Gürsel Özgür

Gürsel Özgür

AZİM

Saner Ayar, Volkan Konak ve Sunay Akın gibi birçok yaşayan Maçkalıların hayat hikâyelerinden yola çıkarak aslında sizlerin de bildiği üzere, azmin başarmak için en önemli itici güç olduğunu vurgulamak istiyorum.
Geçen ay Kanuni Anadolu Lisesinde ‘’Erasmus- Öğrenme Hareketliliği’’ kapsamında kabul edilen ‘’ Girişimci Eğitimle Hayallerden Geleceğe’’ adlı AB Projesi gereği ayda bir kez gerçekleşen ‘’İlham Veren Rol Modeller’’ etkinliği çerçevesinde konuk olan 1989 yılı mezunu, medya sektörünün başarılı ismi Saner Ayar’ın mesleki deneyimleri ve başarma yolunda tırmanma öyküsünü kendi cümlelerinden dinledim.
Maçka’dan başlayan hikâyesini hayranlıkla ve ilgiyle dinledim. Başarmak için özellikle çok çalıştığını, hiç vazgeçmediğini umutsuzluğa hiç düşmediğini söylüyordu. Mustafa Kemal Atatürk’ün bize verdiği öğüt gibi, ‘’ Tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak.’’
Hırs mı, azim mi, diye de aklımdan geçirdim, başarının sırrının hangi duyguda olduğuna dair… İki kavramı da inceledim derinlemesine.
Hırs; bir şeyi ihtiraslı olarak isteme güdüsüdür ve bu uğurda hata yaptırmaya açıktır, etrafını kırmaya neden olabilir, hedefe ne olursa olsun ulaşmak tek amaçtır, her şeyi ve herkesi araç olarak görebilir, her yol mubahtır.
Azim ise; daha değerlidir, zorluklara karşı dirençli, sabırlı, kararlı ve ahlaklı durma olarak tanımlanabilir. İkisinde de aslolan hedefe ulaşma yani ideali gerçekleştirmedir, fark metottadır. Fark, azimli olmada hırslı olmaya nazaran ahlaki duruş ve tavırdadır.
Yazdığım şahsiyetlerin hayat hikâyeleri gençlere yol göstericidir, ahlaklı çalışarak hedeflerine ulaşmışlar ve rol model olmuşlardır. Gençlerin azimle hedefe yönlenirken en önemli unsurun çalışmaktan geçtiğini öğrenmesi ve hak etmeden kazanmanın geçici ve değersiz olduğunun farkındalığında olmaları gereklidir.
Soru çalarak önemli makamlara gelenlerin sonları layık oldukları şekilde sonlanmıştır. Liyakat ancak çalışma, çabalama ve hak etmekten geçer. Makamların liyakate dayanan bir sistemle doldurulacağı günlerin gelmesi de uzak değildir. Hırsına hâkim olan gençlerin azmederek ve çok çalışarak başarıya ulaşacakları ve bu başarının da çok değerli olacağı muhakkaktır.
Konferansta içtenlikle ve kendilerinden biri olduğunu sürekli tekrarlayarak hissettiren konuşmacıya, pırıl pırıl gençlerin zekâ ürünü ve samimi, sorularından çıkardığım, azimle çalışmanın gerekliliğini anladıklarıydı. Okul Müdürünü de bu projeden dolayı kutlamak lazım…
Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği Gençliğin emaneti sahiplenerek sıkıca sarıldığını ve korumakta azimli olduğunu görmemek mümkün değil. Bilim ve Teknolojik sisteme dayalı eğitimin Cumhuriyetin değerlerine sonsuza kadar sahip çıkacağı aşikârdır. Ancak; son yıllarda meslek lisesi statüsündeki İmam-Hatip okullarının ihtiyaçtan çok fazla açılmasını anlamak zordur. Ticaret Meslek Lisesi ve Mesleki ve Teknik Lise nasıl ki mesleğe yönelikse İmam-Hatip Liseleri de aynı amaç ve hedefe göre kurulmuştur. Yeterinden fazlasının açılması için zorunluluk ve gereklilik yoktur.
‘’Başarı, tüm ulusun azim ve inancıyla çabasını birleştirmesi sonucu kazanılabilir’’ diyen asrın dâhisi Mustafa Kemal Atatürk’te hırstan ziyade azim sözcüğünü kullanarak ideale ulaşmak için azmin değerini vurgulamıştır.
KURULTAY
CHP Kurultayı için gördüğüm en önemli eksiklik Parti Meclisine aday olanları, oy vereceklerin tanıma fırsatı bulamamasıdır.
Tüm adayların değişik ebat, şekil ve kalitedeki tanıtım afiş ve broşürleri ile salonda telaşla dolaşmaları anlaşılır gibi değildi. Doğal olarak fazlasıyla dağıtılan tanıtım broşür ve kâğıtlarının kısa sürede kirliliğe yol açması da kaçınılmazdı. Keşke birkaç kişi de kâğıt kirliliğini temizleseydi.
Biraz da ironik olanı ise, ellerinde adayın ismi olan dövizlerin bir manga tarafından salonda dolaştırılarak tanıtılmasıydı. Örneğin birisi vardı ki her yere, neredeyse bir metre aralıkla ve büyük boyutta afiş asmıştı, ben olsam ona vermezdim.
Eşit koşullarda yarış her zaman ilke edinilmelidir. Ben olsam; adaylara beş gün önce müracaat şartı getirtir ve standart tanıtım formatına uygun olarak tüm adayları içeren broşür hazırlatır ve delegelere gönderirdim.  Eşit koşullarda seçimin sağlanması Yöneticilerin asıl görevi olmalıdır.
Coşkulu ve kalabalık geçen kurultay sonrasında gözler 10-11 Mart’ta yapılacak Tüzük Kurultayından çıkacak önemli değişikliklere çevrilmiştir.
Beklenen ve umulan değişiklik sonrasında, süratle yeni değişikliklere uyum sağlanarak kısa sürede seçim çalışmalarına başlanmasıdır.
Sağlıcakla kalın, saygılarımla…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.