AYDIN ISINMA TURLARINDA!

AKP’nin Ortahisar Belediye Başkan adayları arasında ismi öne çıkanlardan biri Trabzon Belediyesi’nde üst düzey görev yapan, milletvekili adayı olan ve Emek inşaat yönetim kurulu üyesi Ergin Aydın’dır. Aydın’ı eşi de belediyecidir. Ergin Aydın’ın ekibinde belediye meclis üyesi Sezgin Yılmaz da yer alıyor. Aydın başkan olursa Sezgin Yılmaz da muhtemelen başkan yardımcısı olacak.

Davut Çakır’ı unutmayın!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylarından birinin büyükşehir belediyesi genel sekreteri Davut Çakır olduğunu söyleyen bir AKP yöneticisi, ‘Davut beyin genel merkezle ilişkileri üst düzeyde. Davut bey önceki dönemde de aday adayı idi. Davut Çakır’ın aday gösterilmesi bizim için sürpriz olmaz’ dedi.

Davut Çakır, uzun yıllar İstanbul’da bir belediyede görev yapmıştı. Çakır, İstanbul’dan Trabzon Belediyesine gelmişti.

Akkaya Ortahisar’a!

Trabzon Büyükşehir belediyesi genel sekreter yardımcısı Mustafa Akkaya’nın, Ortahisar belediye başkan aday adaylarından biri olduğu söyleniyor. Haçkalı Hocanın talebelerinden Nedim hafızın torunu olan Mustafa Akkaya’nın babası Mehmet Akkaya da, Asım Aykan döneminde Trabzon belediyesinde ulaştırma müdürlüğü yapmıştı.

Birinci mi Akgün mü?

Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen’in, yerel seçimde aday olması halinde yeniden aday gösterilmeyeceğini söyleniyor. Türkmen’in yerine başkan yardımcılarında Cevat Birinci veya Emre Akgün’den birinin aday gösterilme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen bir parti yöneticisi, ‘Cevat bey, daha önce belde belediye başkanlığı yaptı. Milletvekili aday adayı oldu. Cevat beyin Ankara ile diyaloğu da iyi. Emre Akgün de Cevat bey gibi imam-hatip kökenli. Emre beyin hedefi de belediye başkanlığı. Bizim tahminimiz bu iki isimden birinin başkan adayı gösterileceği şeklinde’ dedi.

Bekir Aktürk’e büyük ilgi!

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu genel başkanlığına seçilen Trabzon Soğuksu Mahallesi muhtarı ve Lokma Tatlının patronu Bekir Aktürk’e, muhtarlardan daha çok Trabzonlu siyasiler ve bürokratlar ilgi gösterdi.

Milli görüş çizgisinden gelmeyen, gençlik yıllarında ülkücü camiaya yakınlığı ile bilinen ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakın olan Bekir Aktürk’e, AKP’lilerin gösterdiği ilgi kongreye damgasını vurdu. Bekir Aktürk’e destek vermek ve yanında görünmek için AKP’nin Trabzon milletvekillerinden üçü, il başkanı, müsteşar yardımcısı, ilçe başkanları, belediye başkanları ve başkan adayları Ankara’ya akın etti.

Türkiye’deki 50 bin 275 muhtarın başkanı olan Bekir Aktürk’ü farklı siyasi görüşteki muhtarlar da destek verdi.

Bekir Aktürk, konuşmasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya defalarca teşekkür etmesi dikkat çekti ve büyük alkış aldı.

 

Yeni Üniversiteye eskilerden kadro!

Karadeniz Teknik Üniversite’nin bazı bölümleri ile kurulan Trabzon Üniversitesi’nin rektörü ilahiyatçı Emin Aşıkkutlu üniversitenin idare kadrosunu oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Aşıkkutlu, yeni üniversitenin genel sekreterliğine Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Atilla Çimer’i getirmişti. Rektör Aşıkkutlu’nun, daire başkanlıklarına ise siyasi görüşüne yakın isimleri getireceği bildirildi. Trabzon Üniversitesi’nde 8 daire başkanlığı bulunduğu, bu başkanlıklara farklı kurumlarda görev yapan memurların atanma ihtimalinin yüksek olduğu bildirildi.

Yeni Üniversiteye daha önce KTÜ’ye bağlı olan Fatih Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Devlet konservatuarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştı. Trabzon Üniversitesi’nde İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi adıyla yeni bir fakülte kurulmuş; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Spor Bilimleri Fakültesine dönüştürülürken; Eğitim Bilimleri Enstitüsünün adı da Lisansüstü Eğitim Enstitüsü olarak değiştirilmiştir.

KTÜ bünyesinde olup teknik olmayan bazı bölümlerin Trabzon Üniversitesi bünyesine alınması tartışma yaratmıştı. Bu bölümlerden birinin de Edebiyat bölümü olduğu kaydedildi.

 

Söğütlü’deki TRT binası  Trabzon Üniversitesi’ne!

Söğütlü’de deniz kenarındaki TRT bölge müdürlüğü kampüsünün önümüzdeki aylarda, Trabzon Üniversitesi’ne tahsis edileceği bildirildi. Trabzon Üniversitesi’nin TRT binasını iletişim ve turizm-otelcilik okulu olarak değerlendireceği kaydedildi. TRT’nin sahilde kalan arazisine ise sosyal tesis yapılma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor. Bu arada KTÜ sahil tesislerinde turizm ve otelcilik yüksek okulunun, eğitim ve öğretime bu binada devam etmesi isteniyor. KTÜ sahil tesislerinin staj yapacak öğrenciler için önemli bir mekan olduğunu söyleyen bir öğretim üyesi, ‘Sahil tesislerinde otel ve restoran bulunuyor. Ayrıca kampüs içerisinde bir başka otel daha var. Turizm ve otelcilik öğrencileri bu tesislerden yararlanması gerekir’ dedi.

 

CHP’nin adayları!

CHP’nin Trabzon’da Büyükşehir ve ilçelerde kimleri aday göstereceği merak edilmeye başlandı. CHP’nin iddialı olduğu ilçelerde çok sayıda aday adayı varken, kazanma ihtimali düşük olan yerlerde ise aday sıkıntısı yaşanıyor.

CHP genel merkezi, ülke genelinde olduğu gibi Trabzon il başkanlığını da bir yazı göndererek, başkan adayları ve meclis üyelerini şimdiden belirleme talimatı vermiş. CHP’de aday başvurularının 1 Ekim de başlayacağı ve 19 Ekim’e kadar devam edeceği, aday olacak il ve ilçe başkanlarının da 12 Ekim’e kadar istifa etmeleri gerektiği bildirildi.

TOLSTOY’DAN HAYAT

DERSİ İBRETLİK SÖZLER

-İnsan acı duyuyorsa CANLIDIR; başkasının acısını duyuyorsa İNSANDIR

-Varlığı bir şey kazandırmayan insanın, yokluğu hiç bir şey KAYBETTİRMEZ

-Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür; ama kimse kendini değiştirmeyi DÜŞÜNMEZ

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar