Bakan Albayrak ve “YATAN” tersane

Sevgili okurlar, geride kalan hafta içinde Trabzon ve Rize’de bakan rüzgarı esti…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak çağrı merkezi açılışı gerçekleştirdiler.

Hükümetin iki gözde bakanının, işsizliğin tavan yaptığı bu dönemde iş bekleyenlere azda olsa ekmek kapısı açmalarına sevindim. 3 milyonu aşan işsizler ordusunun içinden işe kavuşanların sayısı devede kulak olsa da gelecek adına umutlandım.

Umutlanmamın asıl nedeni Bakan Berat Albayrak

Neden derseniz görev yaptığı bakanlık gibi Enerji dolu biri…

Takip ettiğim kadarıyla Albayrak bu güne kadar verdiği sözlerin hiç biri lafta kalmadı… Yapacağız dediyse mutlaka gerçekleştiriyor.

Bakan Albayrak’ın beni hangi konuda umutlandırdığına gelince…

Biliyorsunuz bundan tam yedi yıl önce Trabzon halkına yerel seçim öncesi AKP tarafından büyük sözler verildi.

Trabzon’da yaşayan yediden yetmişe herkese “işsizliğin kökünü kazıyacağız, göçü tersine çevireceğiz..! ” vaadinde bulunuldu.

2009 Mart’ında Trabzon meydanlarında ve kahvehanelerinde “5000 kişi iş sahibi olacak..!” denildi…

Sürmene’de doldurulan ve denizden kazanılan alana tersane kurulacağı, binlerce işsizin yüzünün güldürüleceğini davul zurna çalarak duyurdular.

Ama, sandıklar açılıp AKP istediğini alıp Belediyeyi kazanınca verilen bazı sözler gibi Trabzon’da iş bekleyenler de unutuldu.  

Koca şehir on dört yıl bir statla yatıp kalktı.

Bununla birlikte bölgenin lokomotifi olarak gösterilen tersane rantabl değil denilerek devreye sokulamadı ve şimdileri ufak tefek işlerle meşgul!

***

Sadede gelirsek, bu gün Trabzon’da yöneticilik yapan seçilmiş ve atanmışlardan tersane konusunda zerre kadar umudum yok!

Ama vizyon sahibi Enerji Bakanı Berat Albayarak’ın, tersaneye sağlayacağı projelerle ayağa kaldırmasını bekliyorum… Böylece kendinden önce AKP’de siyaset yapanların sözünü de yerden kaldırmış olur.

 

Tuzu kuru olanlar

Trabzon’un bazı mahallelerine doğalgazın gelmesine rağmen, ne yazık ki bu gün birçok hane hale soba yakarak ısıtılıyor!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç de doğalgaz almayanlara yaptırım uygulayacağını ve bu konuda da geri adım atmayacağını her fırsatta dile getiriyor.

Öncelikle bir tespitin altını çizelim…

Doğalgaz hem temiz hem de insan sağlığı için hava kirliğine neden olmuyor. Ancak Türkiye’nin genelinde olduğu gibi Trabzon’da da aç yatıp aç kalkan aile sayısı az değil! Yani hesap kitap yapanlar, ısınmak için  “tamamen duygusal” davranıyorlar.

Doğalgazı eve alma konusunda sık eleyip ince dokuyan vatandaş da kendince haklı. Bu gün evine doğal gaz almaya kalkan biri en az 8-10 bin lirayı gözden çıkartmak zorunda. Hal böyle olunca asgari ücrete talim eden önce karnım doysun diyor, battaniyeye sarılıp ısınmayı tercih ediyor…

Netice-i kelam, Trabzon’da yaşayanların çoğu 1300 lira ile mucizelere imza atıyor. Tuzu kuru olanlar ise başka alemlerde geziyor…

Yazık! 

 

Sahipsiz Trabzon

Şimdi başlığı okuyan şehirdeki bir çok amir memur öfke belagatine kapılacak… İstedikleri kadar sinirlensinler… Hiç umurumda değil, başlık cuk diye yerini buldu…

Biliyorsunuz Trabzon’un göbeğinde etrafa zehir saçan çimento fabrikası kalktı, şehir daha toz duman solumayacak diye haberler yapıldı…

Ama işin aslı tam tersiymiş… Adamlar makineleri söktük daha çalışmıyoruz demelerine rağmen tam gaz üretim yapıyorlarmış… Ta ki, trafoları patlatınca foyaları ortaya çıkmış…

Bunun üzerine de Trabzon’un yönetenler ayağı kalkmış… Eee, sahipsiz Trabzon demeyelim  de, Günaydın mı deseydik.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.