Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

AYİNESİ LAFTIR KİŞİNİN!

Bu günkü konum, CHP Narlıdere İlçe Kongresi ile ilgili izlenimlerim ve İzmir il kongresindeki durumun tespiti. İlçe kongresi, tüzük gereği saygı duruşu ve istiklal marşının coşkulu bir şekilde hep beraber okunması ile başladı. Tüzüğe uygun olarak yüzde onun üzerinde blok liste uygulaması için yazılı önerge verilmesi üzerine seçimin yapılış metoduna yönelik oylamaya geçildi. Tüzükte ‘çarşaf liste’ usulü tavsiye niteliğinde kaldığından en demokratik metot ne yazık ki taraftar bulamadı. Blok liste ile yapılması için çoğunluk el kaldırırken, çarşaf liste için yalnızca bir el kalkmıştı.
Divan başkanının ‘kolunuzu indiriyor musunuz’ sorusu üzerine ‘hayır, çarşaf liste istiyorum’ diyerek de direndi, yalnız kalmasına aldırmadan, rezil oldum diye düşünmeden. Herkes baktı ‘kim bu diye’ ve yetmiyormuş gibi gülüşenler oldu, o da içinden o gülenlere güldü… Bir yandan da , ‘hani aynı düşünmüyor muyduk, hani kutuplaşmayı bitirecektik’ diye de düşündü.
Çok seviyorum Tevfik Fikret’in ‘hak bildiğin yolda, yalnız da olsan yürüyeceksin’ sözünü. Salondakiler olarak ‘Direne direne kazanacağız’ sloganını çok seviyorduk, evet seviyoruz, ama slogan olarak. Siyasetin kirliliğinden yakınmayan yok, ancak düzeltmeye gelince çaba sarf eden yok. Başkası yapınca kirli, kötü diye niteleyenler kendisi yapınca yaptığını, siyasetin kuralı olarak algılıyor ve sanki aynı tavır onda vuku bulunca temizmiş gibi davranıyor. Savaşta bile esasında harp hukuku var ama nedense siyasette hukuk guguk oluyor.(Genellemelerle yazdıklarım aslında tüm partilerimizde görülen tablodur)
Evet, divan başkanınca ‘oy birliği’ ibaresi bir sol kol yüzünden tutanağa yazılamayarak ‘oy çokluğu’ ile ’blok liste’ uygulaması blok halinde kabul edildi. Konuşma sürecine geçildi, ama bazıları sanki ilçe kongresinde olduğunu ve kongrenin maksadını unutmuş gibiydi. Uzun süren protokol konuşmaları salondakileri çok yordu, kimsenin esas önemli figür olan başkan adaylarını dinleme hevesi ve gücü kalmadı, dikkatler dağıldı. Aslında başkan adayları en önce konuşmalılar veya protokol konuşmaları olmamalıdır. Bazılarının konuşmaları güzel ve dikkat çekiciydi. CHP Yöneticileri, iyi hatipleri 1950’li yıllarda, mahallelerde kürsü kurdurarak konuştururdu. Bu günlerde neden olmasın.
Diğer bir kayda değer olay da; başkan adaylarınca veya başkalarınca oluşturulan yönetim kurulu üye listeleri sır gibi saklandı. Delegeler listeyi oy vereceği gün görebildi. Halbuki bu yalnızca başkanlık seçimi değil ki... Yönetim Kurulu Üyeleri de en az başkan adayları kadar değerli ve önemlidir. Tüzük değişikliği yapılarak, tüzüğe, ‘en az üç gün önce listeler ilçe başkanlığına teslim edilir ve delegelerin incelemesine sunulur’ ibaresi eklenmelidir.
İl başkanlığı seçiminde de uzun protokol konuşmaları katılımcıları gerdi ve bunalttı. Başkan Kocaoğlu'nun kontenjan adaylarına yönelik olumsuz sözlerinin ardından söz alan İzmir Milletvekili Tuncay Özkan'ın haklı olarak ‘siz önseçimden mi çıktınız ki benim kontenjan adaylığımı eleştiriyorsunuz’ sözü yerinde idi ve  'İzmir Aziz değildir, İzmir CHP'dir ve CHP kalacaktır'  haklı sözleri ile cevap verdi. Çarşaf liste burada uygulandı, ancak bu sefer de ‘anahtar liste’ formülü imdada yetişti, herkesin elinde liste dolaştı.
Hep bir formülümüz var(!), hâlbuki akışına bıraksak insanlar istediklerine oy verse her şey düzelecek, ama maalesef her zaman güce sahip olma ve dizayn etme dürtüsü ağır basıyor. O zaman formüller art niyetleri harekete geçirmeyecek şekilde tüzüğe eklenmelidir.
***

Tonya İlçe Başkanlığının il başkanlığı seçiminde taraf olmamak adına seçime katılmayacakları haberi doğru ise tavırları bana göre yanlıştır. Taraf olmak istemiyorsanız olması gereken gibi yapın kongre delegeleri özgür iradelerini gerçekleştirsin, esasında ilçelerin blok halde hareket etmesi taraf olmaktır.
Her faaliyet sonrası geri besleme yapılarak, tabandan tavana ulaşabilen bir sistem kurulmalı ve aksayan konuların değişmesi veya yeni teklifler yapılarak tüzük değişikliğinde yararlanılmasının yolu açılmalıdır. Bu maksatla her ilçe/il başkanlığında araştırma ve geliştirme(AR-GE) komisyonu veya birimi kurulmalı ve etkin bir şekilde çalışmalıdır.
Her an seçim yapılacakmış varsayımı ile hazır olunmalıdır. Ağır sorunların AKP hükümetini çıkmaza sokarak seçimin takvim tarihinden önce yapılmasını zorlayabileceği olasılığı CHP’nin sorumluluk ve yükünü daha da artırmıştır. Parti içi kavgalar mutlaka bitirilerek kucaklayıcı yönetimlerle iktidara hazır olunduğu güveni sağlanarak taraftar kazanılmalıdır.
Başlık tabiî ki yanlış, mutlaka hemen anladınız. Dikkat çekmek istedim, aslı ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde’ olacaktı. Lütfen; söylediği ile yaptığı birbiriyle uyuşan yani söylem ile eylem birliği tutan insanlardan taraf olunuz, yoksa her şey lafta kalıyorsa ‘’laf ı güzaf’’dır. (boş laftır)
Yeni yılın tüm insanlığa barış getirmesini ve sevgi tohumlarının saçılmasını en kalbi duygularımla dilerim. Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum