Balık koktu, ya tuz da kokarsa!

Trabzonspor’da camia bir birlerini  yiyip bitirmek ile  uğraşırken, dışarıda birileri de ufaktan,  ufaktan aklanmak için yasaların  neresinde bir  delik buluyorsa oradan yırtmaya çalışıyor.  Tüm yaşananları  görünce  insanın bedbinleşmemesi, hukuka olan güveninin sarsılmaması mümkün  değil.  Bu saatten sonra,  Türkiye’de hukuk, kanunlar ve yasakların  76 milyon insan  için eşit işliyor  hikayesini kimse kimseye anlatmaya kalkmasın!

***

Futbolumuza bulaşan Şike pisliği  öyle bir noktaya getirilmek isteniyor ki,  başarırlarsa yıllar önce  devlete şike yapıp sakatım deyip askerlikten yırtanlar bugün başımıza kahraman kesilecekler…    Futbolda  şike yapıldığına  kanaat getiren yerli ve yabancı mahkemelerin verdikleri kararları kumpas kılıfı altında çöpe atmak istiyor.  Hapis yatan daha da yatması gerekenler, bugün  sütten çıkmış Ak kaşık olma yolunda her türlü çirkin oyunu sahaya sürmeye devam diyor!

***

Bu olayın üzücü olan tarafı ise, dün tutuklansın diyen makamın, bu gün yeniden yargılansın diye ortaya çıkması…

O zaman ister istemez akıllara, “Acaba öncekiler mi işi bilmiyordu? Yoksa şimdiki mi süper zeka?” sorularını getiriyor.

***

Türkiye’de o kadar çok araştırılması gereken yolsuzluk, rüşvet iddiaları dururken, futbolun dış ve iç aktörlerinin verdiği, Yargıtay’ın onayladığı cezayı yok saymak ve sil baştan yapmak, absürtlük değil de  nedir?

 “ Ben Şampiyonlukların saha içinde kazanılmadığını öğrendim” diyen birinin görüldüğü yerde yakalanması gerekirken,   savcılar tarafından bugün  Aziz mertebesine yükseltilmeye  çalışılmasının hangi hukuk kitabında yeri var?

 ***

Anlaşılan adaleti mülkün temeli olmaktan çıkartıp  kişilerin borusu haline getirmek istiyorlar…

Ünlü piyanist  Fazıl Say’ın geçmişte bu ülke için söylediklerini hatırlayınca kendisine yerden göğe kadar hak veriyorum…

Balığın baştan koktuğu , bir ülkede yaşamak her baba yiğidin harcı olmadığını çok daha iyi anlıyorum. Korkum o ki, hakimlerde savcıların yolundan giderse, ülkede bu kez de tuz kokacak!

 

T.S’nin Başkanı İHO neyin peşinde?

Önceki hafta İstanbul’daydım…

Bordo mavili renklere  gönül vermiş Trabzonlulardan sohbet ettiğim kim varsa,                        “ Trabzonspor’da neler oluyor?  Millet takır, takır transfer yapıyor, biz küme düşenlerin  oyuncularını alıyoruz. Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu ne yapmak istiyor?” sorularına muhatap oldum.

***

Eğilip bükülmeye hiç gerek yok…

Bu sorulara ve soranlara doğru dürüst bir cevap veremedim…

Çünkü Başkan Hacıosmanoğlu’nun bu güne kadar ne yapmak istediğini henüz anlamış değilim.

***

Seçilmeden önce söyledikleri ile, seçilip koltuğa oturduğu günden beri ortaya koydukları  tavan tabana zıt…

“2010-2011 Şampiyonluğunu ve Kupasını getireceğim!..” diyerek delegenin oyunu aldı. Üzerinden bir yıl geçti, ne kupa geldi  ne de şampiyonluk …

***

Daha oturduğu koltuğu ısıtmadan ilk işi, göreve getirdikleri ile kulüple ilişkilerini kesmek oldu. Önce Fatih Tekke sonra; Ömer Eyüpoğlu, Tolunay Kafkas, Ünal Karaman, Ahmet Suat Yazıcı, Özkan Sümer ile ipler koptu!

***

Birlikte hareket ettiği ve yönetime geldiği arkadaşları daha fazla dayanamadılar. Mehmet Uğur Bozoğlu, Yaşar Aşcıoğlu ve  “ Trabzonspor’a en büyük zarar veren yönetim biziz” deyip istifa eden Sabahattin Çakıroğlu, Başkan Hacıosmanoğlu ile yollarını ayırdılar.

***

Hacıosmanoğlu  2010-2011 Kupasını  almak için hep yanlış adreslere gitti…

Aziz Yıldırım’ı ve TFF’nin atanmış Başkanı Yıldırım Demirören’i diline doladı,  söz düellosuna girdi…Geçen bir yıllık görev süresi içinde bir kere  şike konusunda gerçekleri söyledi ve “ Kupa Başbakanda” dedi. Sonra serdettiklerinden  vazgeçti!

***

Netice-i kelam, Kupa ve şampiyonluk gelecek sözü hala lafta. Dün yola çıktığı arkadaşları ile “kavgalı.” Transferlerde henüz beklenen oyuncularla anlaşama gerçekleşmiş değil.

Ortada bu kadar başarısızlık ve olumsuzluğu gören , taraftarlar soruyor, ” Başkan neyin peşindesin?

 

Halilhodziç terletecek

Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’nun gelecekte nerede olacağını şimdiden kestirmek mümkün değil. Ama Hami Mandıralının önümüzdeki sezon yeniden Trabzonspor’da tek sorumlu teknik adam olarak görev yapmayacağı kesin gibi…

***

Hacıosmanoğlu anladığım kadarıyla geride kalan sezonda uygulayamadığı kafasındaki teknik direktörü, yeni sezonda hayata geçirecek…

Şayet Hacıosmanoğlu kendi kendine gelin güvey olmuyorsa Başkan olduğu günden beri aklındaki Vahit Halilhodziç’i  Trabzonspor’un başında getirecek…

***

Halilhodziç’in, Mustafa Akçay ve Hami Mandıralı gibi yönetimin sunduğu “ Ayranım bu yarısı su ile idare edecek bir teknik adam değil!... İlk başta dünya kupasından dönüp göreve başladığı gün yanında en az iki yabancı futbolcuyla yönetim ile masaya oturacak.. Sonra yönetime alınmasını isteği futbolcuların isimlerini yer aldığı listeyi verecek.. 

***

Yani Halilhodziç, Başkan Hacıosmanoğlu’nu ve yönetimini şike de verdikleri mücadeleden çok terletecek. Bekleyelim bakalım bu horonun sonu nasıl bitecek!   

 

İsteyen var mı?

Gazetelerde ve  televizyonların spor haberlerine de ilk olarak  Olcan Adın sunuluyor…Bir gün Galatasaray ile ertesi gün Beşiktaş ile anılıyor…

Ama ne hikmetse daha sonra bu iki İstanbul kulübü yöneticileri ilgilenmiyoruz diye basında yer alıyorlar…

***

Yapılan açıklamalara bakarsak  para verip  Olcan’ı alacak kulüp yok …Bu işin içinde sanki birileri Trabzonspor’u “ucuza”  getirmek istiyorlar gibi…Tabi bu arda Olcan’ın tavrı da önemli…Bu kardeşime söylenecek bir çift sözüm var… Ya göründüğün gibi ol, yada olduğun gibi görün… Bu pazarlık hiç yakışmıyor…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.