Bahçeli’nin bahçesi kuruyor!

690x450nc-ank-04-08-2020-bahceli-iyi-parti-yant.jpgDüne kadar İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e demediğini bırakmayan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bugün ise, yerden yere vurduğu Meral Akşener’e MHP’ye dönmesi için çağrıda bulunuyor. ‘Evine dön’ diyor…

Bahçeli, neden niçin böyle bir hamle yaptı.

Bize göre bu çıkışın tek nedeni, Bahçeli’nin bahçesinin kurumaya başladığıdır. Ülkücü camianın, Atatürkçü, Cumhuriyetçi, geçmişte cefa ve eza çeken, okumuş kesiminin büyük bir ekseriyeti İYİ Parti saflarında ve destekçisidir.

Bunun nedeni, tek adam partisi olan MHP’de Genel Başkan Bahçeli’nin koltuğunu korumak için izlediği siyaset ve çizgidir.

Bahçeli’nin Meral Akşener’e ‘evine dön’ çağrısına, Milletvekili Ümit Dikbayır, ‘Biz zaten evimizdeyiz. Başkalarının kuyruğuna takılıp, evin yolunu kaybedenler düşünsün’ şeklindeki sözleri İYİ Parti’nin duruşunun da bir göstergesidir.

Meral Akşener’i liste dışı bırakacaksın, kongre yaptırmayacaksın, partiden ihraç edeceksin, olmadık hakareti yapacaksın, Fetoculukla itham edeceksin, sonra ‘evine dön’ diyeceksin.

Meral Akşener, hangi eve dönecek?

Dikbayır’ın dediği gibi ‘Başkalarının kuyruğuna takılıp, evin yolunu kaybedenlerin’ ve evi tarumar edip, yaşanmayacak hale getirenlerin mi evine dönecek…

Bu eve dönme çağrısı aslında MHP’nin tükenme, bitme sürecine girdiğinin, Cumhur İttifakının sürekli kan kaybettiğinin de işaretidir. Bahçeli’nin bahçesinin de susuzluktan kurumaya yüz tuttuğunun göstergesidir.

Biz her ne kadar bu şekilde değerlendirme yapsak da yarın bakarsınız Bahçeli’nin dediği gerçekleşir! Belli mi olur!?

İnce balonu!

ince-balonu-001.jpg

CHP’nin Ağustos Böceği gibi çok konuşan eski milletvekili ve genel başkan adayı Muharrem İnce yeni parti kurmak için kolları sıvamış.

Muharrem İnce’nin parti kurma söylemi, Ankara’da CHP genel merkezine muhalif bir kesim ile AKP’yi heyecanlandırdı… Özellikle de AKP’yi…

Muharrem İnce, parti kursa bile kimden oy alacak? Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan gibi AKP’den bir oy alma şansı yok. İYİ Parti ve MHP’den alsa alsa nasihat alır! Geriye CHP ve HDP kalıyor. Bugün hangi CHP’li Muharrem İnce’ye oy verir. Verse verse bu oran yüzde birlerde ikilerde kalır…

Yerel seçimde Büyükşehir Belediyelerini, CHP adayları kazanmasaydı Muharrem İnce, belki iş yapardı.

Muharrem İnce, bizim gibi değerlendirme yapmıyor mu? Elbette yapmıştır. Ama onun hedefi, potansiyel cumhurbaşkanı ve CHP genel başkanı olarak gündemde kalmak. Pazarlık yapmak.

Bu gerçekleşir mi? Siyasette her tür gelişme vs. olur denir ama İnce’nin evdeki bu hesabı çarşıya uymaz. Uymayacağı da önümüzdeki günlerde net bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Davutoğlu ile görüştü!

davutoglmu-001.jpgGelecek Partisi İl Başkanlığına atanan Hasan Kamil Velioğlu, Ankara-Trabzon arasında mekik dokuyor. Trabzon İl Başkanlığına atandıktan sonra, Trabzon’da bir dizi görüşme yapan Velioğlu önceki gün Ankara’ya gitti. Parti genel merkezinde Genel Başkan Ahmet Davutoğlu ile görüşen Velioğlu, genel başkana Trabzon’u anlattı. Velioğlu, ‘Genel Başkanımız sayın Davutoğlu, Trabzon’u karşı duyduğu hassasiyeti ve güveni bir kez daha belirtti. Velioğlu, yakında Trabzon’un tüm ilçelerinde teşkilatları faaliyete geçireceklerini ve ilçe başkanlarının atamalarının yapılacağı söyledi. Velioğlu, ‘Partimize sürpriz katılımlar olacak’ dedi.

Aksu Otel’deki  buluşma!

aksular-001.jpgTürkiye Futbol Federasyonu yönetim kurulu üyesi işadamı Mustafa Hacıkerimoğlu ve Aşhan Yemek Sanayinin patronu Şemsi Hancı, Kurban Bayramı nedeniyle memleketleri Trabzon’a gelmişlerdi.

İstanbul, Trabzon ve yurt dışında çok sayıda şirketi olan iş adamı Mustafa Hacıkerimoğlu, Trabzon’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Hacıkerimoğlu dün Trabzonspor Divan Kurulu Başkanı Ali Sürmen ile de bir görüşme yaptı.

Trabzonspor eski yöneticilerinden işadamı Mahmut Aksu önceki akşam, Aksular Otel’de Hacıkerimoğlu ve Hancı onuruna bir yemek verdi.

Yemeğe gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt, Trabzonspor eski futbolcularından Hami Mandıralı, Aksular Otel CEO’su Ahmet Aksu, Teknik direktör İlker Erdem, Trabzonspor yönetim kurulu üyelerinden Dr.Kibar Güven, Ömer Sağıroğlu, Özer Bayraktar, Almanya’dan Hakkı bey ve Trabzonspor sportif A.Ş. yönetim kurulu üyesi Şenol Kaynar katıldı. Gece geç saatlere kadar devam eden yemekli sohbette gazetemiz sahibi Hasan Kurt ile Mustafa Hacıkerimoğlu Trabzon ve bölge tarihini anlattılar.

TFF Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Hacıkerimoğlu ile Aşhan Yemeğin patronu Şemsi Hancı, Hasan Kurt’u İstanbul’daki sohbet toplantılarına konuşmacı olarak davet ettiler.

****************

Trabzon gelecekte önemli çalışmalar yapacak bir bilim adamını daha farklı şehre kaptırdı.

Yakın zamanda KTÜ Rektör ataması gerçekleşecektir. Rektörlük görevini üstlenecek kişinin çocuklarını akademik kadrolara yerleştirmesinden ziyade kadrolarda yer alan değerli akademisyen ve bilim adamlarını elinde tutmalı ve kaybettiklerini bir bir geri kazanmak için adımlar atmalıdır.

Bir KTÜ mezunu olarak üniversitemizin tarihini ve değerini iyi biliyoruz; elimizdeki değerin kıymetini herkes bilmelidir. (Fuat Suat Oyman)

*************

Hani hezimet olan 1923 yılında imzalanan Lozan Andlaşması var ya, Osmanlı Borçları’nın Türkiye kısmı kabul edilmişti ya, Lozan Andlaşması'ndan 10 yıl sonra 1933’te imzalanan Borçlar Sözleşmesi ile 107.528.461 altın liralık borç bakiyesi 8.578.343 altın lira olarak yeniden hesaplandı. 

Lozan Andlaşması'ndan 10 yıl sonra Lozan'da üstlenilen borcun % 92’sini sildirmiş beceriksiz T.C. Hükümeti!

Müzakereler, 1931-1933 arasında tam 3 (üç) yıl sürdü. Akıl ile, sabır ile, irade ile mücadele edilen 3 (üç) koca yıl... Emeği geçenlerin hepsinin mekanı cennet olsun, hakkınız ödenmez ey cumhuriyetin sevgili evlatları...

Bir ayrıntıya daha dikkatinizi çekmek isterim: sözleşme Paris'te, ama Türkiye toprağında, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nde imzalanıyor. (Günhan Karakullukçu)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar