Ayşe Abla gölge başkan gibi!

AK Parti eski milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu’nun, Trabzon kökenli bakanları ziyaret etmesi ve bazı projelerin hayata geçirilmesi için yeni bakanlardan destek istemesi, siyasi kulislerde farklı yorumlandı. AK Parti eski yöneticilerinden biri, “Ayşe hanım, şimdiden Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına hazırlanıyor. Eski milletvekili olarak yeni bakanlara hayırlı olsun ziyaretinde Trabzon’un sorunlarını gündeme getirmesi ve bakanlardan söz almasını biz bu şekilde yorumluyoruz. Ayşe Hanım şimdiden gölge başkan gibi” dedi.

Bu arada AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için, genel sekreter Davut Çakır’ın da ismi geçmeye başladı. Çakır, geçen dönemde başkan adaylığına soyunmuş ancak son anda direkten dönmüştü.

 

Akçaabat’a Akkaya!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya, Düzköylüdür. Akkaya’nın babası Mehmet Akkaya, İmam Hatip öğretmenliği ve müdürlüğü yaparken Asım Aykan döneminde Trabzon Belediyesi’ne yatay geçişle geçmiş ve bir süre sonra Ulaştırma Müdürü olmuştu. Merhum Akkaya daha sonra Düzköy Belediye Başkanı seçilmişti. Mustafa Akkaya’nın belediyeciliği çok iyi bildiğini söyleyen bir AK Parti yöneticisi, “Mustafa bey, Akçaabat ilçe genelinde tanınan bir isim. Aday olması halinde açık farkla seçimi kazanır” dedi.

Başkan teleferiği bırak

lağıma çare bul!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun seçim vaatlerinden biri Meydan’dan Boztepe’ye teleferik hattı yapmaktı. Boztepe’ye teleferik yapma işini ilk kez Asım Aykan gündeme getirmiş ve Bursa Uludağ’dan sökülen bir teleferik hattının eski malzemelerini Trabzon’a getirtmişti. Daha sonra bu malzemelerden teleferik kurulamayacağı anlaşılınca, malzemeler hurdaya gitmişti. Başkan Gümrükçüoğlu, dün gazetecilere Botanik Parkını tanıtırken, Moloz’dan Atatürk Köşkü’ne teleferik hattı projesini hayata geçireceğini söylemiş. Moloz dolgu alanından, Zağnos Vadisi güzergahından Atatürk Köşkü’ne teleferik hattı olmasına olur. Hat para da kazanır. Buna itiraz eden yok. Ancak, Ortahisar’da yaşayanlar, Moloz dolgu alanından Atatürk Köşkü’ne teleferik hattı yapılmadan önce, sahilde açıktan akan lağımın denizin 500-600 metre içine pompalanmasını ve mezbelelik halindeki dolgu alanının ve Gülcemal projesinin hayata geçirilmesini bekliyor.

***

Kasapta kuzu kalem pirzolanın kilosu 95 lira olmuş

Hay mübarek sanki dövize endeksli (Turgay Şahin)

***

Salih Cora

yardımcı olabilir!

AK Parti’nin geçen dönem en başarılı milletvekillerinden biri olarak kabul edilen Trabzon milletvekili Salih Cora’ya, yeni sistemde önemli görevler verilebileceği söyleniyor. Ankara’dan sızan haberlere göre, Salih Cora’nın ya TBMM’deki komisyonlarda etkin bir göreve getirilebileceği ya da Trabzon kökenli bir bakanın yardımcısı olabileceği konuşuluyor. Salih Cora, gerçekten tüm görevleri hak eden bir vekil.

 

Deprem profesörünün

sitemkar açıklaması!

KTÜ emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Osman Bektaş, yıllardır bölgede can ve mal kaybına neden olabilecek depremin meydana gelebileceğini yazar. Gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt da, Bektaş’ın deprem ile ilgili yazılarını eleştirir ve “Trabzon’un bilinen tarihinde, sahil güzergahında 50-60 km. derinliğe kadar deprem vakasına rastlanılmadı. M.Ö. 2-3 binli yıllardan bugüne sahil kesiminde deprem olmadı. Osman hoca depreme takılma. Klavye başında deprem üretme” diye yazar.

Jeoloji Profesörü olan Osman Bektaş, geçenlerde Hasan Kurt’a bir açıklama gönderdi.

Bektaş’ın açıklaması şöyle;

‘Sevgili Hasan Kurt, 20 seneden beri Doğu Karadeniz Bölgesinin 6.5 büyüklüğünde bir depreme hazır olmasını başta Deprem Bilim Konseyine ve bölge halkına söyler dururum. Siz de beni sürekli eleştirirsiniz… Yeni çıkan, Türkiye’nin en iyi bilim adamları tarafından hazırlanan, Bakanlar Kurulu tarafından tasdik edilen Türkiye sismik tehlike haritası bizim görüşümüzü onayladığına göre, şahsımı eleştirmek yerine tebrik etmeniz gerekmez mi? Sayın Kurt, yiğidi öldür ama hakkını ver!’  

Osman Hoca, ‘deprem olacak’ diyor, Hasan Kurt da, ‘Sayın Hocam, Trabzon ve bölgenin bilinen tarihinde bu yörede deprem olmadı. Bundan sonra da olmaz’ diyor.

Hasan Kurt her ne kadar olmaz dese de, Hoca ‘olacak’ dediğine göre itiraz etmiyoruz! Ancak, inşallah olmaz, diyoruz!

***

Turizm camiası ve rehberler beni hain, kıskanç, nankör, dinsiz, din düşmanı ve terörist ilan etmezse bir soru sorabilir miyim?

Kültür ve Turizm Bakanı olan ETS Tur patronu Trabzon Ayasofya’sını tekrar müzeye çevirebilir mi, veya çevirir mi?

Kültür bakanı yapılan ETS patronuna Trabzon Ayasofya’sı konusunda bir mektup yazacağım ve meslekten men edilsem bile, özelikle Batı Girişindeki freskoların korunması için elimden geleni yapacağım! (Metin Yılmaz)

***

Çürüyen lojmanlar!

Trabzon’un en geniş araziye sahip Devlet Hastanelerinden biri Fatih Devlet Hastanesidir. Fatih Devlet Hastanesi’nin güneyindeki arazisinde hastane lojmanları bulunur. Eski başhekimlerden Dr. Atilla Yılmaz bu lojmanların birinde otururdu. Hastanenin lojmanlarının uzun zamandır boş olduğu ve çürümeye başladığı söyleniyor. Bu arada hastanenin güneyinde SSK kurumunun kullandığı binanın da boş olduğu bildirildi. Öte yandan hastanenin arazisinin genişletilmesi için doğu bölgesinde birkaç yıl önce binlerce onlarca konut istimlak edilmiş ve yıkılmıştı.

Bir dönemler Trabzon’un en gözde hastanelerinden biri olan bu sağlık kuruluşu son yıllarda, hastanede görev yapan üç- beş doktorun olağanüstü gayretiyle ayakta duruyor.

Trabzon’da şehir hastanesine ihtiyaç olmadığını söyleyen Numune Hastanesi eski başhekimlerinden Dr. Osman Yıldızlar, Fatih Devlet Hastanesi’nin yıkılıp yerine daha kapsamlı bir hastane yapılabileceğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Yazılar