Balkondan balık tutturacak!

Sosyal medyanın ‘1’ numaralı gazetecisi emekli yüksek makine mühendisi Teoman Yılmaz müthiş haberlere imza atıyor. Teoman Yılmaz, sosyal medyadaki sayfasında önceki gün Kaşüstü sahillerindeki çok katlı binalar ile denizin içine yerleştirdiği çok katlı apartman görüntülerini paylaştı.Yılmaz şöyle dedi:

balkondan-balik.jpg

‘Mega kent Trabzon’a mega gökdelen projem var. Projemin adı Gülcengiz. Bu projeme ruhsat alabilir miyim? Sorunum bu? Ruhsat almak için nerelere gideyim? Eğer ruhsat alırsam Arap turistlere balkondan balık tutturacağım. Balığı tutan turist parayı bırakır, diyorum. Kazandığım para ile denizde turist taşımak için 3 gemi getirsem, Büyükşehir çalışma izni verir mi bana? Bu konuda fikre ve bilgiye ihtiyacım var. Desteğinizi ve fikirlerinizi bekliyorum’.

Teoman Yılmaz; ironi yaparak, nokta atış yapıyor. Ancak, Yomra ve Şana imar planları ve oradaki imar uygulamaları Trabzon Büyükşehir olmadan önce yapıldı. Kaşüstü, Yalıncak gibi beldeler ilçelere bağlanmadan önce! Gerçi, bağlandıktan sonra da fazla değişen bir şey olmadı. Burada eleştirilmesi gereken çok katlı binalardan ziyade otopark, yeşil alanın yeterli olup olmadığıdır.  Kaşüstü ve Yalıncak beldelerinde yapılan çok katlı binaların büyük bölümünün yeterli otoparkı, çevresinde yeşil alanları maalesef yok denecek kadar azdır.

60 yıl önceki Ayasofya!

Türkiye’nin il ve ilçelerindeki plansız yapılaşma 1950’lerden sonra başladı. 1960 ve 70’lerde hızlandı. Trabzon’un batısı, doğusu, güneyi 1960’lı yıllara kadar köydü. Tarlaların yanı başında birer ikişer katlı evler. Köylerden kentlere göç henüz başlamamıştı. Ayasofya ve çevresini yansıtan bu fotoğraf 1960’lardan sonra çekildi. Tütün damının kuzeyindeki yol, bugün Fatih mahallesine giden yoldu. Bölgedeki tarlalar gelişigüzel parsellendi ve bugünkü Ayasofya ortaya çıktı. Trabzon’un diğer bölgelerinde de o tarihlerde in-cin top oynuyordu. Eski Trabzon’un çevresi bağ bahçe ve tarla idi. Bugün köylerde bile bağ bahçe ve tarla neredeyse kalmadı.

Yaşasan da bitecek yaşamasan da!

Trabzon Öğretmen Lisesi’nden 1978-80 yıllarında mezun olanlar whatsap da bir grup oluşturdu. 40 yıl önce aynı sıraları ve sınıfları paylaşan öğrenciler 40 yıl sonra sanal ortamda bir araya geldiler. 40 yıl önceki fotoğraflarını paylaştılar, hasret giderler.

Trabzon Öğretmen Lisesi, 1970’li yıllarda Trabzon’un en önemli okulu idi. Okulda zaman zaman kavga eksik olmazdı. Öğretmen Lisesinin kapatılması ve öğrencilerinin farklı okullara dağıtılmasının nedeni, öğrencilerin beş-on istisna dışında tamamının ülkücü veya ülkücülere yakın olmasıydı. Öğretmen lisesinde 1978-80 yıllarında mezun olan öğrencilerin yine istisnasız hemen hepsi üniversite tahsili yaptı ve önemli görevler üstlendiler.

İşte bu gruptan Ali Aydın, önceki gün aşağıdaki yazıyı paylaştı:

‘Soğuk bir kış sabahı sahildeki küçük bir köyden bir balıkçı filosu denize açıldı.  Öğleden sonra büyük bir fırtına koptu. Gece olduğunda balıkçı teknelerinden hiçbirisi limana dönememişti. Bütün gece boyunca eşler, anneler, çocuklar ve sevgililer ellerini açıp, kaybolan sevdiklerini kurtarması için Tanrı'ya yakararak kıyıda dolaştılar.

Bu berbat durumda, bir de kulübelerden birinde yangın çıktı. Hiçbir şeyi kurtarmak mümkün olmadı. Gün ışırken, herkes sevinçle balıkçı teknelerinin tümünün sapasağlam limana döndüğünü gördü. Kıyıda ağlayan tek kişi vardı. Yangında evi kül olan kadın. Kocası karaya çıkarken "Mahvolduk! Evimiz, içindeki her şeyle birlikte yangında kül oldu" diye haykırdı. Adam karısına sarıldı... "O yangına şükürler olsun! Gecenin zifiri karanlığında, o müthiş fırtınada, dağ gibi dalgalar arasında, yanan kulübemizin ışığı sayesinde bütün tekneler, yolumuzu bulduk ve salimen dönebildik."

HAYAT BU!

Üzülüyorsun, takma diyorlar,

Kızıyorsun, değmez diyorlar. 

Boşveriyorsun gamsız diyorlar.    

Konuşuyorsun, muhatap olma diyorlar,

Çekip gidiyorsun, mücadele et diyorlar,

Alttan alıyorsun, tepene çıkardın diyorlar.

Bağırıyorsun, sakin ol diyorlar,

Aklı başında davranıyorsun, bu kadar uslu olunmaz diyorlar…

Ölünce ne diyecekler?   Muhtemelen; ölüm sana yakışmadı.

Normal tabii, dirimizi beğenmediler ki ölümüzü beğensinler! 

Neyzen Tevfik demiş ki:

Hayat, çatlak bardaktaki suya benzer...

İçsen de tükenir içmesen de;

Bu yüzden hayattan tat almaya bak..

Çünkü yaşasan da bitecek...yaşamasan da…’

 

Kentsel dönüşüm mü

Akçaabat tanjant mı?

 

Akçaabat Belediye Başkan Yardımcısı Osman Parlayan, Akçaabat’ın bazı mahallerinde kentsel dönüşüme gidileceğini açıkladı. Parlayan, ‘Atatürk Parkı’ndan yukarıya çıkan Lise Caddesi, Dürbinar Mahallesi’nden Orta Mahalle’ye ardından da Cami Sokak’tan geçerek Hükümet Konağı’nın önüne gelen alanda dönüşüm düşünülüyor’ dedi.

Akçaabat’ın aslında tamamı kentsel dönüşüm alanı olmalı. Çünkü Akçaabat belki de Türkiye’nin en çarpık kenti durumunda. Akçaabat’ta bugün yol, otopark yok. Cadde ve sokaklar dar. Akçaabat’ta bugün yapılması gereken iş, ilçenin ortasında denize paralel geçen tanjant yolunu yapmaktır. Belediye Başkanı ve siyasetçiler ne hikmetse bu olayı gündemlerine almıyorlar. 

kentsel-dönüşümmü.jpg

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar