Balta da yolcu Revi de!

   AKP Trabzon Milletvekili ve Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, teşkilat başkanı Erkan Kandemir ile birlikte dün Trabzon’a geldi ve Gümüşhane’ye gitti. Teşkilat başkanı Kandemir ve Balta’yı karşılamak için il başkanı Haydar Revi ve milletvekili Adnan Günnar da havalimanında idi. Revi ile Balta’nın havalimanında konuşmadıkları gözlendi.
  balta-ve--(1)-001.jpgbalta-ve--(2)-003.jpg

 AKP Trabzon il teşkilatında uzun süre görev yapan bir partili, ‘Haydar Revi, kongrede aday gösterilmeyecek. Balta ve Günnar’ın da son dönemleri. Bahar hanım da gidici. AKP Trabzon kongre ile birlikte yeniden dizayn edilecek’ dedi.
AKP teşkilat Başkanı Erkan Kandemir’in İmam Hatipli olduğunu söyleyen eski yönetici, ‘Bizim partide tüm kilit yerlerde birkaç istisna dışında imam-hatip mezunu isimler vardır. Sayın Erkan Kandemir hem İmam-Hatiplidir hem de Rizeli. Partimizde İmam Hatipli olmayan önemli isimlerin de mutlaka bir geçmişleri ve bağlantıları vardır’ iddiasında bulundu.

Holefter- Ligene Köy Pazarı!

   Türkiye genelinde olduğu gibi Trabzon’da da 1940 ila 60 yılları arasında üç beş istisna dışında tüm köy ve mahallenin eski isimlerinin yerlerine yeni isimler konmuştu. Arsin’in meşhur Holefter köyü Elmaalan, Ligene köyü de Işıklı ve Dilek adını almıştı. Yerleşim yerlerinin adları değişmesine rağmen, çoğu kişi eski adları kullanmaya devam ediyor.
   holefter-002.jpgArsin ilçe belediye başkanı Sait Gürsoy, Trabzon merkez Kireçhane’de iki yıl kadar önce açılan köy pazarından esinlenerek, ilçenin güneyinde eski adı Holefter olan Elmaalan’da Ekim ayında köy pazarı açmıştı. Elmaalan’da açılan köy pazarı için dün bir de açılış yapıldı. Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve Emniyet Müdürü Metin Alper ve eşleri ile belediye başkanı Sait Gürsoy birlikte kurdele keserek köy pazarının açılışını yaptılar.
  Arsin ilçesinin köylerindeki arazilerin büyük bölümü fındıklık olması nedeniyle, köylerde sebze, tarım ürünleri üretimi yok denecek kadar az. TESOB Başkanlığından ayrıldıktan sonra Arsin’de köyüne çekilen Halil İbrahim Kalfaoğlu, ‘Holefter’de köy pazarı kurulması iyi oldu. Artık çevre köylerde yaşayanlar tarlada, bahçede ürün yetiştirmeye başlarlar. Ben şimdiden kolları sıvadım’ dedi.

Ayhan Sürmen’i ara bol kazançla tanış!

   Trabzon’un renkli simalarından biri Makine Mühendisi, restoran işletmecisi, kozmetikçi ve de siyasetçi Ayhan Sürmen’dir.
ayhan-surmen-002.jpgAyhan Sürmen, ortaokul ve lise yıllarında baba mesleği lokantacılıktı, kap kacak yıkayarak işe başladı, KTÜ Makine Fakültesini bitirdi. Makine Mühendisleri Oda Başkanlığı yaptı... Ve baba mesleğinde, Trabzon’da bir iki yıl içerisinde 5’in üzerinde restoranın sahibi oldu. Sürmen’in restoranlarında 200’e yakın kişi çalışıyordu. Sürmen, bu aralar kozmetik sektörüne de el attı. İşler tam tıkırında giderken, ekonomik kriz Sürmen’i de vurdu. Ayhan Sürmen, restoranları birer birer elden çıkardı. Şu anda Sürmen’in Yıldızlı’da işlettiği bir restoran var, onu da satıyor!
Ayhan Sürmen, iş yaşamındaki baş döndürücü tırmanış ve çöküşe paralel olarak da siyasette de bir iki parti hariç hemen her partide siyaset yaptı. CHP’den milletvekili adayı oldu, sonra AKP’ye rampa etti, oradan MHP’ye geçti ve oradan da ayrıldı. Ayhan Sürmen, şu anda bağımsız. Önümüzdeki günlerde tekrar bir partide siyaset yapabilir.
   Ayhan Sürmen, restoran ve turizm sektöründeki bilgi ve birikimini son aylarda, bu sektöre girmek isteyen veya bu sektörde beklediğini bulamayan işletmelerle paylaşmaya başladı. 
  Sürmen, önce Samsun ve çevresinde bir turizm işletmesinin ardından Ankara’da Kızılay’da faaliyete geçecek bir restoranın danışmanlığını yaptığını belirtti.
Sürmen’in sosyal medyadaki son paylaşımı ise şöyle:
‘Turizm okyanusunda bir çakıl taşı olarak kalmayın, arayın yeni projelere ve hedeflere yönlendirelim. Risksiz, bol kazanç ile tanışın’.
Ayhan Sürmen’e başarılar diliyoruz.

4 saat neden sorgulandı?

4-saat-neden-(1)-001.jpg  Trabzonspor- Krasnodar maçını izlemek için Krasnador’a karayoluyla giden taraftarlar, Gürcistan- Rusya sınırında tam 4 saat beklemek zorunda kaldılar.
Gürcistan’ın Batum ve Tiflis kenti ile ticaret yapan Bimka Kağıtçılığın patronu Rasim Yılmaz, arkadaşlarına Krasnodar’a karayoluyla gidebileceklerini söyledi.  Yılmaz, güzergahlarının Batum- Tiflis- Kazbeki ve Krasnodar olacağını söyledi.
7 kişilik ekip, Maçtan üç gün önce Trabzon’dan sabah saatlerinde minibüsle yola çıktı. Batum’da bir süre dinlendikten sonra gece Tiflis’e ulaştılar.
Geceyi Tiflis’te geçiren ekip ertesi gün Krasnodar için yola çıktılar. Tiflis’in birkaç saat yakınındaki Kazbeki dağında kayak tesisi ve oteller bulunuyor. Kazbeki’de aynı zamanda sınır kapısı. Yol, bölgede tek şeride indi. Güzergahta binlerce TIR…
Kazbeki sonrasında Rus sınır kapısı Verkniy Lars! Rusya’nın Vladi Kafkas’taki bu sınır kapısına Gürcistan tarafından TIR’lar 10’ar 15’erlik filo halinde gönderiliyor. 
Ekip Kazbeki sınır kapısından Rusya tarafına yöneldi. 
Verkniy Lars, kapısına geldiklerinde, bir Rus görevli yanlarına yaklaştı. Pasaportlar istendi ve nereye gittikleri soruldu. Pasaportlar verildi, ancak bir pasaportta sorun yaşandı.
4-saat-neden-(2).jpgSorun yaşanan pasaportta Rasim Yılmaz’ın hizmet pasaportu( Gri pasaport)… Rusya’nın o kapısından herhalde bugüne kadar gri pasaportla giriş yapılmadığı için, Rasim Yılmaz, polis merkezinde alt katta bir odaya aldılar.
Üç beş dakika sonra Türkçe bilen bir görevli, Rasim Yılmaz’ı sorguya aldı. Çapraz sorular vs… Rasim Yılmaz, o odada tam 4 saat kaldı… Ve sonunda Rasim Yılmaz’ı serbest bıraktılar. 
Ekip, Krasnador’a hareket etti. Yol, gidiş geliş üç şeritli, düz… Bir süre sonra Krasnodar’a vardılar ve otele yerleştiler. 

Önceki ve Sonraki Yazılar