B.Ş. Belediye’den dedelere bedava, torunlara parayla

Sevgili okurlar, bildiğiniz üzere okulların açılmasına az bir zaman kaldığında öğrenci servislerinin fiyatları da açıklanıyor… “Cüzdanları kalınlar” çocuğunu okula servisle gönderiyor.

Aldıkları maaşla bir ayı kıt kanaat geçinenlerin çocukları ise okula tabana kuvvet gidip geliyor!

Malumunuz sonbahar ve kış ayları bölgemizde soğuk, yağmur çamur olarak geçiyor. Geçtiğimiz hafta da Trabzon geneli aşırı yağmurlara teslim oldu… Bir açıp bir kapanan  havalarda öğrenciler binbir güçlükle okullarına gittiler.

Miniklerin içinde, servis ile okullarına gidenler diğer yaşıtlarına göre ıslanmadan, üşümeden  sınıflarına girip ders yaptılar. Ama asgari ücretle evini geçindirmeye çalışan dargelirli 10-15 dakikalık mesafedeki mahalle okuluna “yüze şamar” gibi çarpan yağmurda çocuğunu sırtında çantası elinde şemsiye ile yolladı.  

Kimi aileler ise çocuğunun beslenmesi için vereceği 1 lirayı, evladı ıslanmasın diyerek dolmuşa ve ya belediye otobüsüne verdi.

***

Anlaşılan bu günlerde okullarda okutulmayan andımız gibi “küçükleri koruyalım”  sözü çoktan unutulmuş!

Ne yazık ki, Trabzon Büyükşehir Belediyesi de unutanlar kervanını katılmış!

Bu bağlamda Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği otobüsler, beşinci sınıf öğrencilerden para alıyor.  Ama yaşı 65 veya üzeri olan “dedeler- anneanneler”  “torunların” aksine ücretsiz kartları sayesinde tek kuruş ödemeden yolculuk yapıyor. (Sakın durumdan vazife çıkartılmasın… Büyükşehir Belediyesi’nin yaşlılara verdiği hizmetini takdirle karışılıyorum)

Belediye otobüslerindeki bu uygulama dikkatimi çekti ve Trabzon genelinde beşinci sınıfa giden öğrencilerin sayısını öğrenmek üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğünü aradım… Ancak yetkililerden cevap alamadım…

Bunun üzerine  Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün  telefon numarasını çevirdim… Sağ olsun Tülay Hanım’ın  yardımları sayesinde ilçe genelinde beşinci sınıfa giden toplam 6008 öğrenci olduğunu öğrendim…

Telefonu kapattıktan sonra şöyle kaba bir hesap yaptım.

Bu öğrencilerin yarısı da servisle okullarına gidip gelse, geriye kalan 3004 öğrenci her gün okula yürüyerek gitmek zorunda. 

*** 

Şimdi bu tablonun ışığında Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Doktor Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na sormak istiyorum…

Otobüsleri kullanmak isteyen beşinci sınıf öğrencilerden okulları kapanana kadar para alınmasa belediye çok mu zarara eder?

Netice-i kelam; “Biz Trabzon’a hizmet için çalışıyoruz…” diyenler, kentsel dönüşümleri ve botanik bahçesini yapın…

Ama geleceklerimizi yani yarın seçme ve seçilme hakkına sahip olacak olan miniklerimizi de de unutmayın!

Onları yaşatın ki, bu gün yaptıklarınızın, yarın değeri bilinsin…

 

5 liralık tişörtler, 25-30’a satılıyor

Madem okullardan girdik, yine eğitim konusuyla devam edelim… Ülke genelinde ders zili çalalı on beş günü geri de bıraktık. Gelin görün ki, ne veliler memnun ne de eğitimciler. Okullardaki eksikler ve sıkıntılar o kadar fazla ki içinden çıkmak imkansız gibi.

Çoğu okulda ki bazı dersler boş geçiyor. Bir çok ortaokulun beşinci sınıflarında öğrenci sayısı elliye dayamış durumda. Daha önceki yıllarda okutulan kitaplar sakıncalı olduğu gerekçesiyle hala bazı ders kitapları öğrencilere dağıtılmadı. Böyle olunca da akıllara madem zararlıydı neden önceki yıllarda müdahale edilmedi? Neden bu güne kadar göz yumuldu, soruları geliyor…

*** 

Sizin anlayacağınız eğitimde büyük bir sancı çekiliyor…

Okulların fizik yapılarının yetersizliği ve öğretmen eksikliğine rağmen, bir de velilerin belini büken ekonomik boyutlar var ki, gerçekten de cep ve can yakıyor.

Çocuklarının daha iyi bir eğitim alabilmesi için arzuladıkları ek kaynak kitapları ateş pahasına satılıyor. Boğazlarından kesip aldıkları kırtasiye ve ek kaynak masraflarının yanında  en çok şikayet ettikleri bir başka konuda dışarıdan alınan okul üniformaları! Piyasada 5-10 liraya satılan tişörtlere arma vurulduktan sonra bir anda fiyatı 25-30’a çıkıyor!

***

Sizin anlayacağınız, bu devirde çocuk okutmak gerçekten zor.

Velilerin bu haklı şikayetleri karşısında umarım yetkiler gerekeni bir an önce yaparlar. Daha doğrusunu isterseniz bu kadar sıkıntının olduğu yerde, “öğretmenler yeni nesli” nasıl yetiştirecek? Merak ediyorum!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.