Ayşe hanımın ziyareti!

AK Parti Trabzon milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, dün sabah kahvaltısında Kuzey Ekspres’te idi. Kuzey Ekspres imtiyaz sahibi ve başyazarı Hasan Kurt, genel yayın yönetmeni Altuğ Atalay, spor müdürü Hamza Mısır, Genel yayın müdürü Erkan Şahinbaş ile uzun uzadıya sohbet eden Köseoğlu, tüm sorulara en ince ayrıntısına kadar cevap verdi. Bahar Kurbay, Ayşe hanımın söylediklerini, Altuğ Atalay da izlenimlerini yazdı.

untitled-2-002.jpg

Ayşe Sula Köseoğlu’nun, ‘Kuzey Ekspres Gazetesi’ gerçekten farklı ve takip edilmesi gereken bir gazete’ dedi. Kuzey Ekspres Gazetesi imtiyaz sahibi Hasan Kurt ise, Kuzey Ekspres Gazetesi bünyesinde ve çalışanlarının kontrolünde ve sahipliğinde ayrıca 4 internet haber sitesinin bulunduğunu söyledi.

Cora Araklı’da!

cora-araklida.jpg

AKP Trabzon milletvekili Sahil Cora, dün ilçe belediyelerini ziyaret etti. Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi ile bir süre görüşen Cora, Araklı’da güzel işler yapıldığını söyledi. Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi de, Salih Cora’nın her zaman kendilerine destek olduğunu ve sorunların çözümünde takipçi olduğunu belirtti.

Yıllar sonra  buluştular!

12 Eylül öncesi ve sonrasının önemli isimlerinden biri olan Temel Kahveci ‘Geçmişte yaşadıklarımızı ve yaşanılanlarla hayatımızı devam ettiremeyiz. Yaşanan ve yaşadıklarımızdan ders almalıyız. Daha hoşgörülü olmalıyız’ dedi.  Antalya’daki turistik tesislerinde onlarca kişinin çalıştığını söyleyen Temel Kahveci, ‘Turizm bölgelerinde sıkıntı var. Artık eskisi gibi turist gelmiyor’ dedi.  Memleketi Trabzon’a hemen her yıl geldiğini kaydeden Kahveci, ‘Trabzon’a ve doğduğum çocukluğumun geçtiği Araklı’ya zaman bulup pek gelemiyordum. Bu yıl, memleketimde en az bir hafta kalacağım diye yola çıktım. Ve bir haftayı da dolduruyorum. Geçmişte kavgalı olduğum arkadaşlarla da sohbet ettim’ diye konuştu. Temel Kahveci birkaç gün önce Türkçüler günü nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılmış ve ardından Trabzon Öğretmen Okulu’nun 1980 öncesinin solcu müdürü olarak bilinen Güven Hacısalihoğlu ile Şehir Kulübünde bir araya gelmişti. Kahveci, dün de memleketi Araklı’da yıllardır görmediği arkadaşları ile bir araya geldi.

yillar-sonra.jpg

Karagöz Meydanı!

Trabzon’un Hacıkasım mahallesinde Eski Kız Meslek Lisesinin (Kostaki Konağı’ batısındaki alana Karagöz meydanı denirdi. Alanda belirli aylarda çocuklara, gençlere yönelik etkinlik düzenlenirdi. Gazeteci ve Hacıkasım mahallesinin ileri gelenlerinden Servet Özkara, Karagöz meydanının yarım futbol sahası büyüklüğünde olduğunu, bu meydanın çok az bir kısmının Tanjant yoluna gittiğini geri kalan bölgede de karma ortaokulu, bugünkü adıyla Cudibey ilköğretim okulunun yapıldığını söyledi.

karagöz.jpg

Trabzon Belediye Meclisinin dünkü toplantısında, Tabakhane dönüşüm projesi nedeniyle istimlak edilen alanın Hacıkasım mahallesi tarafına okul yapılacağı ve Cudibey ilköğretim okulunun buraya taşınacağı, Cudibey ilköğretim okulu ile öğretmen evinin bulunduğu alanın da Karagöz meydanı olacağı kararı alınmış.

Öğretmenevinin yerinde biraz daha yol tarafında tarihi bir taş bina vardı. Bina kız ortaokulu ve biçki dikiş kursu olarak kullanılıyordu. Tarihi bina yıkıldı ve yerine bahçeli bir öğretmenevi yapıldı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, o bölgede geniş bir meydan yapmak istiyorsa, bugün müze olarak kullanılan Kostaki konağının çevresindeki yapıları da istimlak etmesi gerekir.

Yeni meydan eskisi gibi olmayacak. Ancak yine de Uzunsokağa nefes aldıracak.

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Öğretmen Evi ve Cudibey İlköğretim Okulu’nun Tabakhane’de yapılması bize göre de doğru bir proje.

Yomra Fen ‘AUT’ İmam-Hatip ‘İN’

Eğitim ve öğretim yılı sonlarında hemen her okulda mezuniyet etkinliği gerçekleştirilir. İlin valisi, milli eğitim müdürü, üst düzey yöneticileri, veliler vs. etkinliklere katılır. Bu etkinliklerde diplomada da verilir.

AKP iktidarı ile birlikte orta öğretim kurumları arasında yıldızı parlayan ve el üstünde tutulan okul, İmam Hatip ortaokulları ve liseleridir.
AKP, dindar nesil yetiştirme projesi kapsamında ülke genelinde binlerce yeni imam hatip ortaokulu açtı veya mevcut lise ve ortaokulları imam hatiplere çevirdi.

Hükümet binlerce imam hatip açmasına rağmen hali vakti yerinde olanlarla ve iktidar partisine yakın velilerin büyük çoğunluğu, çocuklarını imam hatiplere vermediler. Çokları çocuklarını FETÖ’nün okullarına verdi. FETÖ’nün okulları, dershaneler kapatılınca bu alanda büyük bir boşluk doğdu. Hükümet bu sefer, vakıf ve özel üniversiteleri desteklediği gibi özel ilk ve orta öğretim kurumlarını da desteklemeye başladı. Son birkaç yılda ülke genelinde yüzlerce özel lise ve kolej açıldı. Hala daha açılıyor. Ayrıca dershanelerin de büyük çoğunluğu liseye çevrildi.

Trabzon’da önceki hafta iki okulda mezuniyet etkinliği vardı. Biri Yomra Fen Lisesi diğeri Bahçecik’teki İmam Hatip Lisesi.

Eskiden Anadolu ve Fen Liselerinin mezuniyet törenlerine protokol tam kadro katılırdı. Yomra Fen lisesindeki mezuniyet törenine protokolden katılan pek olmadı. Trabzon protokolü valisinden, Milli Eğitim müdürlerine kadar hemen herkes Bahçecik’teki İmam Hatip Lisesinde idi.

Trabzon’un önceki valilerinden birine, İmam Hatip Liselerine neden bu kadar ilgi gösteriyorsunuz, diye sormuştuk. Vali beyde, ‘Ne kadar imam hatip açarsak, imam hatiplere ne kadar fazla ilgi gösterirsek, o kadar fazla takdir alıyoruz. Koltuğumuz sağlamlaşıyor’ demişti.

*******************

Arap bira içmek istiyor bizimkiler kızıyor, İslami turizm yapıyorsan yap ye guymağı kalk git adamı hasta etme, ne birası ne raksı islami usulde kesim var. 150 lira yaptık rakıyı içmesinler diye ama oğlancılık patlatı gitti ona ses yok tedbir yok, çocuk yatılı okullar devam ne varsa rakıda var onu bir yok edebilsek her şey tamam olacak. (Kemal Üçüncü)

 

 

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar