Bakan korkusu mu, mahalle baskısı mı? Yoksa…

Trabzon’daki bazı sivil toplum örgütlerinin başkan ve yöneticileri bakan korkusu ve mahalle baskısı nedeniyle, ‘evet’e sanal destek verdikleri öne sürüldü.

Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şaban Bülbül ile İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Yaylalı’nın, başkanlıklarını yaptıkları sivil toplum örgütlerini temsil edemeyeceklerini iddia eden bir inşaat mühendisi, “Evet platformunda yer alan ve bu platforma destek veren bazı sivil toplum örgütü başkanlarının, bakan korkusundan ve mahalle baskısından platformda yer aldıklarını biliyorum. Sayın bakana sahip çıkmak, referandumda evet verme anlamı taşımamalı. Yine bir gazetede iki meslek odası başkanına atfen, ‘referandumda evet için çalışacağız’ ifadesi var. Bireysel olarak ‘evet’e çalışabilirler ama kurumsal olarak asla çalışamazlar” dedi.

Sezgin Ogul’un tepkisi!

ODTÜ İnşaat Fakültesi mezunu, inşaat mühendisi Sezgin Ogul, Trabzon’da inşaat ve makine mühendisleri odalarının başkanlarının, bir yerel gazetede yer alan açıklamalarına tepki gösterdi ve şöyle dedi:

“Trabzon'da bir odaya üye olmadığım için mutluyum. Odalar, bu ülke bıçak sırtına getirilirken neredeydi? Bu ülke 15 Temmuz'a pat diye gelmedi. Hocaefendi denilen vatan hainine methiye düzenler, bu hain harekete reklam yüzü olup saf Anadolu insanlarını bu tuzağa itenler, hala insan içine çıkabiliyor ve elinde iktidar gücü tutabiliyorsa....Neyin bıçak sırtı? Ucu açık ve kuvvetler dengesi olmayan Anayasa'ya HAYIR!”

untitled-1-016.jpgYaylalı ne dedi?

Sezgin Ogul’un tepkisine Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Yaylalı açıklama yapmak zorunda kaldı ve şunları söyledi;

“Sezgin Bey, meslek odalarının siyaset yapmaması konusunda çok hassas biri olarak, bu hassasiyetin aksine bir davranış içerisinde bulunmamızın mümkün olmadığını ifade etmek isterim. İlgili gazeteye sözlü beyanımda, öncesinde birçok şeyi de ifade ettiğim, haberde yer alan ama bana ait olmayan "Amasız, lakinsiz..." şeklindeki cümle hakkında gazeteden düzeltme bekliyoruz. Bu konuda ne gerekiyorsa yapacağımızı bilmenizi isterim.

Meslek odaları, STK değildir. Mesleki faaliyet için üyeliğin zorunlu olduğu kurumlarımızın "evet" veya "hayır" şeklinde görüş belirtmeleri kesinlikle doğru olamaz. Kabul edilebilir değildir. Bu görüşe sahip kişilerin oda adı kullanarak bu şekilde beyanatta bulunmasının mümkün olmayacağını takdir edersiniz. Oda üyeliği konusundaki fikrinize de katılmıyorum.”

***

 ‘’Başkanlık sistemi gelirse ülkedeki bütün kaos bitecek, seçimler beş yılda bir yapılacak, artık eskisi gibi koalisyon krizleri yaşanmayacak, ekonomi uçacak.’’ diyor. Üstelik bunu diyen kişi üniversitede sosyal bilimlerle ilgili bir şeyler okuyor. Sanki modern bir ülkedeki aktüel politikadan değil de peygamberler zamanındaki mucizelerden bahsediyor. Susuyorum ve acı acı tebessüm ediyorum bu politik körlüğe. Çünkü bu siyasal gözü dönmüşlüğün akılla izah edilebilecek bir çaresi yok. Ona Elias Canetti’nin Körleşme adlı eserini okumasını tavsiye edeceğim ama korkum körleşmesi daha da artacak. (Metin Kondel)

***

Yüzde 75 ‘evet’!

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, kalabalık bir ekiple Kuzey Ekspres’te idi. Başkan Genç, ‘Hasan abiyi bu aralar ihmal ettik. Hasan abi eleştirir ama sohbeti hoştur’ diyerek söze başladı…

-‘Abi, kesinlikle 1 Kasım seçimlerinde aldığımız oydan fazla alacağız. Tahminim yüzde 75’tir’

Başkan, hayırdır 16 Nisan da seçim mi var?

-Referandumda alacağımız oyun oranını söyledim. Her tarafı geziyorum. Bir ayı aşkın süredir sahadayım. Şehirde de kırsalda da çok iyiyiz. Gittiğimiz her yerde anayasamızın değişen maddelerini anlatıyoruz. Koşmak istiyoruz ama koşamıyoruz. Arabaya gaz basıyoruz gitmiyor. Bir de sürekli frene basan bir muhalefet var. Bunun devlet içinde temsilcileri var. Sürekli frene basıyorlar. Ülkeyi daha ileri taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Onlar engellemeye çalışıyor.

Başkan, 15 yıldır iktidardasınız. Eleştirdiğiniz CHP neredeyse iktidar yüzü görmedi. Hala eleştiriyorsunuz?

-Ben zihniyeti eleştiriyorum. Sistem tıkandı. Bu referandumda öyle iddia ettikleri gibi Cumhuriyetin dönüştürülmesi yok. Engellerin ortadan kaldırılması var. Kritik bir süreçteyiz. Bu değişiklik bir parti ideolojisi olmaktan öteye milli birliğimiz, devlet bekamız için bir devlet aklı olarak ortaya çıktığını düşünüyorum.

_dsc4739.jpg

Başkan, tahmin alayım. Trabzon’da evet oranı?

-Yüzde 75, dedim ya…

Ciddi misiniz? Ben aynı kanaatte değilim. 1 Kasım seçimlerinde aldığınız oydan 3-5 puan daha az alacağınızı düşünüyorum. FETÖ’cüler tahminim o ki hayır verecek.

-Onları o kadar şişirmeyin. Öyle bir oyları yok. Biz diğer partilerden de oy alacağız. Yüzde 75’ten aşağı düşmeyiz…

Başkan, herkesin evet vermesini istiyorsunuz. O zaman referanduma ne gerek vardı. Referandumda evet de hayır da olacak…

-Elbette, hayır verecek olanlar da bizim arkadaşlarımız, kardeşlerimiz. Biz kimseyi ötekileştirmiyoruz.

Ahmet Metin Genç, hedefi olan bir siyasetçi! Bugün belediye başkanı, yarın milletvekili, öbür gün bakan olabilecek bir isim. Ahmet Metin Genç’e başarılar diliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar