzdeki günlerde gazetemizde tekzip adı altında cevap ve düzeltme metinlerini okuyabilirsiniz. Cevap ve düzeltme metinlerini yayınladıktan sonra, hangi habere ve yoruma tekzip yediğimizi de tekrar yayınlayacağım. Bunda yasal bir sakınca yok. Sonuçta bir kez daha tekzip yeriz o kadar. Ama şunu belirteyim ki, bu kararları daha yukarılara taşıyacağız.

Xxx

Adliye çıkışı Trabzon Belediyesine uğradım. Belediye binasının 2. katında Ayasofya Müzesi ile ilgili toplantı yapılacağı duyurulmuştu. Salona girdiğimde Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu konuşuyordu. Başkan, konuşmasını tamamladı ve erken ayrılacağını söyledi. Başkanın, Trabzon’u ilgilendiren çok önemli bir toplantıdan daha önemli bir işi vardı herhalde!

Başkanın İdare Mahkemesinin kararını yorumlaması da yanlıştı. Çünkü, mahkeme Ayasofya’nın cami olmadığını açık ve net olarak belirtmiş olmasına rağmen başkan mahkemenin Ayasofya için cami dediğini söyledi.

Toplantıda başkandan sonra söz alan Vakıflar Bölge Müdürü Mazhar Yıldırımhan, Ayasofya ile ilgili yanlı bilgileri aktardı. Mazhar’ın söylediklerinin yarısından fazlası hikaye idi, masaldı ve uzmanlara göre de uydurma idi.

Birincisi, Ayasofya Kilisesi Fatih Sultan Mehmet’in Vakfiyesi değil. Osmanlı arşivlerinde, kayıtlarında, kütüklerinde vs. bu konuda belge, bilgi yok. Zaten, 2. Mehmet Trabzon’u Osmanlı topraklarına kattıktan sonra kentteki iki önemli kiliseyi camiye çevirdi. Birincisi Yenicuma, ikincisi Ortahisar.. Ayasofya’ya dokunmadı. Fatih, Ayasofya ile ilgili tasarrufta bulunmadı, Ayasofya’yı vakfiyesine de almadı. Ama ne hikmetse Ayasofya Kilisesi son yıllarda Fatih’in vakfiyesine dahil edildi. Ayasofya, tescilli bir yapı. Binada değişiklik vs. yapılması mümkün değil. Ama Ayasofya’da yasa çiğneniyor, suç işleniyor.

Turgay Şahin ve Ahmet Şefik’in konuşmaları gerçekten ders niteliğinde idi. Aslında Belediye Başkanı ve Mazhar Yıldırımhan da, Turgay Şahin ve Ahmet Şefik’in konuşmalarının altına imzalarını atarlar ama siyasi tercihleri nedeniyle buna yanaşmıyorlar.

Ayasofya Müzesinin camiye dönüştürülme hamlesi tamamen siyasi bir hamledir. Bu olayın, din ile iman ile şehircilikle, insanlıkla, tarihe sahip çıkmakla uzaktan yakından ilgisi yoktur.

Ayasofya’nın camiye çevrilme girişimi tamamen siyasi bir girişimdir. Bir de o toplantıya davet edilen bazı kişiler, Ayasofya’da eskiden namaz kıldıklarını, cenaze kaldırdıkları vs. söylediler. Bunların hepsi yalan konuştu. Ayasofya’da namaz kılınmış olabilir ama cenaze kaldırılmadı. Yok böyle bir şey.. Ayasofya’nın deniz tarafında iki güzel gazino vardı. Denize karşı kademeli gazinoda saz çalınırdı, türkü söylenirdi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü veya siyasi iktidarın; Ayasofya Kilisesini, Ayasofya Müzesini camiye çevirdiğini farz edelim. Kilisenin çan kulesini de minare yaptılar. Mabedin içindeki freskleri vs. tamamen kapattılar.

Ayasofya Müzesinin girişinin altında bir mezar var. Kilisenin son Papazının mezarı! Dün bugün orada namaz kılanlar o papazın mezarının üzerinde namaz kılıyorlar. Yarın Ayasofya camiye çevrildiğinde, orada yatan papazın mezarı ya başka bir yere alınacak ya da papaz için orada bir türbe yapılacak. Dinimizde Papaz mezarı üzerinde namaz kılma olmadığına göre o mezar oradan kaldırılacak! Mezar kaldırılmadığı takdirde orada mutlaka bir türbe yapılmalı.. Orada yatana da mesela, ‘ Papaz Efraim!’ değil de ‘Papazlıktan feragat edip Müslüman olan Efraim’, deriz olur biter. Ayasofya’yı da böylece Müslümanlaştırmış oluruz ve çağ atlarız!
Ayasofya ile ilgili önümüzdeki günlerde bir toplantı daha yapılacak. Aslında bir değil bin toplantı yapılsa ne olacak ki? Ülkenin bürokratı, STÖ Başkanları, bilim ve ilim adamı korkudan ses çıkaramıyor, siyasetçisi koltuğa yapışmış. Meydan da maalesef marjinallere kalmış!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.