Aykan’ın ‘saltanat kayığı’ Gümrükçüoğlu’nun otobüsü!

Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun bugün düzenleyeceği basın toplantısı gün boyu devam edecek. Başkan Gümrükçüoğlu, önce Atatürk Alanında gazetecilerle buluşacak. İcraatını anlatacak sonra belediyenin üstü açık otobüsü ile gazetecilere şehir turu attıracak olan başkan Gümrükçüoğlu, Forum AVM’nin yanındaki Olimpiyat parkında açık büfe ikram ile birlikte basın toplantısının ikinci bölümünü yapacak.
Trabzon eski belediye başkanlarından Asım Aykan da, başkanlığının son yılında o dönemler gazetemiz sahibi Hasan Kurt’un saltanat kayığı olarak adlandırdığı belediye gemisinde basın toplantısı yapmıştı. Ganita’da demir alan saltanat kayığı önce Beşirli’ye daha sonra Trabzonspor tesislerinin önüne kadar gitmişti.  Aykan, daha sonra milletvekili olmuştu. Gümrükçüoğlu, üstü açık otobüsü tercih ettiği için vekilliğe pek niyeti yok gibi!
Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili bir meclis üyesi, Asım Aykan’ın o yıllarda kentte gazetecilere gösterebileceği bir yatırımı olmadığı için, deniz turunu tercih ettiğini, Başkan Gümrükçüoğlu’nun ise Trabzon’da 9 yılda onca projeye imza attığını, gazetecilere yaptıklarını göstereceğini iddia etti.

aykanin.jpg

AK Parti’de yeni isim olacak mı?

ak-partide-yeni.jpg

24 Haziran’da yapılacak erken seçime katılacak partilerin milletvekili aday listesi partilerin genel merkezi tarafından belirlenecek. Vekil aday adayı olmak isteyenler başvuruları parti genel merkezlerine yapacaklar. Devlet memuru olup da vekil adayı olmak isteyenler Perşembe günü akşamına kadar istifa edecekler. AK Parti’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yeniden aday olup olmayacağı bilinmiyor. Soylu dışındaki milletvekillerinin hepsi yeniden aday gösterileceklerini söylüyor. Kulislerde ise mevcut vekillerden en fazla ikisinin yeniden aday gösterileceği konuşuluyor. AK Parti’de çok sayıda ismin vekil aday olmasının nedeni de, kulislerde ki bu iddialara dayandırılıyor.

Eski DYP ve ANAP’lılar
İYİ Parti’de toplanıyor!

eski-dyp-ve.jpg

Trabzon’da geçmişte ANAP ve DYP’de siyaset yapan çok sayıda isim İYİ Parti saflarına katılıyor. Eski DYP ve ANAP’lıların sosyal medya üzerinden, AK Parti’ye yönelik eleştirileri ve İYİ Parti’ye destek vermelerinin yanısıra DYP eski kadın kolları başkanı Sevgi Yarımbıyık ve çok sayıda kadın İYİ Partiye katıldı. İYİ Parti Ortahisar ilçe Başkanı Duygu Aydın Keleş, partilerine katılımların önümüzdeki günlerde artarak devam edeceğini söyledi. Öte yandan İYİ Parti il Başkanı Hasan Saka, önceki gün Ankara’ya gitti. Saka, Ankara’da parti genel merkezinde genel sekreteri Aytun Çıray ve teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısı Koray Aydın ile görüştü.

********

Sözde ve Özde Olanlar!

Güneydoğu gazisi, turist rehberi Metin Yılmaz’ın, görüşlerine zaman zaman bu köşede yer veririz. Metin Yılmaz, Adalet Partisi geleneğinden gelen okuyan, araştıran entelektüel bir isimdir. Bir yandan turist rehberliği yaparken diğer yandan Üniversite bitiren Yılmaz, iyi derecede İngilizce bilir. Türkiye’de ve dünyada olup bitenleri yakından takip eden Metin Yılmaz, Ermenilerin dünya gündemine taşıdıkları soykırım iddialarının gerçek dışı olduğunu arşiv bilgileri ışığında belgelerle ortaya koydu ve  ‘Sözde ve Özde olanlar!’ başlığı ile tam 15 maddede soykırım iddialarını çürüttü. İşte Yılmaz’ın yazısı;
***

1- Bir kere 24 Nisan 1915 kararı tehcir kararı değildir, Taşnak, Hınçak, Ramgavar gibi ayrılıkçı Ermeni terör örgütlerine karşı gösterilen meşru müdafaadır ki her devlet kendisine karşı kurulan örgütlere müdahale etmesi en doğal ve hukuki hakkıdır!
2- Binlerce yıl bu topraklarda yaşayanların tehcir edilmesinin baş ve yegane sorumlusu bu örgütlerden başka kimse değildir, eğer bir ikinci sorumlu aranacaksa buda bu örgütlerin bindiği Emperyalizm kayığıdır.
3- Tehcir kanunu 27 Mayıs 1915'te kabul edilmiş ve 1 Haziran 1915'te yürürlüğe girmiştir. Dolayısıyla bugün bile soykırım yapıldı yalanıyla ağladıkları tehcire gönderilen Ermeniler değil, onları Türklere katliam ve Osmanlıyı arkadan vurmak için yukarıda adı geçen örgütlerin ileri gelenleridir.
4- Tehcir çıkarılırken Osmanlı meclisine Ermeni mv’ler ve kabinede bakan vardır. Soykırım olsa bunların kabine ve mecliste ne işi var?
5- Soykırım yapacak olan en büyük kenti İstanbul'dan başlar ve en iyi semtlerde Ermenileri oturtmazdı.
6- Osmanlının hiç bir zaman 1, 500 bin Ermeni nüfusu olmadı, kendi Kilise kaynakları bile 1.300 bini geçmez.
7- Doğu Anadolu'da tehcir öncesi 580 bin Türkü kim katletti ki Ermenileri kullanan Ruslar bile katliamlara dayanamamıştır??
8- Van kentine ne oldu, bir gecede on binlerce Türkü kim ortadan kaldırdı ki, sonrasında Van kenti neden bugünkü yerine taşındı?
9- Tehcir sırasında bugün Türkler soykırım yaptı, Ermenileri kesti naraları atan aydın denilen kopukların dedeleri Ermeni mallarına kondu mu, mallarına el koymak için tehcir sırasında Ermenilere saldıranlar arasında bunların dedeleri var mı, mesela Taner Akçam kimdir, Ahmet Türk Mardin'de kimlerin topraklarının üzerinde der beyliği kurdu, sadece merak eden benmiyim?
10- Soykırım yoktur, tehcir vardır...Hukukidir de, insani, vicdani midir? DEĞİLDİR, fakat devletin bekası için gerekiyorsa insani ve vicdani yönüne bakamazsın, binlerce yıldır bu topraklarda yaşayan insanların tehcire uğraması bir Türk ve TC sevdalısı olarak beni de üzer çünkü bir ağacı sök başka yere dik, asla yetiştiği kök saldığı ilk yeri gibi olmaz ama bu tehcirin sorumluları kesinlikle 1878 Berlin Antlaşmasıyla kendilerini milleti sadıkadan çıkarıp Emperyalizmin hizmetine sokan ve Taşnak, Hıncak gibi terör örgütlerini kuranlardır.
11- Soykırım olmuş ise Ermenilere kötü davrandıkları için aralarında iftira ve haksızca idam edilen, cezalandırılan Osmanlı askeri ve bürokratları olmaması gerekirdi, öyle değil mi?
12- Ermeni sorunu yoktur Malta Sürgünü sonrası duruşmalarının sonuçları ve Kazim Karabekir'in Ermenilere imzalattığı, Ankara, Moskova ve Erivan'ın da taraf olduğu antlaşmalar geçerlidir.
13- Ermeniler ve onları kışkırtanlar neden kendilerine milleti sadıka diyen bir toplumu neden arkadan vurarak binlerce yıl yaşadıkları toprakları kaybetmelerini oturup konuşup kendileriyle yüzleşsinler, bak o zaman gerçekler onlar içinde ayağa kalkmıyor mu?
14- İstiklal Savaşı boyunca Rumlar arkadan vurmazken baştacı edilen Ermeniler neden böyle bir şey yaptıklarını oturup kendileri düşünsün, Rumların Yunanistan'ı vardı, bizim yoktu bahanesi ise boş bir iddiadır, İran'daki Kaçar Türk Hanedanı Ruslara yenilince 10 Şubat 1828 Tebriz'in Türkmençayı köyünde imzalanan antlaşmayla Azerbaycan ikiye bölünür ve Revan Erivan olur, Rusya'ya bağlı Ermenistan Olbastısı kurulur, 1918'de de bağımsız devlet olur Osmanlı'da Ermenistan'ın kuruluşuna soğuk bakmamıştır, milyonun üzerinde ki Azerbaycan Türkünden bugün Erivan'da kaç Türk kaldı?
15- Ermenistan’ın ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni, 1923'te "İsyanımızın temelinde İtilaf devletlerinin bize vaat ettiği Ermenistan hayali vardı, gerçeği göremedik." diyor. Sanırım gerçeği kendilerine aydın Türklere katil diyen soysuzlar da göremiyor!

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar