Ayhan Sürmen nereye koşuyor?

  MHP Ortahisar Belediye Başkan aday adaylarından Ayhan Sürmen, bugünlerde Trabzon’daki medya kuruluşları ve sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyor. Ayhan Sürmen, dün sabah saatlerinde Kuzey Ekspres’i ziyaret etti.
Ayhan Sürmen, makine mühendisi olmasına ve bir dönem de Makine Mühendisleri Odası Başkanlığını yapmasına rağmen, yeme-içme, kozmetik ve hizmet sektöründe onlarca işyeri açan ve kapatan bir girişimci. 100. Yıl Parkındaki restoran ve yüzme havuzu işletmeciliğinden Hıdırnebi Yayla kentine, Sürmene’deki lokantaya, Ortahisar ilçe merkezinde kozmetik mağazalarından restoranlara kadar, sayısını kendisinin de bilmediği bir düzine işyeri…
Ayhan Sürmen’in, siyasi yaşamı da ticari hayatı gibi hep değişkenlik gösterdi. Lise ve Üniversite yıllarında, ne sağın ne de solun ucuna girdi. Her kesimle iyi geçindi. Makine Mühendisleri Odası başkanlığından sonra CHP’de milletvekili adayı oldu. Akif Hamzaçebi ve Şevket Arz’ın seçildiği dönemde, o da listenin arka sıralarında idi. Sonra CHP’den koptu. AKP’ye yeşil ışık yaktı. Bir süre AKP ile yol yürüdü. Sonra Orhan Gümrükçüoğlu ile ters düştü. Kenara çekildi.Ve bu seçimde MHP’den Ortahisar Belediye Başkan aday adayı oldu.
Ayhan Sürmen, işe iddialı başladı. Orhan Gümrükçüoğlu’nun Trabzon’a nokta kadar faydası olmadığını, Trabzon’un Gümrükçüoğlu ile 10 yıl kaybettiğini iddia etti. Ahmet Metin Genç ile Volkan Canalioğlu’nun, siyaset anlayışının farklı olmadığını ikisi de vatandaşı öpme ve sarılma ile işi götürdüğünü söyledi. Kendisinin farklı olduğunu, farkını seçildikten sonra yalnız Trabzonluların değil Türkiye’nin fark edeceğini belirtti. İmar olayını siyasetin dışına çıkartacağını, Meslek Odaları ve Sivil Toplum örgütleri ile işbirliği yapacağını söyledi. Trabzon’un en tanınan kişilerinden biri olduğunu ve her partiden oy alacağını iddia etti. Ayhan Sürmen’in vaatlerinin ve söylemlerinin ardı arkası kesilmedi.
Siyaset, sonuçta vaattir, umuttur ve hizmettir. Ayhan Sürmen de siyasetin tüm argümanlarını kullanıyor. Sürmen’e başarılar diliyoruz.

Sürmene değişim yaşamış!     

surmene-degisim.jpeg

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, sürpriz yaşanmazsa yeniden aday gösterilecek. Sürmene, eskiden Trabzon’un doğu ilçeleri arasında CHP’ye oy veren bir bölge idi. Sürmeneliler, önce ANAP’a ve AKP ile birlikte bu partiye yöneldiler. Sürmene’deki eski Adalet Partililer, ANAP’lılar ve CHP’lilerin bir kısmı da AKP’ye demir attı. Sürmene Belediye Başkanı soldan sağa meyleden isimlerden biriymiş. Birkaç gün önce Rahmi Üstün taraftarları sosyal medyada, başkanın fotoğrafı ile birlikte şu paylaşımda bulundular; 
‘İçiniz rahat olsun. Onunla Sürmene 100 Yıllık Değişimi Yaşadı. Elbette Sevmeyenler olacak. Hizmeti Kıskanan Rakiplerin de olacak, yaptığın Hizmetleri Sahiplenen de olacak. Halkımız yapılan hizmetleri asla unutmuyor. Modern Bir Sürmene İçin aklın yolu birdir. Rahmi Üstün İle devam İnşallah’.
 
Sağıroğlu rakipsiz!

sagiroglu-007.jpg

Trabzon’da geride bıraktığımız 5 yıl içinde isminden en fazla bahsedilen isimlerden biri Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu oldu. Yomra’yı Yomra yapan başkan olarak anılan Sağıroğlu’nun yeniden aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılıyor. İlçenin gelişmesine ve büyümesine büyük katkı sağlayan İbrahim Sağıroğlu, köylerde de önemli işlere imza attı.
 
Hizmete devam!

hizmete-devam-001.jpg

Çeyrek yüzyıldır Akçaabat’ı yöneten belediye başkanı Şefik Türkmen, yakın dostlarına, ‘Bir dönem daha görev yapmak istiyorum’ diyor. Başkanlığı süresince AKP teşkilat mensupları ve vatandaşlarla zaman zaman ters düşen ve eleştirilen Şefik Türkmen, buna karşılık her seçimde başarılı sonuçlar alıyor. AKP Akçaabat ilçe yönetiminin etkili isimlerinden biri, ‘Başkanımız artık jübile yapmalı. Israr etmemeli, ayrılıyorum’ demeli derken başkan Şefik Türkmen, ‘Yorulmadım. İdmanlıyım. Hizmete devam ‘diyor.
 
Uzun kendinden emin!

uzun.jpg

Akçaabat Belediye Başkan aday adaylarından Mustafa Uzun,  gittiği her yerde başkan gibi karşılanıyormuş. DSİ teşkilatında uzun süre mühendislik ve bölge müdürlüğü yapan Mustafa Uzun, ilçenin her mahallesini geziyor ve vatandaşlarla görüşüyor. Belediye Başkan adayı gösterilmesine kesin gözüyle bakılan Mustafa Uzun’a gittiği her yerde büyük ilgi gösteriliyor.

Yıldızlar’ın iddiası!

yildizlar.jpg

Trabzon Numune Hastanesi eski başhekimlerinden Osman Yıldızlar Beşikdüzlüdür. Yıldızlar, Beşikdüzü’nde olup bitenleri en ince ayrıntısına kadar irdeler, inceler ve yanlış bulduklarını söyler. Yıldızlar, dün sosyal medyada ilginç bir paylaşımda bulundu ve şöyle dedi;
‘Karşı olsam da asla hiçbir siyasi partiyi ve kişiyi karalamam. Çünkü bir siyasi toplulukta mutlaka iyi insanlar vardır. Onları niye üzeyim ki. Beşikdüzü’nde Beştel diye bir şirket var. Belediyede sigortalı bir işçi tarafından kuruluyor. Sonra bu şirket belediye başkanına devrediliyor. Şirket müdürleri aynı partiden. Başkan yardımcısı ve encümen üyesi. Bu Beştel şirketine kamudan kaynak aktarılıyor. Şirket sözleşmesinde belediye başkanı seçilmez veya seçime girmezse şirket ne olacak belli değil deniyor. Şimdi soruyorum; başkan, başkan yardımcısı, encümen üyesi bu şirketten para alıyor musunuz? Belediyeler elbette şirket kurar. Yasal engel yok. Siz neden sigortalı bir işçiyi kullandınız. Bakın kimseyi rencide etmemek için isim yazmıyorum. Lütfen bu sorularıma cevap verin’.
Yıldızlar, Beşikdüzü’nde muhalefet partilerinin yetkililerinden daha etkili.


Sayın Çelik, Dünya tarihine tutarsızlık ve samimiyetsizlik konusunda duyarlılığını kaybetmiş bir siyasi kadronun sözcüsü olarak geçeceksiniz. Partiniz tarafından takdir edilen bir şahsiyet olarak takdim ettiğiniz şahıs keşke Yunan galip gelseydi diyen bir Türkiye düşmanı yobazdır. 10 Kasım günleri saat 9’u 5 geçe kenefe gidin diyen bu adama duyduğunuz saygı gereği, çok merak ediyorum, bu 10 Kasım'da saat 9 u 5 gece rahatlamak için kenefe gidip çömeldiniz mi? Ayıp değil mi bu kadar tutarsızlığı bu milletinin TAMAMININ yutacağını sanmanız? Herkes mi aptal? Herkes mi korkak? Herkes mi cahil ve çağdaşlık düşmanı? Ya Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal'e hakareti kınıyoruz derken yalan söylüyorsunuz ya da Kadir Mısırlıoğlu partimizin takdir ettiği bir isimdir derken yalan söylüyorsunuz. İnsanlığın bu kadar bir kaygan zeminde büyük krizlere gebe olduğunu görün. Yönettiğiniz ülke siyasi coğrafyanın yönetilmesi en büyük ehliyet gerektiren ülkelerinden biri. Herkes ölümlü. Sayın Cumhurbaşkanımız da Atatürk gibi ölümlü. Siz de ölümlüsünüz sayın Çelik. Arkanızdan nasıl konuşulacağı çocuklarınızın ve torunlarınızın kuşaklarının işi olacak, Siz yokken arkanızdan konuşulacak. Neler denileceğini merak etmenizi öneririm. Babanız olacak yaştayım. 1968 doğumlusunuz. Kızım 1972, oğlum 1975 doğumlu. Aynı kuşaktansınız. Size bir amca öğüdü. Uzun yıllar Partinizin ekonomiden sorumlu bakanlığını, başbakan yardımcılığını yapmış ve oğlum gibi gördüğüm eski öğrencim, asistanım Mehmet Şimşek'e de söyledim. İnsan mezara sadece şapkasının tüyünü, yani onurunu, haysiyetini götürür. Kullanılıyorsunuz. 50 sene sonra dünyanın ve bu ülkenin muhtemel konjonktürlerini tasavvur etmeye çalışın. Sizin için tutarlılık, samimiyet, AKP'ye oy vermeyenlerin de güvenilir diyeceği bir insan olmak önemli değil mi? İtibarlıdır dediğiniz adam ya akıl hastası, ya şarlatan ya da Türkiye'ye düşman odakların kullandığı bir ajan. 10 Kasımlarda 9'u 5 geçe kenefe gidin diyen birine itibar gösterdiğinizi söylediğinizde ne duruma düştüğünüzü görmüyor musunuz? İnanın sizin için üzüldüm. Ayıp. Yazık.
(Prof. Dr. Yahya Sezai Tezel)

yahya-sezai-tezl.jpg

 

Önceki ve Sonraki Yazılar