Bakkal dükkanı böyle işletilmez!

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bir yandan ilin günlük işleriyle uğraşırken diğer yandan büyükşehir belediyesi kadrosunu oluşturmaya çalışıyor. 
  Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun 10 yıllık döneminde, Trabzon’a yaptığı tahribat her geçen gün daha da netleşiyor. 
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, belediyede yeni bir kadro oluşturarak işe başladı. Başkanın kadro oluşturma işi hala devam ediyor. Etmesi de gerekir. Çünkü Trabzon Büyükşehir Belediyesinin sahadaki başarısızlığının bir nedeni de içteki kadrolardı.  
  Başkan Zorluoğlu’nun, Büyükşehir’de torpille ve siyaseten göreve getirilen kişileri birer birer diskalifiye etmesi, AKP içerisinde homurdanmaya ve tepkilere neden oldu. Zorluoğlu, partideki bu adamcılık eksenindeki tepkileri tahminimiz o ki, dikkate almayacaktır. 
  Önceki gün Başkan Murat Zorluoğlu’nun ekibinde yer alan bir isim, Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları değerlendirirken, ‘Bakkal dükkanı bile böyle işletilmez, yönetilmez’ dedi. Büyükşehir Belediyesi eski başkanı, ne bağlı kuruluşlarda ne de belediye içerisinde olup bitenlerden pek haberi yoktu. Varsa da görmezden geliyordu.
bakkal-dukkani.jpg  Murat Zorluoğlu, İçişleri Bakanlığında Valiliğe kadar yükselmiş, Van Büyükşehir Belediyesini kayyum vali olarak yönetmiş bir isim. Belediyeciliği de bilen biri. Başkan Zorluoğlu’nun kısa süre içerisinde Büyükşehir Belediyesinde iyi bir kadro oluşturacağını tahmin ediyoruz. Başkana Allah kolaylık versin. 

Teoman Yılmaz’dan tam destek!

  Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun belediyede yaptığı operasyona en büyük destek sosyal medyada binlerce takipçisi olan Teoman Yılmaz’dan geldi. Yılmaz, ‘Bu iş kıyıma döndü’ manşetiyle haberi veren gazetenin kupürünü paylaştı ve şöyle dedi;
  ‘Allah yardımcısı olsun, kökleri o kadar derin ki. Mücadele etmek harbiden zor. Ortak akıl ister, vicdan ister, ahlak ister, verimli proje ister, halkın önceliğini ister.. 9 yıldır yazdığımız verimsizliklerin sorumluları tel tel dökülmeye başladı. Önce OFG gitti. Bu kentin imarını ne hale getirdiği ortada olan Cengiz Çolak gitti. Ardından Mustafa Akkaya gitti. Ardından bacanak gitti. Ardından yardımcısı Tandoğan gitti. Ardından insan kaynakları müdürü gitti. Nalan Aydın gitti. Ardından Zihni Demirtaş gitti. Ardından Yoloğlu gitti. Gitmekle kalmayıp soruşturma açıldı. Cemalettin Yazıcı gitti. Diğer müdürler gitti. Şimdi soruyoruz, bu insanlar nasıl gelmişti? Kentin hali ortada. Tutar dal yok. OFG giderayak 500’e yakın kişi işe alırken, iyi miydi, kıyım değil miydi? OFG  atayınca işin ehli oluyor, Zorluoğlu alınca kıyım oluyor. İnsan az sıkılır ve şu soruları sorar; Kaç tane daire başkanı çocuklarını sınavsız işe aldı, TİSKİ’ye kaç tane fizyoterapist alındı? TOKİ konutlarından kaç tane amir yüzde 30 indirimli daire aldı? TİSKİ genel müdürü çocuğunu işe aldı mı? Beşirli’nin lağımı nedir, sorar. 32 hurda otobüs nedir sorar. Ulaşım neden çözülemedi sorar. Altyapı neden çözülemedi sorar. Sorar da sorar. Bir gün memurluk yapmadan daire başkanlığı alırken iyi oluyor, alınınca kıyamet kopuyor. Sayın Başkan Zorluoğlu’nun görevinin ne kadar zor olduğunu biliyorum, hak, hukuk, adalet dediği müddetçe 7/24 yanında olduğumuzu belirtirim. Tek şartımız, karşılıksız olacak. Bu kent sahipsiz değildir. İl ve ilçe teşkilatları komple tasfiye edildiği zaman bakalım ne yazacaklar!’
***

 teoman-yilmaz-001.jpg Teoman Yılmaz’ın bu paylaşımına gelen yorumlardan bazıları ise şöyle;
Zekeriya Tekinbaş: Herkes işini yapmış olsaydı OFG devam eder Murat başkana gerek kalmazdı. Sadece OFG kötü diğer ekibi iyi mi? Kamuoyu, oy veren vermeyen herkes Murat Zorluoglu başkanın arkasındadır. Kovana çomak sokuldu tezgahı bozulanlar zırlıyor. O makamlar kimseni babasının malı değil işini yapmayan gidecek net.
  Selçuk Sağlam: 5 senedir şu şehirdeyim hiçbir şey değişmedi bütün AKP’li belediyeler uzaya çıktı biz geri gittik şehir leş içinde. Bu adama oy vermedim bu yüzden, ona yanarım. Allah yardımcısı olsun kavgaya çağırsın gitmezsem iki olsun.
Mustafa Yılmaz: Bu konuda yaptığı her türlü değişimde sayın başkanın arkasındayız, güzel işler temeli sağlam oluşturmadan yapılmaz.
  Arif Sis: Teoman abi bazı şeyleri kaçırıyorsun. Suya yapılan zamlardan neden bahsetmiyorsun. Yoksa haberin mi yok, yüzde yüz hem de. 
Ali Haydar Usta: Seni destekliyorum Teoman... Bu ekibin değişmesi çok normal ve gerekli. Trabzon’un on yılı ortada. Hizmet alamayan bir şehir. İnşallah  Zorluoğlu Başkan yeni ekibi ile en iyi hizmeti verir.
  Eyüp Altıntas: Teoman bey eline diline sağlık. TİSKİ tam bir bataklık eğer ki bir gün bu kurumu araştırma gereğini duyarsan sana yardımcı olurum. Yapılan işler evlere şenlik.
  Ahsen Akçay: Benden borç para isteyip te iş başvurusu için koşan o zavallıların ahi onların içlerinden 
  Abdurrahman Altunışık: Bu başkan adam gibi adam. Devlet terbiyesi almış birisi. Severiz sevmeyiz işin ayrı boyutu. Ama bu şehre yıllardır çivi çakılmamış, sorunlarla ilgilenilmemiş. Makamlar koltuklar boşa işgal edilmiş 
  Ahmet Köse: Trabzon Belediyesinde özellikle imar işlerindekiler yeterince doydu. O bölümdeki şefler dahil bütün idareciler değişmelidir. Bir guruba değil Trabzon’a hizmet eden çözüm üretenler kalmalıdır.
  Şükran Yangin Üst:  Başkanı kutluyorum. Gerçekten hak eden işin uzmanları gelsin. Şehir yaşanası bir şehir olsun artık. Kültürü ile sanatı ile doğası ile denizi parkı bahçesi sokakları imarı ile artık dünya değişiyor. 

TRT TRT olalı!

 trt-trt-olali.jpg Türkiye’de son yıllarda en fazla tartışılan ve eleştirilen kurumlardan biri TRT’dir. TRT’nin özellikle 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin sonuçlarını bir süre sonra kesmesi büyük tepki toplamıştı.
1986 yılında TRT’nin açtığı sınavı kazanarak Trabzon Bölge Müdürlüğünde kameraman olarak göreve başlayan ve 17 Ağustos 2108 tarihinde emekliye ayrılan Tahir Orhan kurumda kameramanlık dışında muhabirlik ve editörlük te yaptı. Çok sayıda da program yapan Tahir Orhan, TRT’de yaşadıklarını, önemli haberleri bir kitapta topladı. 
  Tahir Orhan’ın, TRT TRT olalı kitabı gerçekten okunmaya değer bir kitap. Tahir kardeşimiz önceki gün bu güzel eserini gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt’a takdim etti. Orhan’ı başarılı çalışmasından ötürü kutluyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar