Bahri Köse’ye geçmiş olsun!

Her görüşmemizde, ‘ne olacak bu takımın hali. Bu kulübü, bu takımı nasıl ayağa kaldıracağız’ derdi.


Bizde, ‘dışardan gazel okumak yok. Elini taşın altına koyacaksın’ derdik.


O da, ‘Benim ellerimle bu taş kalkmaz. Hep beraber kaldıracağız. Benim sağlığım elvermiyor. El verse görevden kaçmam. Ama yine de üzerime ne düşüyorsa yaparım. Kaçmam. Bu iş, bir kişinin üç kişinin işi değil. Bu kente, bu kulübe gönül vermiş, içinde olmuş, uzakta kalmış herkes bir yerinden tutacak ve bu kulübü düzlüğe çıkaracağız. Başka çaremiz yok’ diye cevap verirdi.


Trabzonspor der, başka bir şey demezdi.


Trabzonspor sevdalısı, işadamı Bahri Köse geçtiğimiz günlerde ameliyat masasına yattı.


Ameliyat epey uzun sürdü.


Hastane de bir süre kaldı, eve çıktı. Dinleniyor.


Şu anda sağlıklı ve morali de yerinde.


Trabzonspor’un Fenerbahçe’yi yenmesiyle keyiflendi.


İstirahat ederken bile Trabzonspor’u düşünüyor.


‘Yazın, çizin. Olur olmaz transferler yapmasınlar. Nokta transfer yapsınlar. Geçmişten ders alsınlar. Takımda direk oynayacak üç- beş oyuncu alırlarsa, önümüzdeki sezon zirveye oynarız’.


Bahri kardeşimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sağlıklı uzun ömür diliyoruz.


 


Ormancıların isyanı!


 


Ormancılarla ilgili zaman zaman eleştirilerde bulunuruz. ‘Merkezlerde oturur, dağa, ormana gitmezler. Fidanlıkları geçici işçilere bırakırlar’ gibi.


Dün sabah saatlerinde Ali Özbak aradı.


‘Orman mühendisi Selçuk Pulatkan sizinle görüşmek istiyor’


Selçuk Pulatkan, Trabzon Lisesi’nin unutulmaz hocalarından rahmetli İsmail Hakkı Berkman’ın damadı. Pulatkan’ı, Trabzon Lisesinin karşısındaki Orman Lojmanlarından tanırım.


Eski gazetecilerden ve belediye Başkanlarından rahmetli Muzaffer Korlu, son günlerinde damadı Ali Kenan Eyüboğlu’nun Orman Lojmanlarındaki evinde kalırdı. Pulatkan ile Eyüboğlu altlı üstlü otururlardı.


Muzaffer amcayı ziyarete gittiğimizde, Selçuk Pulatkan da orada idi.


Rahmetli Korlu, Pulatkan’ı çok severdi.


Korlu’nun, Pulatkan’ı sevmesinin nedeni, demokrat partili olmasındanmış.


Öğle sonrası Selçuk Pulatkan ile Muzaffer Savaşkan geldiler.


Muzaffer Savaşkan, KTÜ Makine- Elektrik Fakültesi eski dekanlarından Prof. Dr. Temel Savaşkan’ın abisi. O da Polatkan gibi orman yüksek mühendisi.


İki ormancı, Ormancılara yönelik eleştirilerimizden alınmış.


‘Bu ülkede yeşil kalmışsa, orman köylerine yol vurulmuşsa, bu orman teşkilatının eseridir. Ormancılara fazla yüklenmeyin.’


Muzaffer Savaşkan, Trabzon Lisesi karşısında bulunan Orman Sosyal Tesislerinin bulunduğu alanın ve Beşirli’de MİT’e verilen yerin, Orman İdaresinden koparılmasının yanlış olduğunu söyledi.


‘Çokları bilmez. Emniyet Müdürlüğü’nün doğusundaki Sağlık Meslek Lisesi’nin yerinde Orman İdaresi vardı. O arsa Orman İdaresi’nin di. Yanılmıyorsam Vali Vefa Poyraz döneminde, o arsa ile Trabzon lisesi’nin karşısındaki alanı takas ettik. Lisenin karşısında eski top sahasının yerini Hazine’den almadık.’


Biz, olayı farklı biliyorduk.


1960’lı yıllarda Milli Emlak Müdürlüğü’nün Trabzon’da onlarca arsa ve arazisi, belediye’ye, resmi dairelere tahsis edilmiş, vatandaşa satılmıştı.


Lisenin karşısındaki top sahası da bu furyada, Orman İdaresine verildiğini anlatmışlardı.


Savaşkan, ‘Lisenin karşısında lojman ve Sosyal tesislerin bulunduğu alana belediye göz koymuştu. Rahmetli Özal zamanında da orası gündeme gelmişti. Niyazi Sürmen’in belediye başkanlığı döneminde ortadan yol geçirildi. Sonra, yolun doğu tarafını Kızılay’a verdiler.


Orada bizim de tesisimiz vardı. Kızılay da tesis yapacak. Ne değişti. Bölgeden Trabzon’a gelen ormancılar orada kalırdı. O arazinin, hepsini istimlak edip alsalar, top sahası yapsalar, bize dokunmazdı. Ama öyle yapmadılar’ dedi.


Pulatkan ve Savaşkan, emekli iki teknik adam. Devlete uzun yıllar hizmet etmişler. Emekli olmalarına rağmen hala kurumları adına çalışıyorlar.


Görevde olanlar ise kabuklarına çekilmiş gibi.


Ne eleştirilere cevap, nede kamuoyunu aydınlatıcı bilgiler veriyorlar.


 


Rektör Özen, Bilim ve Teknoloji Yüksek kurulunda


 


KTÜ rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen, yanılmıyorsam geçtiğimiz ay Başbakanlığa bağlı Bilim ve Teknoloji Yüksek kurulu üyeliğine atanmıştı.


Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu 17. toplantısını yeni üyeleriyle 16 Mayıs’ta Ankara’da yapacak.


Kurulda; Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Bakanlar, Genel Kurmay İkinci Başkanı Org. Ergun Saygun, Sayıştay Başkanı, Başbakanlık Müsteşarı,  Milli Güvenlik Kurulu genel sekreteri, Bilkent, Hacettepe, Celal Bayar, Harran, KTÜ rektörleri, bakanlık müsteşarları, üst düzey bürokratlar, bazı illerin Sanayi Odaları başkanları, TÜBİTAK bilim kurulu üyeleri yer alıyor.


Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu, 1983 yılında kurulmuş.


Görevi, ‘Bilim ve teknoloji alanındaki araştırma ve geliştirme politikalarının ekonomik kalkınma, sosyal gelişme ve milli güvenlik hedefleri doğrultusunda tespit edilmesi, yönlendirilmesi ve koordinasyonunun sağlanması.’


KTÜ rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen’i kutluyor, başarılar diliyoruz.


 


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.