Az veren candan çok veren maldan!

Millet bahçeleri son seçim döneminin öne çıkan projelerinden biri idi. Doğal olarak bu müjdeli projenin Trabzon’da da dile getirilmesi kaçınılmazdı. Arazi fukarası Trabzon’da bu verilen sözün kurbanı da maalesef Avni Aker Stadı oldu.

Sonuçta Avni Aker stadı başta olmak üzere Yavuz selim sahası ve hemen bitişiğindeki Orman lojmanları da yıkılarak Millet Bahçesi inşaatına başlanmış oldu.

Belki de çoğunuza anlamsız gelecek bu mevzuyu açmamın sebebi öncelikle yıkılan Avni Akerstadının yıkım aşamasındaki gereksiz hırs, hınç ve akıldan uzak yıkım tekniğini sorgulamak.

Müthiş bir acele ve acemilikle başlayan yıkım hiç olmadan, sadece stadın kapıları sökülerek, idari kısımlardaki mobilyalar boşaltılarak Millet bahçesine katılabilirdi. Olmadı 20 cm2’lik parçalar halinde çimi ayrı, beton kısımları ayrı, Avni Aker hatırası olarak değerlendirilebilirdi. Şimdi yerine bölgenin yapısına dahi uygun olmayan bitki yapısı ve beton binalar yapılmaya çalışılıyor.

***

Trabzon Büyükşehir Belediyesi 40 yıllık bir soruna neşter vurdu. Yapıldığı tarihlerde dahi tartışma konusu olan asbestli su borularının değişimine karar verdi.

Tartışmasız BÜYÜK HİZMET.

Tartışılan boru değişiminden sonraki süreç… Müteahhit firmaların ve TİSKİ çalışanlarının dikkati çekilmeli. Rahmet ve Zahmet ilişkisi en aza indirilmeli. Bir miktar da vatandaş anlayış göstermeli.

***

Dünya Pandemi ile savaş halinde. Şimdilik birbuçuk milyonun üzerinde insan kaybı var. Öncelikler, hedefler, amaçlar yer değiştirdi. Bu değişimden en çok etkilenen kesim de iş dünyası elbette. Her ülke kendine göre ve gücü nispetinde tedbirler alıyor. Ülkemizde bu çerçevede önlemler, destekler açıkladı. Kendimizi başka ülkeler ile mukayese etmek  yanlıştır. İnanıyorum ki Devletim imkanı olsa esirgemez. Bu nedenle işin parasal boyutuna takılmıyorum.

Ancak yapısal boyutu ile ilgili itirazım var.

Neredeyse periyodik olarak yapılandırmalar ilan ediyoruz. Sayısını belki yapanlarda unuttu. Bir çoğu Devlet içinde, iş dünyası içinde verim alınamayan yapılandırmalar!

Aksi durumda tekrarı mahiyetinde yeni yapılandırmalara ihtiyaç olur muydu?

Yeniden bir yapılandırma kanunu çıkarıldı! Tam da dünyanın ve ülkenin yaşadığı krizin orta yerinde.

Açıklanan resmi rakamlara göre 3 milyona yakın iş insanı hemen başvuru yaptı. Daha süre var son tarih 31.12.2020 ye kadar da bir 3 milyon daha başvurur kanaatindeyim. Yapılandırmalar da ‘Hükümetlerin sıkıştığı dönemler yerine, iş dünyasının sıkıştığı dönemler’ kollanabilse daha sonuç alınabilir operasyonlar hayata geçebilir.

Hatta bedelli askerlik kanunundakine benzer bir formül ile ‘kural ve şartları belirlenmiş yapılandırma formülleri’ ile iş insanlarının kendini hazır hissettiği zamanlarda başvuru yapacağı şekilde dönüştürülebilir.

Özellikle esnafımızı unutmamalıyız. Sadece ekonomik değerlendirmelerle ele almamalıyız. Bu ülkenin sosyal ve kültürel hayatına da büyük katkısı olan, Ahilik kültüründen gelen bu kesimin aynı zamanda Devlet ile Millet arasında da kaynaştırıcı bir rol üstlendiğini gözden kaçırmamalıyız.

***

Son olarak bir çok insanımızın şikayeti olan bir konu ile kapatmak istiyorum.

Elektrik ve doğalgaz şirketlerinin faturalarına yansıttığı haksız ve emeksiz kazançlara yetkililerin dikkat etmesini, özelleştirme kanununa ve ruhuna uygun olmayan davranışların gerekirse ağır cezalar ile cezalandırılması talep edilmektedir.

Saygı insana, doğaya, hakka, inanca; kısaca yaşama saygı sorunların büyük kısmını çözecektir.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum