Azınlığın Zenginliğinin Utanç Verici Tablosu!

Zygmunt Bauman,  "Azınlığın Zenginliği Hepimizin Çıkarına mıdır?" isimli kitabında dünya genelinde insanlar arasındaki eşitsizliğin, ultra zenginlerle aşırı fakirler arasındaki uçurumun ne boyutlarda olduğunu rakamlarla ortaya koyar.  Bauman'ın kitabında yer alan verilere göre 2011'de ABD'deki milyarderlerin sayısı tarihi bir rekora imza atarak 1.210'a çıktı ve bunların 2007 yılında 3,5 trilyon dolar olan toplam varlıkları 2010'da 4,5 trilyon dolara yükseldi. Sunday Times tarafından her yıl hazırlanan, İngiltere'de ikamet eden en zengin 200 kişi listesine girebilmek için 1990'da 50 milyon poundluk bir servete ihtiyacınız vardı. Bu rakam 2008 yılına gelmeden yaklaşık dokuz kat artarak 430 milyon pounda çıktı. Bütün olarak değerlendirildiğinde, dünyadaki en zengin 1.000 kişinin toplam varlığı en fakir 2,5 milyar insanınkinin neredeyse iki katı... Merkezi Helsinki'de bulunan Dünya Gelişim Ekonomisi Araştırma Enstitüsü'ne göre, şu anda dünya nüfusunun en zengin yüzde 1'lik kesimi daha fakir olan yüzde 50'nin neredeyse 2.000 katı kadar zengin.. Uluslararası Çalışma Örgütü 3 milyar kişinin günlük 2 ABD Doları olarak belirlenen yoksulluk sınırının altında yaşadığını belirtiyor. Günümüzde nüfusun en zengin yüzde 20'si üretilen malların yüzde 90'ını tüketirken, en yoksul yüzde 20'lik kesimde bu oran yüzde 1'dir. Ayrıca, dünyanın en zengin 20 insanının en yoksul bir milyar insanla eşit kaynaklara sahip olduğu tahmin ediliyor.

***

 

Bu rakamlara insanın inanası gelmiyor. Dünyadaki en zengin 1.000 kişinin toplam varlığı en fakir 2,5 milyar insanınkinin neredeyse iki katı... Dünya nüfusunun en zengin yüzde 1'lik kesimi daha fakir olan yüzde 50'nin neredeyse 2.000 katı kadar zengin. Nüfusun en zengin yüzde 20'si üretilen malların yüzde 90'ını tüketirken, en yoksul yüzde 20'lik kesimde bu oran yüzde 1.. Ayrıca, dünyanın en zengin 20 insanının en yoksul bir milyar insanla eşit kaynaklara sahip olduğu tahmin ediliyor.

Bu dünyayı bu kadar rezil ve iğrenç bir yer haline getirenlere yazıklar olsun! Bu dünyadaki toplam servet değil 8 milyar insanı 18 milyar insanı refah içerisinde yaşatmaya yeterdi. Ama dünya çapında yüzmilyar dolarlarla ifade edilen ölçekte büyük bir zenginliğe sahip elit aileler,  kişiler bu zenginliklerini fakirlerle,  yoksullarla,  açlık sınırında yaşayan insanlarla ne yazık ki paylaşmıyor. Bu zenginler sürekli servet yığıcılık yapıp dolarlarına yeni dolarlar,  Euro'larına yeni Euro'lar,  altınlarına yeni altın külçeleri eklemekle meşgüller. Bazı insanları anlamak gerçekten mümkün değil. İnsanın tek bir doları bile öldüğünde mezara götüremeyeceği açık bir gerçeklikken zengin,  daha da zengin olmaya çalışıp,  yoksulu doyurmuyor ya şaşılacak iş doğrusu. Biz bu dünyada yaşamanın hakkını veremedik. Nerede infak ahlakı,  nerede paylaşma sorumluluğu.

İnfâk herkesin bildiği gibi Allah yolunda harcama yapma, birini besleme, geçimlik verip geçindirme anlamlarına gelir. İslam'a göre bütün mülk, mal ve zenginlikler Allah'ındır. İnsan, o mülk üzerinde yaşar, onu kullanır, geçimliği için harcar, sonunda o mülkün nöbetini başkasına bırakır ve ahirete gider. İnsanlardan bazıları çok mala, bazıları da muhtaç olacak kadar az mala sahip olabilir. Allah varlıklı insanlara, inananlara,  müslümanlara Allah yolunda harcama yapmalarını emrediyor.

*** 

 

İslam'ın insanlar arasındaki dayanışmaya getirdiği en önemli tedbir infâk ahlakıdır. Onunla insanlar mal denilen emanetin ne olup olmadığını anlarlar, onunla muhtaçlara ulaşırlar, onunla imanlarını kuvvetlendirirler, onunla sevgi bağları kurarlar, onunla toplumsal dengeyi sağlarlar, onunla kıskançlığı, düşmanlığı ve bir anlamda başkasının elindekini göz koymayı önlerler, onunla hırsızlığı, rüşveti, haksızlığı azaltmaya çalışırlar. Onunla dünya kazancı karşısında küçülmezler, bilakis yücelirler. Onunla malın esiri değil, malın efendisi olurlar ve onunla Allah rızasını kazanmanın derdinde olurlar. Hem Hıristiyan hem de Müslüman ülkelerdeki gelir adaletsizliği ve eşitsizlik durumu,  dünya ölçeğindeki yukarıdaki tablo göz önünde bulundurulduğunda galiba çağın inananları Allah'ın rızasını kazanmak istemiyor. Aksine Cehennem'e doğru koşar adım yol alınıyor!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.