Bakan Turhan kime kızdı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Kurban Bayramı’nda memleketi Trabzon’da idi. Bakan Turhan, Trabzon’daki yakın dostları ile bir araya geldi, bayramlaşma törenlerine katıldı, yolları, tünelleri gezdi.
Turhan, yapımı yılan hikayesine dönen Kanuni Bulvarı’nın bir iki yıl içerisinde bitirileceğini söyledi. Trabzon Çevre Yolu’nun yapımına mutlaka başlanılacağını ifade etti.
Trabzon Şoför ve Otomobilciler Odası Başkanı Ömer Hakan Usta, Bakan Turhan ile Kavala köyünde görüştü. Usta, burada şoför esnafının sıkıntılarını bakan Turhan’a aktardı. Usta iki gün sonra Turhan’ı uğurlamak için yönetim kurulu üyeleriyle birlikte havalimanına gitti.
Bakan Turhan’ı, havalimanında uğurlayanlar arasında Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da vardı. Bakan Cahit Turhan, burada Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu’na, ‘Sayın başkan, Şoförler Odası Başkanı, uzun süre zam yapmadık, diyor. Bu arkadaşların taleplerini alın, UKM’de görüşün’ demiş...
Bakan’ın bu sözlerine Başkan Gümrükçüoğlu, ‘Sayın bakanım mümkün değil. İstek ve talepleri doğru değil’ diye karşılık vermiş. Bakan da, başkana kızmış ve uçağa gitmiş.
Trabzon şehir içi yolcu taşımacılığı yapan esnafın zam, kendi açılarından haklı bir istek! Şoförler, 50 kuruşluk zam istiyor! 
Büyükşehir Belediye otobüs ücreti, sivile 1 lira 40 kuruş, öğrenciye daha düşük. Büyükşehir Belediye Başkanı, şoförler odasının zam isteğini bir iki şartla kabul etmeli. Bu şartlardan biri, mesela Maraş Caddesi’ndeki durakların kaldırılması ve belediye otobüs biletlerine zam yapılmamasıdır. İkincisi, Trabzon Ortahisar ilçesindeki 10 kişilik 2 minibüs yerine 25 kişilik bir midibüsün konması, 25 kişilik minibüslerin 15 dakikada bir duraklardan kalkması uygulamasının başlatılmasıdır. 

30 Ağustos’ta açılıyor!

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Erdoğdu-Atatürk Köşkü arasında eskiden askerlerin kullandığı arazide yaptırdığı botanik parkın açılışı 30 Ağustos Cuma günü yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nu Trabzon’a kazandırdığı en önemli yatırım olarak nitelendirilen Botanik Park için daha önce tanıtım günleri yapılmıştı. Botanik Parkın, üç-beş yıl sonra daha görkemli bir hal alacağını söyleyen başkan Gümrükçüoğlu, ‘Parka diktirdiğimiz ağaçlar henüz fide. Bu fideler büyüdüğünde botanik park daha heybetli olacaktır’ dedi.

Hamit Cihan’ın torpili!

KTÜ Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi bölümünde öğretim üyesi olan Hamit Cihan, KTÜ de kadrolu olmasına rağmen 1998 yılından bugüne aralıksız 20 yıl profesyonel kulüplerde görev yapıyor. 
Kadrosu KTÜ’de olan Hamit Cihan, geçtiğimiz günlerde Trabzonspor ile aylık 15 bin lira ücretle tam beş yıllık sözleşme imzaladı. 
Trabzonspor genel koordinatörlüğüne getirilen ve daha sonra bu görevinden istifa eden Özkan Sümer tarafından alt yapı koordinatörlüğüne getirildiği belirtiliyor. Forum Alışveriş Merkezindeki bir spor mağazasında Özkan Sümer ile ortak olduğu söylenen Hamit Cihan’ın KTÜ’deki görevinden istifa edip etmediği bilinmiyor.
KTÜ rektör yardımcısı Prof. Dr. Asım Örem, Fatih Eğitim Fakültesi’nin yeni kurulan Trabzon Üniversitesi’ne bağlandığını belirterek, ‘Hamit Hoca, birkaç ay öncesine kadar KTÜ’de idi. Üniversitede görev yapan bir öğretim görevlisi, ya yıllık ücretsiz izin alır ve dilediği yerde çalışır yada bir şirkete vs. danışmanlık yapabilir. Danışmanlık yaptığında aldığı ücretin bir miktarını Üniversiteye vermek zorundadır’ dedi.
Prof.Dr. Örem, yıllık ücretsiz izinlerin bir veya en fazla iki yıl olduğunu belirterek, ‘Ben bu güne kadar 5 yıl ücretsiz izin alan bir öğretim üyesi duymadım’ dedi.
Hamit Cihan’ın, sosyal medyadaki profilinde 1998 yılında spor kulüplerinde çalışmaya başladığı yazılı. Cihan, o gün bugün farklı kulüplerde görev aldı. Hamit Cihan, 1998’den 2018 yılına kadar uzun süreli ücretsiz izni nasıl aldı. Eğer almamışsa, bu kulüplerde nasıl çalıştı. Cihan, Trabzonspor ile beş yıllık sözleşme yaptı. KTÜ rektör yardımcısı Prof. Örem, ‘Beş yıllık ücretsiz izin olmaz’ diyor. 
Hamit Cihan, bu işin sırrını, üniversitede görevli olmasına rağmen profesyonel kulüplerde nasıl çalıştığını ve Üniversiteden maaş alıp almadığını açıklamalı. 

Kabak Bahçesi!

Trabzon Belediyesi, Tabakhane köprüsünün güneyinde dere kenarında yıllarca bahçe ve saksı çiçeği yetiştirdi. Trabzon’da bahçe çiçeğine ihtiyacı olan rica ve minnetle bu bahçeden çiçek alırdı.
Fuat Demircioğlu, dün sosyal medyada bu bahçenin son durumunu fotoğrafladı ve altına da, ‘Bir Zamanlar Bütün Trabzon'un bahçe ve saksı çiçekleri burada yetiştirilir ve temin edilirdi. Bugün Kabak Biber Bahçesi olmuş. Belediyenin bir resmi birimi’ diye not düşmüş.
Büyükşehir Park Bahçeler Müdürü Fatih bey çalışkan ve işi de bilen biri. Fatih bey, parklarla ilgilendiği için herhalde uzun zamandır Çiçek yetiştirilen bu bahçeye uğramadı.

*************

Akşener ve İYİ Parti, ilk ziyaretini Bitlis‘e yapıp, 7 ayda 5 milyon oy alınca TRT bile Bitlis’ten canlı yayına başladı. Türkiye’de CHP bu şekilde gündemi belirleyemiyor. İYİ Parti yüzde 10 oy almasaydı, 3 lider Akşener‘in peşinden Malazgirt’te tören yapar mıydı? 20 yıldır niye yapmamışlar. Her şey tesadüf mü? (Mustafa Cici)

********

Türkiye’de insanlar trafik kazalarında trafik kurallarını bilmedikleri için ya da bindikleri otomobiller kötü olduğu için veyahut yollar kötü oldukları için ölmüyorlar. Türkiye’de insanlar karşısındaki insana saygı duymadıkları için; sosyolojik olarak tanımlamak gerekirse sahip oldukları din, iman, vatan sevgisi, milli ve manevi şeylere rağmen medeni bir insan olamadıkları için ölüyorlar. Yani Türkiye’de insanlar içinde yaşadıkları modern Batı medeniyetinin işleyiş mantığına saygılı insanlar olmadıkları için trafik kazalarında patır patır dökülüyorlar. (Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar