BALLİM'LER ÇOK BAŞKA

BALLİM'LER ÇOK BAŞKA

BALLİM KAFE sizleri bekliyor….

Haber: Tuba HARPUT

 

Ballim kafeyi işleten eğitimli engelli çocukların rehabilitesi aşamasında onlarla zaman geçirenler gülen yüzlerine doyamıyor.  

Engelleri kaldırmak yalnızca engelli insanlara yol, okul yada otobüste rampa yapmak değildir.Önce kendi zihnimizden engelleri kaldırmak gerekir. Engelli de olsa insanların toplumda bir şeyler yapabileceğine inanmakla başlayabiliriz. Ballim Kafe çalışanları olumsuz algıları yıkmak için çalışıyorlar.
AMAÇ REHABİLİTASYONUN DEVAMI
Reyhan Oral Trabzon Umuda Destek Derneği başkanı… Kafeyi açma fikrini rehabilitasyon merkezinde çalışması sonucu oluşmuş. Amaçları engelli çocukların doğal bir ortamda ve sağlıklı bireylerin arasında özgüvenlerini desteklemek ve hayata hazırlamak. Herhangi bir ticari kaygı gütmüyorlar. İlk başta kafe olarak gözükse de asıl amaç rehabilitasyonun devamını sağlamak. Çocukların burada kendi kendilerine yetmelerine olanak sağlanıyor.
EMEKLERİNİN KARŞILIĞNI ALMA SEVİNCİ
Bu bir sosyal sorumluk projesi değil derneğin imkanları ile toplumsal farkındalık yaratmak istenmiş. Trabzon Umuda Destek Derneği bünyesinde açılmış bir işletme ve çocuklar henüz bir buçuk yıllık süre içinde kendi işlerini yapabilen, otobüse binebilen, evine kendi başına gidebilen bireyler haline gelmişler. Ayrıca çocukları kontrollü bir şekilde alış verişe de gönderiyorlar. Ayın sonunda tüm harcamalar düştükten sonra da kalan hasılat çocukların ailelerinin belirlediği ihtiyaçlarını gidermek için harcanıyor. Böylece çocuklar kendi emeklerinin karşılığını almasını öğreniyorlar. Bunun haricinde sosyal aktiviteler de zaman ayrılıyor. Trabzonspor'u çok seviyormuş çocuklar, bu yüzden kombine biletleri alınmış maçlara gidiyorlar. Konser sinema gibi faaliyetlere de gitmeye özen gösteriliyorlar. Tüm bunların amacı çocukların sosyalleşmesi ve topluma kazandırılması.
TRABZON HALKI DAR BAKIYOR
Trabzon halkı daha dar çerçeveden bakıyor maalesef. Engelli bir çocuğun burada çalışabileceğine inanmıyorlar. Hala elini yakar, bir şey kırar, servis yapamaz düşüncesindeler yada çocukların yaptığı yiyecekler yenilir içilir mi gibi sorular bile almışlar. Bunlar kafenin açılırken yaşadığı en hafif sorunlar olmuş. Ancak Reyhan Hanım “risk almadan hiçbir sonuca ulaşamazsınız” diyor. Çocuklar burada desteklenirken aslında halkada engellilere nasıl davranması gerektiğine yönelik eğitim verilmiş oluyor. Üniversitelerin ziyaret etmesi ile istenilen ilgiye bir nebze ulaşmışlar ama hala halkın istenilen düzeyde ilgisi çekilebilmiş değil.
HEDEFLERİ KAFE ZİNCİRİ OLMAK
 İleriye dönük birçok beklentileri var mesela bu kafenin bir zincir olmasını istiyorlar. Özellikle kafeye veliler de geldiğinden, çocuklarını buraya rahatlıkla bırakabilecekleri günlük yaşam merkezine dönüşmesi bir diğer hedefleri.

DİKKAT ÇEKEN DUVAR YAZILARI
Kafeye girdiğinizde anlamlı yazılarla karşılaşıyorsunuz. Basın yolu ile kendilerini fazla tanıtma imkanı bulamadıkları için buraya gelenlerin ilgisini çekmek için yazılmış yazılar olduğunu öğreniyoruz. Boş zamanlarında çocukların yaptığı bir diğer etkinlik resim yapmak ve bu resimlerini küçük bir panoda sergiliyorlar. Gönüllü grupların bazen buraya gelip müzik yaptığı da oluyormuş ve bunun için bir piyanoları da mevcut.
 GÜLEN BİR YÜZ
İçine kapanmış çocuklar burada insanlarla bütünleşerek kendilerini daha iyi ifade edebiliyorlar. İnsanlarla iletişimleri güçlenmiş ve bir şeyler yapabilmenin hazzını yaşıyorlar. Halkın engellilere karşı acıyarak bakmaması en büyük istekleri. Toplumun bir ferdi olarak görülmek istiyorlar ve bir şeyleri yapabildiklerinin farkına varılmasını. İnsanlarımız ille bir yere gideceklerse bu kafeye gelip bir çaylarını içmesi bile onlar için bir destek. Burada onlarla sohbet edebilirsiniz de. Tabi bunun devamlılığı da önemli. Servisin hızlı olamaması sorun olduğundan buraya gelen insanların bilinçli olması öncelikli istekleri
BİZDEN BİR İSİM
Kafenin ismi olan “Ballim” de bilinçli olarak seçilmiş. Trabzon’a özgü bir isim olmasını istemişler ve bilhassa Türkçe karakterli bir isim seçilmiş. Bu özelliği ile de bir farkındalık yaratmak istiyorlar
Çocuklar ilk açılış gününde çok heyecanlandıklarını anlattılar ama günden güne aldıkları olumlu tepkilerle şimdi profesyonelce işlerini yapıyorlar ve mekanı sahiplenmişler. Onların bu mutluluğu Reyhan Hanım’ı sevindirmeğe yetiyor.
Şuan 15 kişilik bir ekipleri var ve sabah sekizden akşam yediye kadar hizmet veriyorlar. Çocuklar yalnızca burada çalışmıyor bir yandan da eğitimlerine de devam ediyorlar. Bunun için vardiyalı bir düzen kurmuşlar. Ayrıca uyum sağlayabilecek tüm engellileri bünyelerine kabul edebileceklerini belirtiyorlar.

009-040.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.